2025. január 28. és 31. között Palermóban került sor az Európai Szakszervezeti Szövetség Ifjúsági Képzési Hetére, amely a politikai-gazdasági szempontokat és az online felületek alkalmazhatóságát helyezte a középpontba.
A jelenlévő fiatal aktivisták és küldöttek széles körben lefedték az Európai Unió tagállamait, így számos nézőpont kibontakozhatott a közös gondolkodások során. A legfontosabb közös értékünknek a demokratikus alapon való szerveződést emelném ki.
A tréning során hangsúlyt kapott a szélsőjobboldali erők fokozódó politikai térnyerésének felismerése és az ezzel szemben álló cselekvő pozíció felvételének fontossága. Az előadók külön kiemelték a szélsőjobboldali véleményformálás online térhódítását, amellyel jelenleg a szakszervezeti mozgalom nem tud lépést tartani. Az előadások és workshopok a digitális eszközök hasznunkra fordítását célozták. Olyan technikák alkalmazása által nyílik erre mód, mint a közösségi média aktív monitorozása és elemzése, a célcsoportok azonosítása és a potenciális támogatókkal való kapcsolatfelvétel lehetősége. A mesterséges intelligencia alkalmazása körül sajátos vita alakult ki, hiszen senki sem tagadja annak káros hatásait a munkaerőpiacra. Emellett azonban az adatrendezésben és kreatív folyamatok beindításában nem bizonyul elvetendő eszköznek a tréning tanulságai alapján. Ahogy a hét során is megerősítésre került, az online platformok bevonása nem helyettesíti, azonban kiegészíti és erősítheti a szakszervezeti kampányt és szervezést.
A képzés felépítésében fontos pillérként szolgált még a gazdasági rendszer kritikus vizsgálata és az alternatív irányok meghatározása. Közös munkával összegyűjtöttük a neoliberális gazdasági modell visszásságait, úgy mint az állami szerepvállalás háttérbe szorítása a szabad piaci logikával szemben, a közjavak magánkézbe szervezése, a fogyasztás növelése olyan marketing eszközökkel, amelyek látszólag környezetbarát termékeket hirdetnek. Nem kétséges, hogy mindez a dolgozói érdekek és a kollektív érdekérvényesítés kiszorításával megy végbe, az egyéni érvényesülés és a tőkekoncentráció kultúráját erősítve.
Az előadások tartalma és a közös gondolkodás nyomán azonban látszanak azok a demokratikus alapon szerveződő gazdasági modellek, amelyek a dolgozói összefogás, fogyasztói szövetkezetek és a közösségi tulajdonban lévő helyi gazdasági egységeken alapulnak.
A közös munkával töltött hét legfontosabb hozadéka, hogy lehetőségünk nyílt megerősíteni külföldi szövetségeseinkkel, kortársainkkal a kapcsolatot. Új ötletekkel és perspektívával gazdagodva folytatja a SZEF Ifjúsági Tagozata a szervezet építést.
A beszámolót Golnerits Anna a SZEF Ifjúsági Tagozatának delegáltja készítette.