A FERPA Végrehajtó Bizottsága 2024 február 20-21-i ülésén döntést hozott a szervezet költségvetésének stabilizálásáról, bevételei és kiadásai egyensúlyba hozásáról, ami a jövőbeni működésének fenntarthatósága terén sürgető feladat. A SZEF küldöttsége elfogadta a VB értékelését a kialakult helyzetről és a megoldási alternatívák kidolgozásáról. Ez utóbbi céljából döntés született egy költségvetési munkabizottság felállításáról. A SZEF részéről vállaltuk a részvételt ebben a bizottságban, amelyet Dick de Graaf kincstárnok vezetett szakavatott módon.
A SZEF Nyugdíjas Választmány képviselője, Pap László Csaba a következő, egyeztetett álláspontot képviselte a munkabizottságban – a költségvetési stabilitás programjának kidolgozása során figyelembe kell venni: a kedvezőtlen európai gazdasági, pénzügyi, társadalmi változásokat, tagszervezeteink csökkenő tagságát, romló pénzügyi helyzetét és a növekvő működési költségeket. Megemlítettük, hogy a kormányzati döntések következtében számos magyarországi szakszervezet szenvedett el 10 százalékot meghaladó tagsági csökkenést. A belga, francia szakszervezetek vezető képviselői is hasonló tendenciáról számoltak be.
Az előkészítő munka során a munkabizottság tagjai egyetértettek, hogy a FERPA fenntartható pénzügyi helyzetének megteremtése az európai nyugdíjas és idős társadalom érdekét szolgálja az elkövetkező évtizedekre nézve. A munkabizottság mégsem tudott egységes megoldást kidolgozni, Dick de Graaf tagdíjemelési javaslatát nem támogatta, annak ellenére, hogy a jelenlegi tagdíjak mértéke 2011 óta nem változott.
A SZEF Nyugdíjas Választmány részéről hangsúlyoztuk, hogy közös döntés szükséges, javasoltuk rövid távon a tagdíjak jelenlegi szinten tartását a tagszervezetek és tagságuk megőrzése, esetleges növelése céljából. Nyomatékosan ajánlottuk a FERPA takarékosabb működésének elérését. A jelen helyzetben már az is eredmény, ha megőrizzük a FERPA eddigi tagdíjbevételét. El kell kerülni a tagság csökkenését.
A VB novemberi ülése elé terjesztett javaslat megvitatása során de Graaf felvezetésében hangsúlyozta, hogy a munkabizottság nem alakított ki egységes álláspontot, bár a lefolytatott egyeztetések konstruktívak voltak. Ezért most cask ideiglenes, átmeneti megoldásra nyílik lehetőség. A FERPA működését a szervezeti struktúrájának konszolidálásával, a tagság bővítésével, az új pénzügyi, anyagi és emberi erőforrások bevonásával lehet biztosítani. A kincstárnok előterjesztése szerint a 2025 évi költségvetés egyensúlyához minimálisan 15 000 euró rendkívüli bevételre van szükség, ami általánosan 60%-os tagdíj emeléssel érhető el. Javaslatot tett a FERPA költségvetési tartalékának szükség szerinti felhasználásának engedélyezésére Siciliano főtitkár és a kincstárnok közös kezelésében. Javasolta az ETUC vezetésével történő egyeztetést ez utóbbi magasabb mértékű pénzügyi támogatása céljából. Az előterjesztést követő vita során, jellemzően nyugat-európai szervezetek vezetői szólaltak fel, egyöntetűen jelezve romló tagsági és pénzügyi helyzetüket. A többség elfogadta a kényszerű többlet befizetés szükségességét, hangsúlyozva, hogy ez nem jelentheti a tagdíjkvóták végleges megemelését.
A SZEFNYV részéről tett elszólalásunkban elfogadtuk rendkívüli intézkedésként a 60 %-os tagdíjemelést, ami a SZEFNYV esetében 60 EUR emelést, 160 EUR éves tagdíj befizetést jelent a 2025 vonatkozásában. Végleges döntést csak a FERPA közgyűlése hozhat a kérdésben. Támogattuk az egyeztetést az ETUC főtitkárával a FERPA tagszervezetek számának növelési lehetőségeiről, illetve a pénzügyi támogatásuk növeléséről. Szorgalmaztuk egy önkéntes adományozási alap (Voluntary Activity Fund) létrehozásának gondolatát ami ugyan önmagában nem jelentene megoldást a FERPA költségvetés konszolidációjára, de lehetőséget nyújthat új adományozási források bevonására, a szolidaritás kifejezésére.
A 2025 évi költségvetés fő számait a delegációk egy ellenszavazattal – francia CGT részéről – elfogadták azzal, hogy a Közgyűlés megtartásáról szóló végleges döntés meghozatala esetén a FERPA zárolt tartaléka nyújthat forrást a többletkiadások fedezetére.
A VB tanácskozása délelőtti napirendjén szereplő legfontosabb, aktuális kérdés az ETUC és a FERPA közös nyilatkozatának megvitatása volt, amelynek célja a nyugdíjak reálértékben való csökkentésének megállítása és az értékállóság megteremtése. A küldöttségek támogatták a kezdeményezést, üdvözölték az ETUC részvételét ennek kidolgozásában.
A VB második napján a 2024. évi programok kialakítása valamint financiális feltételeinek megtárgyalása történt.
A FERPA következő – személyes részvételű VB ülésére 2024. február 26-27-én lesz Brüsszelben.
A 2024. évi kongresszusát, amely egyben a FERPA megalakulásának 30 évfordulója is lesz, 2024. május 13-15 között Párizsban tartják meg a francia szakszervezetek felajánlására.
A beszámolót Pap László Csaba készítette.