2025. február 5-én tartotta idei első ülését az ESZSZ Igazságos Átmenet Bizottsága Brüsszelben. Az ülést Ludovic Voet, az ESZSZ konföderációs titkára és Ben Lennon, az ESZSZ klíma-, energia- és ipari tanácsadója vezették.
A napirend rendhagyó volt, mivel az ülés napján tartotta az IndustriALL Európa a demonstrációját a minőségi munkahelyekbe való befektetést követelve, több ezer, Európa különböző pontjairól érkező szakszervezeti aktivista részvételével; a színpadon is számos országból és szektorból szólaltak fel résztvevők. Ebédszünet helyett így az ülésen résztvevőkkel közösen a demonstrációba kapcsolódtunk be. A demonstráció az elmúlt hónapok tömeges ipari leépítésére reagált. A demonstrációról részletek angol nyelven itt olvashatók: industriAll Europe | NEWS | Europe’s Industrial Future: Today, Europe faces a choice – invest now or deindustrialise.
Az ülés fő témái ezen kívül az Igazságos Átmenet direktíva és a Tiszta Energia Alku (Clean Industrial Deal, CID) voltak. A CID hivatalos bejelentését február utolsó hetére várjuk, hivatalos célja az európai gazdaság dekarbonizációja új munkahelyek teremtése és a versenyképesség megőrzése mellett. Az ESZSZ kiemelt célja az lenne, hogy a CID tartalmazza az Igazságos Átmenet direktíva alapelveit, elkerülve az új megállapodást követő tömeges leépítéseket, illetve, hogy a szociális feltételesség (social conditionality) elvei megjelenjenek a végleges dokumentumban. Az ESZSZ jelenlevő képviselői viszonylag optimisták voltak abban, hogy az utóbbi megvalósítására viszonylag nagy lehetőség van jelenleg.
A CID részleteinek megismerésében segítségünkre volt Estelle Ceulemans európai parlamenti képviselő (S&D) is, aki részt vett az ülésen és megosztotta nézőpontjait. A vele folytatott beszélgetés során sok kritika is megfogalmazódott, például, hogy nagyon fontos lenne elkerülni a szakszervezeti mozgalomnak azt, hogy a zöld mozgalmat ellenségként, ellenfélként kezelje, illetve hogy a digitális- és a zöld átmenet folyamatát nem feltétlenül lehet egyszerre, ugyanazon nyelvezettel kezelni. Az is fontos kérdésként merült fel, hogy mennyire hasznos a szakszervezeti mozgalom számára, hogyha az Európai Bizottság nyelvezetét, kifejezéseit használja a saját kommunikációjában is, különös tekintettel a versenyképesség állandó hangsúlyozására.
A CID bejelentésével egyidőben az ESZSZ egyébként dedikált munkacsoportot alakít, hogy szorosan figyelemmel kövesse a folyamat alakulását és a lobbitevékenység koordinálására lehetőség legyen.
Az ülés végén röviden szó esett még a Bakuban megrendezett COP29 tapasztalatairól és az ESZSZ idei, Brazíliában megrendezésre kerülő COP30-ra vonatkozó terveiről is. Az idei eseményre is nagy delegációval készül az ESZSZ és a tavalyinál nagyobb reményeket fűz az esemény sikeréhez.
A beszámolót készítette: Veér Zsófia, a SZEF delegáltja.