Támogassuk a szakszervezetek megújulását oktatással!
ETUI EduDays – 2024. október 21-23., Brüsszel
Az Európai Szakszervezeti Intézet (ETUI) éves oktatási konferenciáját, az EduDays-t Fabio Ghelfi, az ETUI oktatási osztályának új igazgatója nyitotta meg, aki elmondta, hogy a 3 napos rendezvényt úgy állították össze, hogy a lehető leginteraktívabb és leginnovatívabb legyen. A céljuk az volt, hogy olyan eszközöket és módszereket vonultassanak fel, amelyeket a résztvevők később a saját oktatási munkájuk során is hasznosíthatnak, hogy ezzel támogassák a szakszervezeteik megújulását.
Külön kiemelte a nemzetközi tapasztalatcsere jelentőségét a képzési munkában, aminek révén a jelenlévők közössége egymást erősítve, segítve tud együttműködni és fejlődni, szinergiákat hozva létre. Az idei EduDays témájának a már régóta napirenden lévő szakszervezeti megújulás témakörét választották. Ugyanakkor azt is szem előtt tartják, hogy a szakszervezeti oktatás a lehető legjobban szolgálja, segítse a közösen elfogadott szakszervezeti stratégiákat. Éppen ezért dolgozik az ETUI az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) legutóbbi kongresszusán elfogadott alapdokumentumai, a berlini manifesztó és az alapelvi karta főbb célkitűzései, szempontrendszere alapján.
Ezek a következők:
- a megélhetési válság legyőzése,
- a munkavállalók érdekeit szolgáló átalakulás,
- igazságos társadalmi és gazdasági környezet,
- a béke, biztonság és túlélés megbecsülése,
- a munkavállalóknak és a szakszervezeteknek erősebb hangja.
A konferencia során a Howspace platformot használták a szervezők, ahol a rendezvényhez kapcsolódó információk, szakmai anyagok és értékelőlap mellett az interaktív feladatok és a fórumbeszélgetés is helyet kaptak. A platform automatikus fordítóval is rendelkezik, így a résztvevők, akár saját anyanyelvükön is megfogalmazhatták gondolataikat, hozzászólásaikat. A platform fontos segítség a szakszervezeti oktatási munkában, amely elősegíti az ETUI által is szorgalmazott és alkalmazott aktív tanulást.
A megnyitóbeszédek során felszólalt Esther Lynch ETUC főtitkár és Andrew Watt ETUI főigazgató is. Mindketten kiemelték, hogy az ETUC és az ETUI közös munkája mennyire fontos a hatékony működésük szempontjából. Az ETUI kutatási osztálya biztosítja, hogy az ETUC a tárgyalásai során a megfelelő érveket tudja felsorakoztatni, az oktatási osztálya pedig felkészíti a szakszervezeti aktivistákat arra, hogy megbirkózzanak a szakszervezeti munka újabb ás újabb kihívásaival. Jelenleg az átalakuló munkaerő piacon különösen fontos, hogy a szakszervezeti tisztségviselők értsék és előre tudják jelezni a változásokat és ezek mentén a megfelelő célok érdekében mozgósítani tudják a tagjaikat
A konferencia második napja egy panelbeszélgetéssel indult, amelynek keretében 4 szakértő beszélt a pedagógia és a megújulás kapcsolatáról.
Ulisses Garrido, korábbi ETUI oktatási igazgató kiemelte, hogy milyen fontos változás volt, amikor még az ő vezetése alatt az ETUI módszert váltott és áttért az úgynevezett aktív tanulásra, ahol a résztvevők elsősorban nem frontális oktatás révén tanulhatnak, hanem a saját tudásuk és tapasztalatuk megosztása, közös gondolkodás és csoportmunkában való aktív részvétel által.
Joachim Beerhorst, az IG Metall oktatási osztályának képviselője 3 problémát említett, amivel folyamatosan küzdenek: a résztvevők motivációja, a szélsőjobb előretörése, a fiatal munkavállalók elérése. Két programot mutatott be, amelyeket a fenti problémák kiküszöbölése érdekében fejlesztettek ki. Az első az ún. „education flash”, amely egy olyan oktatási esemény, amelyet a központi oktatási osztályuk és a helyi szakszervezetek együtt szerveznek az adott munkahelyen, hogy bevonják a megválasztott munkahelyi képviselőket. Ez egyfajta bevonó oktatási módszer. Nem várnak arra, hogy az új tisztségviselők menjenek el a normál képzéseikre, hanem ők mennek ki hozzájuk helybe és a napi munkahelyi életükben felmerülő problémák megoldására koncentrálnak. A második egy kifejezetten a szélsőjobb témakörére reagálva kifejlesztett „Harcosok a demokráciáért és az emberi jogokért” elnevezésű képzéssorozat volt, amely igyekszik felvértezni a résztvevőket a szélsőjobb térnyerése elleni küzdelemben.
Orlagh Fawl ír szervezési konzultáns kiemelte, hogy véleménye szerint a legfontosabb a helyi szintű tisztségviselőink képzése és felvértezése a számukra legnagyobb segítséget nyújtó tudással és készségekkel. Mindennek ez az alapja, hiszen csak a jól felkészült helyi szervezők tudják biztosítani az erőt a szakszervezeti megújuláshoz.
Livia Spera, az Európai Közlekedési Szövetség (ETF) főtitkára azt emelte ki, hogy az ETUI legnagobb hozzáadott értéke az, hogy nem hagyja belesüllyedni a résztvevőket a „mi ezt így szoktuk csinálni” mocsarába, hanem a nemzetközi tapasztalatcsere révén nyitottabbá válnak az új megoldások iránt. Véleménye szerint fontos lenne, hogy egyre több tagot tudjanak bevonni az oktatásba, hogy elérjék a multiplikátor effektust a helyi szinteken. A pénzügyi működés megújítására is szükség lenne ahhoz, hogy fenntartható módon tudják működtetni a szervezési programjaikat.
A kérdések során felmerült a coaching és mentorálás fontossága is, illetve a legfiatalabbak bevonása kapcsán a modern csatornák és módszerek használatának szükségessége, hogy az individualizmus helyett a közösséghez tartozás érzése kerüljön előtérbe. Az értékelés és visszajelzés egy gyenge pont az oktatási rendszereinkben, sok olyan szervezet van, amely évek óta rengeteg erőforrást áldoz bizonyos témakörökre, az eredmények azonban kérdésesek, mégsem változtatnak a módszereiken.
A délután során a helyi belga szakszervezetek képviselői is lehetőséget kaptak, hogy megosszák gondolataikat a szakszervezeti megújulásról.
Marie-Hélène Ska, a CSC-ACV főtitkára kiemelte, hogy ők mindenkit képeznek, nem tesznek különbséget a csoportok között, minden tagjuk számára elérhetővé teszik a képzéseiket. Ugyanakkor az ehhez szükséges infrastruktúra kialakítása és fenntartása meglehetőség sok erőforrást igényel részükről. A szélsőjobb ellen is határozottan fellépnek, a szakszervezetből is kizárják, aki a szélsőjobb listáján indul bármilyen választáson, mert az összeegyeztethetetlen az alapszabályukban meghatározott alapelvekkel.
Miranda Ulens, FGTB-ABVV főtitkár a belga társadalombiztosítás szerepéről – melynek keretében a szakszervezetek biztosítják a munkanélküliségi ellátást – beszélt a működésükben. Fontos, hogy a szakszervezeti tisztségviselők tisztában legyenek a rendszer működésével és megfelelően tudják azt kommunikálni és használni a munkájuk során. Emellett kiemelte a szélsőjobb elleni küzdelmüket is, amelyben szintén komoly szerephez jut az oktatás.
A program keretében a résztvevők két körben vehettek részt tematikus workshopokon. Mindkétszer 3 különböző témakörből lehetett választani, így egy résztvevőnek 2 workshopon volt lehetősége részt venni. Én a szakszervezeti szervezés és a kommunikáció témakörével foglalkozó workshopokat választottam.
Építkezés a jövőnkért – szakszervezeti szervezés
A workshop keretében a résztvevők átgondolták, hogy milyen értékekre, elvekre épül a szakszervezet és Duplo kockákból építették fel a saját szakszervezetüket, amely ezekre a közösen meghatározott értékekre épül.
Ezt követően Orlagh Fawl mutatta be az ETUI-val közösen előkészített kézikönyvét, amely a szakszervezeti szervezés alapjait mutatja be és nemsokára elérhető lesz kiegészítve az ETUI által az átültetéshez javasolt képzési gyakorlatokkal.
A kommunikáció, mint a munkavállalói jogok előmozdításának eszköze
A workshop keretében a résztvevők kisebb csoportokra osztva az ún. halszálka módszert alkalmazva határozták meg a kommunikációval kapcsolatos szakszervezeti problémákat és ezek okait, s igyekeztek megoldásokat is javasolni.
Felmerült, hogy az erőforráshiány miatt nem elég hatékony a szakszervezetek kommunikációja, illetve, hogy nincs kellőképpen priorizálva a probléma a vezetők által. Ennek eredményeként a szakszervezeti PR és kommunikáció nem elég hatékony, nincs célcsoportspecifikusan kidolgozott marketingstratégia, illetve az erőforrásráfordítás is minimális.
A résztvevők külön kiemelték a fiatalok megszólításának problémáját, s ennek megoldására javasolták a nagyobb erőforrás ráfordítást, mind pénzügyi, mind humán erőforrás szinten; képzési programok kidolgozását, hogy a tagok és tisztségviselők is tisztában legyenek azzal, hogyan tudnak hatékonyabban használni különböző kommunikációs csatornákat és fogalmazhatnak meg olyan üzeneteket, amelyek rezonálnak a célcsoporttal.
A további workshopok témakörei az európai üzemi tanácsok, a nemzeti és az európai szakszervezeti oktatás összekapcsolása, a bevonás és részvétel a szakszervezeti oktatásban és a zöld kompetenciák a szakszervezetekben voltak.
A konferencia zárónapja egy stratégiai ötleteléssel indult, ahol a résztvevők 7 csoportra osztva vitattak meg 7 kritikus témakört: partnerség, a meghívók terjesztése, a képzésekhez való hozzáférés, a résztvevők sokszínűsége, a résztvevők bevonása, a képzés formája és a trénerek hálózata. Közösen felvázolták a főbb problémákat és megoldásokat is javasoltak.
Ezt követően az ETUI oktatási titkárai mutatták be az ETUI munkaprogramját:
- Valentina Mariani az európai üzemi tanácstagok vállalatspecifikus képzéseivel foglalkozik, melyeket kifejezetten az EÜT-k megrendelésére egy adott vállalat EÜT tagjainak szerveznek, tehát nem csak szakszervezeti tagok vesznek részt rajta.
- Cyprian Szyszka az európai üzemi tanácstagok részére rendezett olyan nyitott szemináriumokért felelős, amelyek kifejezetten a szakszervezeti tisztségviselőknek szólnak és abban segítik őket, hogy a lehető legjobban tudják használni az EÜT-ket a szakszervezeti munkájukban.
- Alina Caia az ETUI online képzéseit mutatta be. Ezek különböző témaköröket érintenek: e-tutor, projekt menedzsment, EÜT, angol nyelvi képzés, Szociális Jogok Európai Pillére, munkahelyi és környezeti igazságosság elősegítése, migráns munkavállalók jogainak védelme. Előkészületben lévő témakörök: mesterséges intelligencia, európai szociális párbeszéd.
- Valerica Dumitrescu különböző stratégiai képzések megvalósításával foglalkozik. Hozzá tartozik például a mesterséges intelligencia, a stratégiai tervezés, munkahelyi demokrácia, európai szociális párbeszéd, kollektív tárgyalások, szakszervezeti megújulás, digitális szakszervezetek.
- Franklin Kimbimbihez a fenntarthatóság, diszkrimináció, zöld kompetenciák, munkaidőcsökkentés, zöld kollektív megállapodások témakörökben szervezett képzések tartoznak.
- Paula Meíja González felelős az ifjúsági és női vezetőképzésekért, a sokszínűség, az egyenlőség és bevonás jegyében megvalósuló és a kapacitásbővítést szolgáló programokért. Ezek közül több hosszabb program vegyes rendszerben valósul meg, ahol személyes és távmunkában megvalósuló képzési időszakok váltják egymást.
- Anna Kostetska az ETUI eurotréner hálózatának fenntartásával foglalkozik, illetve ehhez kapcsolódóan különböző pedagógiai workshopokat is szervez. Az eurotréner programban résztvevőknek lehetőségük nyílik a Lille Egyetemen akkreditáltatni a képzésüket. A „The Forge” nevű felület pedig egyfajta online elérhető tudásközpontként működik, ahol többek között elérhető az ETUI által fejlesztett mesterséges intelligencia társasjáték és a digitális facilitátor eszköztár is.
A képzési program kapcsán a ETUI tájékoztatta a nemzeti konföderációk képviselőit, hogy a korábban is megszokott igényfelmérés a jövőben is megmarad, az online kérdőívek kiküldése hamarosan várható. A céljuk az, hogy összegyűjtsék a nemzeti szakszervezetek igényeit és potenciális partnerségeket javasoljanak részükre, de részletesebb kérdőívet terveznek kiküldeni a korábbinál, hogy többet tudjanak meg a nemzeti konföderációk helyzetéről és problémáiról, s a lehető leghatékonyabban tudják segíteni őket képzési programjaik által.
A konferencián részt vett és a beszámolót készítette:
Papp-Nagy Viktória, SZEF Irodavezető