Fiatal szakszervezeti vezetők találkozója Zágrábban

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Ifjúsági Bizottságának találkozója Zágrábban

Az ESZSZ Ifjúsági Bizottságának találkozójára 2024. október 27. és 29. között került megrendezésre a Friedrich Ebert Alapítvány közreműködésével és támogatásával.

Az esemény ötletelés, az ismeret megosztás és a kapcsolatépítés jegyében telt. Az első közös délutánon saját ifjúsági szervezetünk sikereit és működési sajátosságait osztottuk meg egymással néhány gondolat erejéig. Ezután bemutatkozott az ESZSZ Ifjúsági Bizottságának új elnöksége, valamint a már megvalósítás alatt álló projekttervet és állásfoglalásokat prezentálták felénk. Az ebben megjelenő témák mélyebb kidolgozását végeztük el akciótervekre konkretizálva a következő nap folyamán. A közös gondolkodás során a csoportbontásban a szakszervezeti megújulás témakörére dolgoztunk ki programterveket, melyek az ESZSZ Ifjúsági Irodájának szervezésében megvalósíthatók. Az általunk kidolgozott program javaslatok célja a szélesebb tagság bevonása és tudásátadás a tagszervezés témájában. A csoportmunka keretein belül részletesen megosztottuk egymással, hogy a szervezetükben milyen nehézségek észlelhetők, amik terén tudásbővítésre tartanánk igényt. A jelenlévők közül a svéd kolléga tudott olyan működő példát hozni, aminek lépései más szervezetek számára is adoptálhatóak lehetnének. Esetükben az évente nyáron induló, de egész éves munkát igénylő tematikus videos (közösségi média) kampány hoz a fiatalok körében nagyarányú elérést és növeli a népszerűséget. A jógyakorlat megismerésére egy személyes vagy online találkozót javasoltunk. További műhelymunkákban zajlott intenzív programterv alkotás a kifejezettten fiatal munkavállalókat érintő fizetetlen gyakornoki munka, a döntéshozásba való szabályozott beleszólási lehetőség és a generációs különbségek felmérési lehetőségének kidolgozására a lakhatási válság és méltányos munkakörülmények terén.

A két nap legfontosabb hozadéka, hogy nemzetközi összehasonlításban is jól látszik, ugyanazokkal a problémákkal küzdünk. A tagszervezés megújulásra szorul, a fiatal munkavállalókat érintő szempontok pedig meg kell, hogy jelenjenek a döntéshozás minden szintjén.

A beszámolót készítette: Golnerits Anna, a SZEFIT delegáltja.

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

Nyílt levél a foglalkoztatáspolitikáért

Nyílt levél A foglalkoztatáspolitika hosszabb távon nem maradhat önálló, felelős kormányzati képviselet nélkül   A Munkástanácsok Országos Szövetsége (Munkástanácsok) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) aggodalommal vették tudomásul, hogy az

Beszámoló SZEF munkavédelmi képzésről

Nagy érdeklődés mellett, sikeresen zajlott le szervezetünk legutóbbi oktatási eseménye, a 2026. május 18-án megrendezett munkavédelmi képviselő képzés. A rendezvény kiemelt jelentőséggel bírt, mivel ez volt az első olyan tematikus

35 éves a SZEF! Ünnepség és kiáltvány

2026. május 15-én lezajlott a SZEF éves munka kongresszusa, melyet a szervezet alapításának 35. évfordulós ünnepsége követett. Az éves munka kongresszus a kötelező feladatokon kívül elfogadta az új kormány és

Beszámoló Hatékonyságnövelés műhelymunkáról

2026. áprilisában három alkalmas műhelymunka keretében ismerkedhettek meg a SZEF szervezésében szakszervezeti tagok a hatékonyságnövelés eszközeivel, módszereivel. A képzés célja az volt, hogy a szervezeti folyamatok, optimalizálás, időgazdálkodás- és hatékonyság

Visegrádi partnerség – ČMKOS Kongresszus

2026. április 24-én, eleget téve V4 partnerünk, a Cseh-Morva Szakszervezetek Szövetsége (ČMKOS) kérésének, Csóti Csaba SZEF elnök és Szűcs Viktória, a SZEF nemzetközi ügyekért felelős alelnöke részt vett a szervezet