Keresés
Close this search box.

A fenntartható gazdasági fejlődéshez érdemi szociális párbeszédre van szükség

A fenntartható gazdasági és társadalmi fejlődéshez érdemi szociális párbeszédre van szükség, a fejlődés feltétele a tisztességes munka és a tisztességes bérezés – hangsúlyozta az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára

Budapest, 2016. január 26., kedd  (MTI) –  A fenntartható gazdasági és társadalmi fejlődéshez érdemi szociális párbeszédre van szükség, a fejlődés feltétele a tisztességes munka és a tisztességes bérezés – hangsúlyozta az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára kedden sajtótájékoztatón, amelyet a visegrádi országok (V4) budapesti szakszervezeti találkozója zárásaként tartottak.  

Luca Visentini kiemelte: a kétnapos rendezvényen a visegrádi országok szakszervezeti konföderációinak vezetői egyetértettek abban, hogy az európai szociális párbeszédben figyelembe kell venni a kelet- és közép-európai országok sajátosságait is.

Az ETUC főtitkára rámutatott, hogy egy ország versenyképességének javításához elengedhetetlen a szociális védelem erősítése.

Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) alelnöke, a magyar szakszervezeti küldöttség soros elnöke az eseményen elmondta: Magyarországon a legrosszabb a szociális párbeszéd helyzete, a kormány jelenleg a szociális partnerek megkérdezése nélkül határoz a munka világát érintő kérdésekben.

Székely Tamás a munkavállalók szempontjából aggályosnak nevezte az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett transzatlanti szabadkereskedelmi egyezményt (TTIP), amelyet megfogalmazása szerint a szakszervezetek “nagyjából elutasítanak”.

Luca Visentini, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára kijelentette: a szakszervezetek elvben nem helyezkednek szembe a TTIP-vel, de ez a partnerség csak úgy valósulhat meg, ha nem okoz kárt a részt vevő országoknak, és nem hat negatívan az országok munkaerőpiacaira. Azonban felhívta a figyelmet arra, hogy nem átláthatóak a TTIP-vel kapcsolatos tárgyalások.

Az ETUC főtitkára elmondta, a szövetség további két fontos célt fogalmazott meg. Az egyik, hogy egyetlen nemzetközi cég se tudja megfellebbezni a nemzeti kormányok döntéseit. Másrészt elvárják azt, hogy a TTIP tartalmazzon egy szociális szempontrendszert érvényesítő záradékot, amelynek értelmében szankcionálni lehet azokat a nemzetközi cégeket, amelyek nem tartják be az adott ország jogszabályait.

A Visegrádi Országok Szakszervezeti Találkozóján részt vettek a cseh, a lengyel, a szlovák és a magyar szakszervezeti konföderációk küldöttei. A rendezvényen a négy ország szociális és gazdasági helyzetéről, bér- és munkaügyi kérdésekről és a szociális párbeszéd helyzetéről egyeztettek.

Forrás: MTI

Kapcsolódó kommüniké: http://szef.hu/hirek/V4_kommunike_20160126

Kapcsolódó galéria: http://szef.hu/bemutatkozunk/keptar/kepek/63

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

Munkaképesség-vizsgálat kiértékelő műhelymunka

2024. november 22-én értékeltük ki a SZEF munkaképesség-vizsgálat mérését, amely projektet még áprilisban kezdtünk meg tagszervezeteinek aktív bevonásával. A közös munka sikerét mi sem jelzi jobban, mint hogy május végére

Szakszervezeti V4 tanácskozás Budapesten

2024. november 21-22-én Magyarországon tanácskoztak a V4 országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – szakszervezeti konföderációi. A “Visegrádi Négyek” budapesti szakszervezeti találkozója a magyar EU soros elnökség apropóján került

Másodszor műhelymunkáztunk a zöld átment témájában

2024. november 21-én másodszor nyílt arra lehetőség, hogy a közszolgáltatások szakszervezeteiben aktív tagok megvizsgálják, hogyan kezeljük a klíma átmenet kérdését a szervezeteinkkel. A nyitó eseményhez hasonlóan most is nagyon különböző

Fiatal szakszervezeti vezetők találkozója Zágrábban

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Ifjúsági Bizottságának találkozója Zágrábban Az ESZSZ Ifjúsági Bizottságának találkozójára 2024. október 27. és 29. között került megrendezésre a Friedrich Ebert Alapítvány közreműködésével és támogatásával.