2024. november 21-22-én Magyarországon tanácskoztak a V4 országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – szakszervezeti konföderációi.
A “Visegrádi Négyek” budapesti szakszervezeti találkozója a magyar EU soros elnökség apropóján került megrendezésre, az ÉSZT, a LIGA, a MASZSZ, a Munkástanácsok és a SZEF szervezésében, a Friedrich Ebert Alapítvány (FES) támogatásával.
A korlátozott részvételi létszámú rendezvényen a SZEF-et Csóti Csaba elnök és Papp-Nagy Viktória nemzetközi titkár képviselte.
A két napos program első napján – előzetes tematika alapján – az egyes országok munkaerőpiaci és szakszervezetei kihívásait vitatták meg a konföderációk vezetői.
A SZEF elnöke a hazai közszféra szakszervezeteinek helyzetét mutatta be, kitérve az állam mint munkáltató diszfunkcionális szerepvállalására, a közszférás szakszervezetek esetében az állam által egyoldalúan megváltoztatott tagdíj fizetési rendszer miatt kialakult adminisztrációs és szervezési nehézségekre. Kifejtette, hogy a nemzeti és az ágazati párbeszédnek az állam általi kiüresítése miatt az ágazati szakszervezetek belső építkezésének támogatása vált a SZEF elsődleges feladatává.
A második napon szakmai, az innovációs és az európai minimálbér kérdések köré szervezett, előadásokra és az azokhoz kapcsolódó szakmai vitákra került sor. A SZEF nemzetközi titkára az innovációs kérdések és a politika kapcsán kifejtette, hogy a szakszervezetek a gazdaságpolitika befolyásolására nem képesek a jelenleg működő szociális párbeszéd keretében, politikai oppozíciót pedig a közszférás szakszervezetek jelenleg nem tudnak és nem is akarnak vállalni.