2024. szeptember 12-én tartotta idei második személyes ülését az ESZSZ Igazságos Átmenet Bizottsága Brüsszelben. Az ülést Ludovic Voet, az ESZSZ konföderációs titkára és Ben Lennon, az ETUC klíma-, energia- és ipari tanácsadója vezették.
Az ülés a napirendi pontok ismertetésével és a jelenlevők rövid bemutatkozásával kezdődött, majd Ludovic Voet beszámolt a tavasz óta elért eredményekről (például az Igazságos Átmenet állásfoglalás elfogadásáról), és az azóta végzett lobbi-tevékenységről. Ezt követően az európai parlamenti választások eredményeképpen várható megváltozott helyzet volt napirenden, például a várható releváns biztosok személye és a Clean Industrial Deal, amelyet Von der Leyen az új ciklus első 100 napjában ígért megkezdeni. Ebben a szekcióban hosszasan esett szó a nemrég megjelent Draghi-jelentésről, amely az EU versenyképességének jövőjét vizsgálja. Ezzel kapcsolatban az a kritika hangzott el, hogy a jelentés teljes mértékben a versenyképesség szempontját emeli ki, figyelmen kívül hagyva a munkavállalói jogok védelmének fontosságát és a munkavállaló-központú gondolkodást. Összességében az ülés vezetői és résztvevői azt a következtetést vonták le ennek a napirendi pontnak a kapcsán, hogy a parlamenti választások után nincs a szakszervezeti mozgalom és az igazságos átmenetért zajló küzdelem rosszabb helyzetben, mint előtte volt, de szignifikánsan nem is javult a helyzet.
A délelőtt során még két, októberben az ESZSZ VB elé kerülő határozat-tervezet megvitatására került sor: az egyik az iparpolitikával kapcsolatos állásfoglalás (Industrial Policy Resolution), a másik pedig az energiaunióval kapcsolatos állásfoglalás (Energy Union Resolution) volt. Előbbi célja, hogy megfogalmazza azokat az elemeket, amelyeknek az EU-s iparpolitikában meg kell jelenniük a minőségi munkahelyek biztosítása érdekében. Utóbbi pedig abból indul ki, hogy az uniós villamosenergia-piac kialakításának közelmúltbeli felülvizsgálata elszalasztott lehetőség, mivel az nem foglalkozik a magas energiaárak kiváltó okaival és hagyja, hogy a fosszilis tüzelőanyagok árai határozzák meg a villamosenergia-árakat. Az ESZSZ álláspontja szerint a liberalizáció irányától sürgősen el kell távolodni, és az energiát közjószágként kell kezelni – az állásfoglalás-tervezet további pontjai ezt fejtik ki részleteiben. Mindkét állásfoglalás várhatóan az októberi VB-ülés után válik véglegessé és nyilvánossá – a tervezeteket az Igazságos Átmenet Bizottság tagjai apróbb, sokszor inkább a szövegezéssel kapcsolatos szempontokkal egészítették ki az ülésen.
A délután során még két téma került a bizottság elé. Az Igazságos Átmenet Direktíva alapján az ESZSZ a következő időszakban a Friedrich Ebert Stiftunggal együttműködésben egy jogszabálytervezetet készít a jövőbeli lobbitevékenység megkönnyítése érdekében, illetve annak feltárására, hogy az EU részéről mely elemek lehetnek jogilag kikényszeríthetők. A jogszabálytervezet várhatóan az idei év végére készül el az ESZSZ direktívája alapján.
A napot az idén Bakuban megrendezendő COP29-el kapcsolatos szakszervezeti és ESZSZ tervek ismertetése zárta. Bert de Wel vezetésével a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség és az ESZSZ is számos delegálttal képviseli magát az eseményen, az elsődleges cél, hogy az igazságos átmenet szempontja minden elfogadott határozatban megjelenjen. Végezetül az is elhangzott, hogy a jövőre Brazíliában megrendezésre kerülő COP30-al kapcsolatban nagyobb reményei vannak az ESZSZ-nek – bár ott sem lesz könnyű a helyzet, mert Brazília még a „fenntartható fejlődés” narratívájának elkötelezett az igazságos átmenet-szemlélet helyett.
A beszámolót készítette: Veér Zsófia, a magyar munkavállalói oldal képviselője, a SZEF delegáltja .
2024. szeptember 26.