Keresés
Close this search box.

Az ETUC állásfoglalása az osztalékfizetések felfüggesztésért, a munkavállalók védelme érdekében

A szakszervezetek felszólítják a bankokat és a nagy vállalatokat, hogy tegyenek meg mindent – a koronavírus – válság gazdasági következményeinek leküzdése érdekében és függesszék fel az osztalékfizetéseket és a részvények visszavásárlását.

A legtöbb társaság rendszerint hamarosan kifizeti az osztalékjait, a részvényesek előrejelzése szerint rekord összegű 359 milliárd eurós osztalékot kapnak ebben az évben – ez 12 milliárd eurós növekedést jelent az előző évhez képest.

De a jelenlegi rendkívüli helyzetre való tekintettel az ETUC úgy véli, hogy a nagyvállalatoknak a munkavállalók és a gazdaság érdekeit kell előtérbe helyezni a részvényesekkel szemben és a rendelkezésre álló pénzeszközöket a munkahelyek és a bérek védelmére fordítani.

20 európai országban a vállalatok több milliárd euró állami támogatást kapnak a válság kezelésére olyan intézkedések révén, mint a bértámogatás.

Az osztalékfizetések felfüggesztése egyértelmű feltétele kell legyen bármilyen az adófizetők pénzéből biztosított támogatásnak, valamint olyan szociális feltételeket szabni, mint például, hogy garantálják az elbocsátások elkerülését vagy hogy nem sértik meg a munkavállalók jogait.

Ha folytatódik az osztalékfizetés, a tagállamoknak és az EU-nak növelniük kell az ilyen indokolatlan osztalékok adóját annak érdekében, hogy finanszírozzák a közszolgáltatásokat, amelyeket a válság az összeomlás szélére sodort.

Felhívásunk akkor érkezik, amikor a francia kormány bejelentette, hogy nem részesíti további támogatásban azokat a társaságokat, amelyek osztalékot fizetnek, miközben az EKB kimondta, hogy a bankoknak nem kellene osztalékot fizetni “legalább 2020. októberig”.

Az ETUC főtitkára, Luca Visentini elmondta:

„Mindenkinek kötelessége megtenni minden tőle telhetőt, hogy segítsen ebben a válságban, ez alól a vállalatok sem kivételek.”

“A nagyvállalatok több mint egy évtizede felhalmozzák a nyereséget a részvényeseknek, ahelyett, hogy újra befektetnék őket vagy megosztanák őket a munkavállalókkal a bérek a termelékenység-növekedésnek megfelelő emelésével.”

“Abban az időben, amikor a munkavállalók milliói aggódnak megélhetésük miatt és a kisvállalkozások küzdenek a túlélésért, indokolatlan lenne, ha a gazdag emberek továbbra is élveznék az osztalékkifizetést. A vállalatoknak prioritásként kell kezelniük a munkavállalók munkahelyeinek és a jövedelmének védelmét.

“Ezért az osztalékkifizetések felfüggesztését kötelezővé kell tenni minden olyan társaság számára, amely adófizetői támogatást kap a válság idején. A kifizetett osztalékokat pedig magasabb adóval kell kivetni, hogy a közszolgáltatások rendelkezzenek a válság leküzdéséhez szükséges készpénzzel. “

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

A SZEF karácsonyi támogatása

A hagyományokat követve a SZEF Ügyvivő Testülete 2024-ben is úgy döntött, hogy a különösen hátrányos helyzetű társadalmi csoporthoz tartozó személyek számára elkészítendő adomány csomagok finanszírozása céljából 400.000 Ft egyszeri karácsonyi

SZEFIT stratégiaépítés

2024.11.25-én és 26-án tartotta a júniusban megválasztott SZEFIT elnöksége és a munkában résztvevő tagszervezetek delegáltjainak első személyes találkozóját Budapesten. Csordás Anett vezetésével az első napon a résztvevők részletesen megismerhették a

Beszámoló az ESZSZ (VB) és CETUN ülésekről Brüsszelből

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Végrehajtó Bizottsága (VB) 2024. december 10-11-i, Brüsszelben tartott üléséről és az ahhoz kapcsolódó CETUN rendezvényről December 10-én, az ülés első napján munkaebéd keretében került

A Kutatók munkakörülményei konferencia Rómában

A kutatók munkakörülményeiről tartott konferenciát az Eurocadres 2024. november 21-22-én Rómában. Miközben az Európai Unió sürgeti a kutatás-fejlesztési beruházásokat (például a Draghi jelentés nyomán), a kutatók bérezése és munkakörülményei nem