2024. november 21-én másodszor nyílt arra lehetőség, hogy a közszolgáltatások szakszervezeteiben aktív tagok megvizsgálják, hogyan kezeljük a klíma átmenet kérdését a szervezeteinkkel. A nyitó eseményhez hasonlóan most is nagyon különböző területek képviseltették magukat, így számos különböző szempont megjelent a csoportmunkánk folyamán.
Az eseményt Bíró-Nagy András, a Policy Solutions igazgatója vezette fel, aki “A társadalmi-ökológiai átalakulással kapcsolatos attitűdök Magyarországon” című tanulmány fontosabb részeit emelte ki számunkra, majd részletesen válaszolt a résztvevők kérdéseire. A kutatási eredmények és összefüggések bemutatása visszacsatolást jelentett a megkezdett munkánkra és újabb átgondolandó részleteket vetett fel. Ezek mellett a politológus további felmérések eredményeivel igyekezett segíteni a felmerülő kérdések megválaszolását. A kutatás eseményünkön történő bemutatását a Friedrich Ebert Alapítvány támogatta.
A SZEF-ben közel egy éve együtt gondolkodó működő “zöld munkacsoport” a kezdetektől fogva kritikusan igyekezett megközelíteni az igazságos átmenet kérdését, amit szerettünk volna erősen kihangsúlyozni a jelenlévők számára is. Ezért a témában tartott előadás erősen megkérdőjelezte a növekedés központú és a cirkuláris gazdaság gondolatiságát. Szerettük volna felhívni a figyelmet, hogy a munkahelyi megoldások kevésnek fognak bizonyulni, ugyanis a globális hatások nem állnak meg a munkahely bejáratánál és nem elegendőek, ha az élelmezési, lakhatási kérdéseket szeretnénk orvosolni. Mivel ezen a területen létezik szakszervezeti koalíció, így tudtunk a mainstream igazságos átmeneti narratívától eltérő és progresszív példát is bemutatni.
A nap második felében elsősorban a klímaváltozásnak az egészségre kiható tényezőit vizsgáltuk meg. Az európai törekvésekből bemutattuk, hogy a SZEF-en belül miért tartjuk fontosnak a témát, milyen munkát végeztünk már és tervezünk végezni. A résztvevők több, az egészség védelmét befolyásoló hatást gyűjtöttek, amelyek napi szinten nehezítik a munkavállalók igényeit, ellenben kisebb-nagyobb erőforrással, vagy érdekképviseleti befolyással orvosolhatóak. Összességében elmondható, hogy a munkavédelem és egészségmegőrzés területén könnyen azonosítható és megoldható témák merültek fel, így ebben látunk könnyebb előrelépést a jövőben.
A SZEF 2025-ben is folytatja a zöld munkacsoport által koordinált munkát további műhelymunkák, nemzetközi tanulmányút és online eszmecserék alkalmával.