2024.11.05.-én képviseltem a SZEF-et az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület klub délutánján, ahova nagyon sokféle területről érkeztek a résztvevők. Volt, aki csak saját munkakörülményeinek javításán szeretne dolgozni, voltak, akik munkáltatóként szeretnének tenni a jobb munkakörnyezet kialakításáért, de gyógytornászok, pszichológusok is akadtak, akik már az ártalmak megelőzésén dolgoznak, vagy a kialakult betegségek kezelésében aktívak, de más nézőpontra is kíváncsiak a témában. Érdekes volt számomra, hogy fejvadász cégtől is érkezett résztvevő, az ő célja az volt, hogy jobban megtalálja az egyes munkakörök betöltésére legalkalmasabb munkaerőt. A motiváció tehát sokféle, de a cél egy, az egészségesebb munkakörnyezet kialakítása, és a munkavállalók minél jobb munkaképességének megőrzése.
Gábor Edina munkapszichológus, és dr. Kudász Ferenc foglalkozás egészségügyi orvos közös előadásaiból megtudhattuk hogyan működik a gyakorlatban a finnek által kidolgozott munkaképesség index, amely az egyes munkavállalók pillanatnyi munkaképességén kívül megmutathatja azt is, hogy egy adott munkahely, vagy ágazat milyen közös jegyeket mutat a munkával összefüggő betegségek tekintetében.
A 2012-es munkaképesség index 5000 fős felmérés bemutatását követően szóba került a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma munkaképesség felmérése is, melyről rengeteg kérdést kaptam. A felmérés rövid bemutatását követően a kérdőívezők tapasztalatairól is hosszan beszélgettünk, illetve a közösségi megoldások kapcsán a szakszervezetek lehetőségeiről is elindult egy közös gondolkodás. A szakértők a felmérést követően az egyéni beszélgetések során feltérképezhető holisztikus szemléletű megoldásokban látják a legjobb megoldásokat az egyének munkaképességének fejlesztésére, de abban egyetértettünk, hogy a munkahelyi és ágazati specialitások kezelését érdemes szakszervezeti kezdeményezéssel kezelni az egyes munkáltatóknál.
Az ELTE PPK-ról érkezett hallgatók a rekreáció fontosságáról tartottak egy rövid előadást, melynek keretében bemutatták a munkaképesség fenntartásának lehetőségeit, és egy, akár irodai környezetben is alkalmazható regeneráló tornát is rögtönöztek, így új lendületet adva a további munkához.
A klub vezetői tájékoztatást adtak azokról az aktív megoldásokról, melyek az Egészséges Munkahelyekért Egyesület gondozásában elérhetők a munkahelyek számára, a szervezet honlapján.
A klub további részében a munkaképességet szimbolizáló ház elemeit közösen építettük fel. Minden résztvevő kapott egy alkotóelemet, melyről elmondhatta, hogy mit jelent számára, így nagyon értékes gondolatokkal járult hozzá mindenki az interaktív játékhoz. Az esemény legfőbb tanulsága számomra az volt, hogy milyen sokféle gondolat mentén tudjuk egymást gazdagítani a különböző területek tapasztalatai által.
A beszámolót készítette Szabóné Würth Boglárka a SZEF delegáltja az Országos Munkavédelmi Bizottság Munkavállalói Oldal képviseletében.