Keresés
Close this search box.

A munka jövője a közszférában

(Fotó:Fazekas István, FES)

2019. november 15-én került megrendezésre “A munka jövője a közszférában” elnevezésű konferencia a Friedrich-Ebert-Stiftung Alapítvány társszervezésében.

A konferenciát Szűcs Viktória SZEF alelnök a következő gondolatokkal zárta:

“Szakszervezeteknek újfajta kihívásokkal kell szembenézniük, elsősorban a versenyszféra területén, néhol a közszféra területén is. Az automatizáció, a robotizáció nem fog megállni az országhatárunkon (ahogyan a válság sem állt meg). Hazai és nemzetközi gyakorlatból tudjuk, hogy a munkaerőhiány pótlásának egyfajta megoldását jelenti a robotizáció/automatizáció.

A munkaerőhiány oka a belső és külföldre való migrálás, a népesség csökkenése, a merev, nem az életre felkészítő, lexikális tudást előnybe helyező oktatás és képzés. A hátrányos helyzetű területek leszakadásának további konzerválása.

Láthatóan a régi klasszikus szakmák eltűnnek, nincs olyan terület, ahol ne lasszóval lehetne fogni a szakembereket. Ennek legfőbb oka a rosszul végig-gondolt utánpótlás-kérdés, a szabályozási környezet és a bérhelyzet. Az utolsó pillanatokban vagyunk, hogy behozzuk a lemaradásokat.

A jövő munkavállalója felé az elvárások: Kritikus gondolkodás, kreativitás, kommunikáció együttműködés, kezdeményezőkészség, határozottság, kitartás,alkalmazkodóképesség, vezetőkészség, tudatosság.  Az élethosszig tartó tanulás. Változásokhoz való alkalmazkodás képessége.

Az automatizáció/robotizáció itt van a kertek alatt, a gépek használata nyelvtudást, idegen nyelven való olvasásértést igényel, ezen a téren az országban nagy a lemaradás.

Ahhoz, hogy a dolgozók migrálása megálljon, rendezni kell a béreket. A megmegváltozott munkaerőpiac követelményekhez való alkalmazkodáshoz, szükség van a gyakorlati életre felkészítő bemeneti képzésekre és a folyamatos továbbképzésre minden területen. Meghallgathattuk a kormányzat szakképzésre vonatkozó jövőbeli elképzeléseit.
A puding próbálja az evés! Ezt a próbát az adófizetők finanszírozzák, ezért fontos, hogy abba a szociális partnereknek beleszólása legyen, és ha tévútra lépünk, arról mihamarabb a helyes útra térjünk!

Nekünk szakszervezeteknek bőven van feladatunk. Folyamatos feladatunk van a tudatos munkavállalásra nevelésben és a változás alatt lévő munkaerőpiaci kihívásokra való válaszok megtalálásában. Ez a konferencia is alkalmat nyújtott egy téma körül járásában, hiszen a gondolatébresztő előadások alkalmasak voltak arra, hogy a felmerült témákat, kérdéseket tovább gondoljuk.”

A munka jövője a közszférában c. konferencia képekben

Videó megtekintése:

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

A SZEF karácsonyi támogatása

A hagyományokat követve a SZEF Ügyvivő Testülete 2024-ben is úgy döntött, hogy a különösen hátrányos helyzetű társadalmi csoporthoz tartozó személyek számára elkészítendő adomány csomagok finanszírozása céljából 400.000 Ft egyszeri karácsonyi

SZEFIT stratégiaépítés

2024.11.25-én és 26-án tartotta a júniusban megválasztott SZEFIT elnöksége és a munkában résztvevő tagszervezetek delegáltjainak első személyes találkozóját Budapesten. Csordás Anett vezetésével az első napon a résztvevők részletesen megismerhették a

Beszámoló az ESZSZ (VB) és CETUN ülésekről Brüsszelből

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Végrehajtó Bizottsága (VB) 2024. december 10-11-i, Brüsszelben tartott üléséről és az ahhoz kapcsolódó CETUN rendezvényről December 10-én, az ülés első napján munkaebéd keretében került

A Kutatók munkakörülményei konferencia Rómában

A kutatók munkakörülményeiről tartott konferenciát az Eurocadres 2024. november 21-22-én Rómában. Miközben az Európai Unió sürgeti a kutatás-fejlesztési beruházásokat (például a Draghi jelentés nyomán), a kutatók bérezése és munkakörülményei nem