Keresés
Close this search box.

Megemlékeztünk Somogyi Béláról

2024. február 16-án újból megemlékeztünk a becstelenül meggyilkolt Somogyi Béláról és Bacsó Béláról. Idén először 3 helyszínen, köztük egy városi sétával egybekötve igyekeztünk minél többet megtudni a korról és Józsefváros munkásmozgalmi múltjáról. Az eddigi évekhez hasonlóan idén is a SZEF, a Politikatörténeti Intézet (PTI), valamint Dr. Erőss Gábor józsefvárosi alpolgármester közösen szervezték a múltidézést.

Az esemény sorozat a Gólya Közösségi Házban kezdődött, ahol Csunderlik Péter történész előadása vezette fel a délutánt, aki több párhuzamot vont a jelenlegi politikai élet és az XX. század első felének politikai működése között.

A kérdések perceit Ignácz Károly történész vezette és válaszolt a közönség kérdéseire. A beszélgetés a Mércének köszönhetően visszanézhető.

A városi sétát Takács Róbert történész vezette, aki a sírkertig vezető kacskaringós úton 3 megállót iktatott be, ahol az egykori Martinovics, Lissauer és Niagara kávéházak munkásmozgalmi életével ismerkedhettünk meg. Az ismertetők elhangzása alatt a PTI munkatársai laminált képekkel segítették felidézni a 100 évvel ezelőtti épületek homlokzatát és belsejét.

A sírkertben a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ), a SZEF, a PTI, és Dr. Erőss Gábor józsefvárosi alpolgármester helyeztek el koszorúkat és virágokat.

Ezt követően a temetővel szemben található imponzás Országos Társadalombiztosítási Intézet (OTI) székházánál elevenítettük fel a munkásbiztosítás intézményét, valamint az épület történetét.

Két és fél óra után értünk a megemlékezés utolsó állomásához, a 2023 nyarán átadott Tolnai Lajos utcai emléktáblához, ahol Dr. Erőss Gábor, mint kerületi alpolgármester és Egry Gábor a PTI főigazgatója mondtak rövid beszédeket. A jelenlévő szervezetek itt is koszorúkat és virágokat helyeztek el. A megemlékezéshez itt csatlakozott az MSZP VIII. kerületi szervezete is, amely szintén koszorút helyezett el.

A városi sétát Takács Róbert történész vezette, aki a sírkertig vezető kacskaringós úton 3 megállót iktatott be, ahol az egykori Martinovics, Lissauer és Niagara kávéházak munkásmozgalmi életével ismerkedhettünk meg. Az ismertetők elhangzása alatt a PTI munkatársai laminált képekkel segítették felidézni a 100 évvel ezelőtti épületek homlokzatát és belsejét. A sétából írásos cikk is készült, amely a Mérce oldalán olvasható.

A megemlékezés képekben.

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

A SZEF karácsonyi támogatása

A hagyományokat követve a SZEF Ügyvivő Testülete 2024-ben is úgy döntött, hogy a különösen hátrányos helyzetű társadalmi csoporthoz tartozó személyek számára elkészítendő adomány csomagok finanszírozása céljából 400.000 Ft egyszeri karácsonyi

SZEFIT stratégiaépítés

2024.11.25-én és 26-án tartotta a júniusban megválasztott SZEFIT elnöksége és a munkában résztvevő tagszervezetek delegáltjainak első személyes találkozóját Budapesten. Csordás Anett vezetésével az első napon a résztvevők részletesen megismerhették a

Beszámoló az ESZSZ (VB) és CETUN ülésekről Brüsszelből

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Végrehajtó Bizottsága (VB) 2024. december 10-11-i, Brüsszelben tartott üléséről és az ahhoz kapcsolódó CETUN rendezvényről December 10-én, az ülés első napján munkaebéd keretében került

A Kutatók munkakörülményei konferencia Rómában

A kutatók munkakörülményeiről tartott konferenciát az Eurocadres 2024. november 21-22-én Rómában. Miközben az Európai Unió sürgeti a kutatás-fejlesztési beruházásokat (például a Draghi jelentés nyomán), a kutatók bérezése és munkakörülményei nem