Az Európai Unió öt kulcsprioritásának egyike a közigazgatás modernizációja.
A közigazgatás modernizációja
Az Európai Bizottság támogatásával készített tanulmányt a Közszolgálati Szakszervezetek Európai Szövetsége (EPSU) „A közigazgatás modernizációja – a szociális párbeszéd és a kollektív alku implikációi” címmel.
Az Európai Unió öt kulcsprioritásának egyike a közigazgatás modernizációja, ezen belül a féléves tervezési ciklusok (szemeszterek) jobb megtervezése. Az OSE (Európai Megfigyelő Központ) tanulmánya három célt tűzött ki maga elé: 1., az EU ajánlásainak s az uniós tagállamok e vonatkozású válaszainak mélyreható elemzése, megértése; 2., a szociális partnerek európai szemeszteri folyamatba történő bevonásának mértéke mind uniós, mind tagállami szinten; 3., ajánlások megfogalmazása a közszolgálati szakszervezetek jobb bevonása az európai szemeszterek folyamatába.
A kutatáson alapuló módszertan hat analitikai dimenziót vizsgált: kormányzás és intézményrendszer; az EU-s pénzből finanszírozott állami beruházások hatékonysága; a közigazgatás modernizálásának eszközei; igazságügyi rendszerek; a vállalkozásokat sújtó adminisztratív terhek; korrupció.
A tanulmány megállapítja, hogy „… a hivatalos EU dokumentumok retorikáján kívül az európai szemeszter végrehajtásának első éveiben a szociális partnerek (különösen a szakszervezetek) részvétele igen gyenge volt.”
Az OSE tanulmánya magyarul mellékelve a csatolmányban. Az OSE honlapja: www.ose.be
Dr. Agg Géza