Az ETUI (Európai Szakszervezeti Intézet) szervezésében három napos szemináriumot rendeztek Budapesten szlovák, cseh, román, osztrák, lengyel, belga és magyar résztvevőkkel a V4-es országok bérfelzárkóztatásáról, melyen 25 fő vett részt. Dr. Agg Géza SZEF alelnök beszámolója.
A szemináriumon kiváló prezentációkat mutatattak be az előadók az alábbi témákban:
- Az ETUC és az ETUI felépítése, tevékenysége
- ETUC- Béremelési kampány
- Kelet-Nyugat közötti bérszakadék és a bérfelzárkóztatás lehetősége, ETUI
- Minimálbérek az EU-ban
- Kollektív szerződések az EU-ban
- Szakszervezeti szervezettség az EU-ban
A prezentációk a csatolmányban olvashatók, ill. letölthetők.
A prezentációkat vita követte. A résztvevők különböző munkacsoportokban feldolgozták a szervezők által előkészített témákat: életpálya modellek főbb jellemzői; jó gyakorlatok az érdekegyeztetésben; a bérfelzárkóztatás teendői; a V4 tagországok együttműködésének lehetőségei; a szakszervezeti munka megerősítése.
A szemináriumon Csóti Csaba a SZEF elnöke tájékoztatást adott a magyar munkavállalók és szakszervezetek helyzetéről, különös tekintettel a SZEF illetékességébe tartozó ágazatokról. Előadását élénk eszmecsere követte.
A szemináriumon elhangzott gondolatokból néhány kiemelés:
- a termelékenység növelése eredményezheti a bérszínvonal emelkedését;
- az EU-n belüli minimálbérek között 8-szoros különbség van, aminek csökkentése közös fellépést igényel az EU, a kormányzatok, a munkaadók és a munkavállalók közreműködésével;
- az EU-n belül nagy a bérszínvonal közötti eltérés Nyugat/Kelet, valamint Észak/Dél között;
- a bérkonvergenciára közös politikákat kell kidolgozni – ezt célozza az ETUC kampány;
- a munkaerőhiányos környezet elősegíti a bérszínvonal emelkedését; az országonkénti meghatározott minimálbér megállapítás szempontrendszerét ki kell dolgozni;
- a kollektív szerződések rendszerét általánossá kell tenni;
- a szociális párbeszéd minimális elemeit az EU, a tagállamok és az ágazatok szintjén is meg kell határozni, működését pedig monitorozni szükséges;
- a közép-kelet európai térségben az elmúlt két évtizedben a termelékenység 30 %-kal nőtt, míg a bérek csak 20 %-kal növekedtek;
- az EU Szociális Pillér nevű programját komolyan kell venni minden tagállamban;
- az EU következő költségvetési ciklusában a szociális kohézió kérdéskörét kiemelten kell kezelni.
A szeminárium résztvevőihez video üzenetet küldött az EU szociális ügyekért felelős új biztosa, Nicolas Schmidt úr (aki eddig Luxemburg munkaügyi minisztere volt). Üzenetében megfogalmazta a munka világának fontosságát és a szociális kohézió erősítésének szükségességét.
A szeminárium újra rávilágított arra, hogy az EU-n belül szükség van egyes régiók saját igényeinek megfogalmazására, így a V4 tagállamok együttműködésének további erősítésére, a szakszervezetek közötti kapcsolatok elmélyítésére. Ezt a célt az ETUI által meghirdetet és finanszírozott szeminárium kiválóan teljesítette. A külföldi vendégeknek lehetőségük volt Budapest nevezetességeinek megtekintésére, benne a karácsonyi vásár meglátogatására.
A szemináriumon a SZEF-t Szatmári Lajos alelnök, Agg Géza alelnök, Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke és Gyapay Vera a KKDSZ tagja képviselte.
A szeminárium társszervezője Papp Nagy Viktória, az ETUC Ifjúsági Bizottságának elnöke, a SZEF Irodavezetője volt.
Budapest, 2020. január 14.
Dr. Agg Géza a KSZSZ elnöke, a SZEF alelnöke