Keresés
Close this search box.

Beszámoló az ESZSZ szociális egyenlőtlenségek témájában tartott szemeszteri felkészítéséről

A Szakszervezetek Uniós Szemeszteri Összekötői az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) kezdeményezésére és szervezésében, február 21-én online előkészítő megbeszélést tartottak a 2025. évi európai szemeszter keretében esedékes országspecifikus konzultációra való felkészülés céljából.
A találkozót Ludovic Voet, az ESZSZ konföderációs főtitkárhelyettese vezette, szakmai előadója Marco Cilento (Head of Institutional Policy), az ESZSZ titkárság munkatársa volt. A megbeszélésen magyar oldalon részt vett Pap László Csaba a SZEF képviseletében és György Károly megfigyelőként.

Bár szakszervezeti részről eredmény a szociális konvergencia beillesztése az európai szemeszteri folyamatba az európai szociális pillérnek megfelelően, de ez visszatérő kihívást jelent a szakszervezeteknek a munkavállalói érdekérvényesítés és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, felszámolása terén. A Bizottság jelenleg 10 tagország esetében indított országspecifikus eljárást, ami magában foglalja a szociális egyenlőtlenségek csökkentésének, az országjelentések és az uniós ajánlások érvényesítésének az áttekintését.

A megbeszélés témái a következők voltak:
1. a szociális konvergencia keretei és az eddigi eredmények, konzultáció a tagországok szociális partnereivel,
2. a szakszervezetek befolyásolási képességének felmérése, erősítése és érvényesítése,
3. tájékoztatás az ESZSZ eszközrendszerének alakításáról, különös tekintettel a szakszervezeti szövetség „tisztességes munkavégzési indexének” frissítésére és az ún. Austerity Watch, vagyis Megszorítási Figyelő újraindítására. Az új Megszorítási Figyelő a tagállami megszorítások alakulását követné azzal, hogy a nemzeti szakszervezetek időben és tényszerűen tájékozódhassanak a tagállami tendenciákról ezen a téren.

Az ESZSZ különösen az országspecifikus bizottsági jelentések és ajánlások tekintetében törekszik a munkavállalói, a szakszervezeti érdekérvényesítést hatékonyabbá tenni. Ezzel a céllal március 7-ére tervezik a már hagyományos konzultációt a Bizottság Foglalkoztatási Főigazgatóságával (DG Empl.), illetve a Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósággal (DG ECFN), 10 érintett tagállam szakszervezeti képviselőivel a szemeszteri eredmények megítéléséről, kormányaik és a munkaadói oldal szerepéről az országspecifikus ajánlások teljesítése tekintetében.
Az érintett uniós tagállamok: Bulgária, Horvátország, Görögország, Észtország, Magyarország, Olaszország, Litvánia, Luxemburg, Románia, Spanyolország.
Az ESZSZ és az Összekötők részéről hangsúlyosan felhívták a figyelmet a 2025. évi európai szemeszter fontosságára, a munkavállalók helyzetének felmérését és az őket érintő jövedelmi, szociális aránytalanságok csökkentését, felszámolásukat illetően. Ebben a tagállami szakszervezeteknek az ESZSZ kész szakértői segítséget felajánlani.

A magyar szempontból levont következtetések:
1. Fontos a magyar szakszervezetek részvétele a március 7-ei szemeszteri konzultáción.
2. Kértük a ESZSZ és az Összekötők képviselőit, hogy osszák meg velünk a tudomásuk szerint érintett hazai szervezetek listáját.
3. Ebben az esetben az érintettek megkereshetők.
4. Kértük a szemeszteri konzultáció pontos napirendjének, tematikájának közlését a mind jobb felkészülés céljából.
A március 7-i konzultáción, ami 60-75 percesre tervezett, 10 perces szakszervezeti bevezetőt követően lesz lehetőség hozzászólásra.

A beszámolót készítette: Pap László Csaba a SZEF képviselője

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

SZEFIT a Klubrádióban a gyakornokok jogainak védelmében

Eszenyi Ákos, a SZEFIT elnökségi tagja volt a vendége a Klubrádió Szolidaritás című műsorának. Aktivistánk egy, az Európai Parlament elé kerülő gyakornoki irányelv kiterjesztése kapcsán került meghívásra, amely veszélybe sodorhatja

SZEF előadás a Miskolci Egyetemen

Csóti Csaba, a SZEF elnöke 2025. március 11-én a közszféra, az állam és a szakszervezetek összefüggésrendszeréről beszélt a Miskolci Egyetem hallgatóinak.

Nemzetközi Nőnap 2025.

A korábbi évek törekvéseihez hasonlóan az idei Nemzetközi Nőnap alkalmát is arra szeretné felhasználni szervezetünk, hogy olyan témákat emeljen ki, amely a nők egyenjogúsági törekvéseit, és a nőket érő erőszak