Keresés
Close this search box.

Luca Visentini levele Orbán Viktornak

Tisztelt Miniszterelnök Úr

Tisztelt Elnök Úr

A Covid-19 vészhelyzet már komolyan súlyosan érinti az összes európai országot, sok vállalat küzd a válság túlélésével és munkavállalók vesztik el munkájukat. Amennyiben nem megfelelő és sürgős enyhítő és támogató intézkedésekkel reagálunk, a jelen vészhelyzet hatalmas recesszióhoz és munkanélküliséghez vezet, aminek helyrehozásához hosszú idő és hatalmas források szükségesek. Ennek okán a szociális partnerek minden országban erőteljesen támogatják a vállalkozások pénzügyi megsegítését és a rövidített munkaidős foglalkoztatást a munkavállalók jövedelemkompenzációjával.

Ezzel összefüggésben azért fordulok Önhöz, hogy mély aggodalmunkat fejezzem ki a Covid-19 terjedése okozta gazdasági következmények enyhítésére Magyarországon elfogadott intézkedésekkel kapcsolatban, ideértve a 2020 március 30-án elfogadott jogszabályt. Az ESZSZ üdvözli a koronavírus nemzetgazdaságra gyakorolt hatásainak enyhítését célzó kormányzati lépéseket, de sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a törvénytervezetekről semmiféle konzultációt nem folytattak a magyar szociális partnerekkel. Noha egyértelmű, hogy a koronavírus járvány rendkívüli kihívásokkal jár, a fékek és ellensúlyok rendszerét, a demokratikus normákat fenn kell tartani. Pontosan a válság idején van legnagyobb szükség a szociális párbeszédre, hogy a válság legyőzéséhez pozitív hozzájárulással és megoldásokkal élhessenek, mivel a szociális partnerek szerepe alapvető a hatékony vészhelyzeti intézkedések kidolgozásában és megvalósításában.
Az intézkedéseket összehasonlítva más EU tagállamokéval nyilvánvaló, hogy Magyarországon a jelenlegi példa nélküli helyzetben azok nagyrészt védelem nélkül hagyják a munkavállalókat, és egyes ágazatokat, azok egyenlő támogatása nélkül. Az azonnali és hosszútávú terveknek kiegyensúlyozottaknak kell lenniük és azokat az összes ágazatra alkalmazni kell az emberek foglalkoztatásának megőrzése érdekében, ideértve a rövidített munkaidős foglalkoztatást és a jövedelemkompenzációt.
Ezért felszólítjuk a Kormányt, hogy
– tárgyaljon a szociális partnerekkel az intézkedések kiegyensúlyozott végrehajtása érdekében
– erősítse meg a korábbi állami intézkedéseket, további lépéseket téve a munkavállalók támogatására állami támogatási rendszerek elfogadásával, intézkedésekkel a munkavállalók egészségének és biztonságának támogatására, különös tekintettel azokra az ágazatokra akik keményen dolgoznak a járvány leküzdésében, mint az egészségügyi dolgozók, vagy akik a válság idején folyamatosan biztosítják az alapvető szolgáltatásokat, mint a közlekedési, szállítási, az élelmiszeripari és kereskedelmi munkavállalók.
– garantálja, hogy a munkajog biztosítja a munkavállalók és munkáltatók közötti erőegyensúlyt, különös tekintettel a kollektív érdekvédelemre
Mindezen túl bármely, a munkavállalók jogainak alásását eredményező mostani intézkedés negatív hatásokkal bír majd a gazdasági kilábalására, a válság után. Nagy számú munkanélküli dolgozó szorul majd hosszabb állami támogatásra és gyengíti a nemzetgazdaság gyors, erős kilábalásának esélyét.
Első értékelésünk szerint az ezen törvényben és korábbi intézkedésekben bevezetett változások megsértik Magyarország azon kötelezettségét, hogy biztosítsa a munkavállalók EU Irányelvekben garantált jogait. Különösen aggályosak a Munka Törvénykönyvének azon változtatásai, melyek „a munkavállalási szabályokat rugalmasabbá teszik, hogy a munkaadók és a munkavállalók könnyebben meg tudjanak egyezni egymással.” Ezzel a lépéssel a Munka Törvénykönyve az EU foglalkoztatási jogát, annak teljes, vagy részleges megsértésével sebezhetővé teszi. Az ESZSZ a legmagasabb szinteken felveti aggályait az Európai Bizottság, a Tanács és a Parlament elnökei felé.

Tisztelettel,

Luca Visentini

 Luca Visentitni a kérdésben Ursula von der Leyen-hez intézett levele angol és magyar nyelven:

Továbbá Orbán Viktor válasza is a cikk alatt olvasható.

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

Munkaképesség-vizsgálat kiértékelő műhelymunka

2024. november 22-én értékeltük ki a SZEF munkaképesség-vizsgálat mérését, amely projektet még áprilisban kezdtünk meg tagszervezeteinek aktív bevonásával. A közös munka sikerét mi sem jelzi jobban, mint hogy május végére

Szakszervezeti V4 tanácskozás Budapesten

2024. november 21-22-én Magyarországon tanácskoztak a V4 országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – szakszervezeti konföderációi. A “Visegrádi Négyek” budapesti szakszervezeti találkozója a magyar EU soros elnökség apropóján került

Másodszor műhelymunkáztunk a zöld átment témájában

2024. november 21-én másodszor nyílt arra lehetőség, hogy a közszolgáltatások szakszervezeteiben aktív tagok megvizsgálják, hogyan kezeljük a klíma átmenet kérdését a szervezeteinkkel. A nyitó eseményhez hasonlóan most is nagyon különböző

Fiatal szakszervezeti vezetők találkozója Zágrábban

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Ifjúsági Bizottságának találkozója Zágrábban Az ESZSZ Ifjúsági Bizottságának találkozójára 2024. október 27. és 29. között került megrendezésre a Friedrich Ebert Alapítvány közreműködésével és támogatásával.