A BDDSZ levélben fordult Lázár Jánoshoz

Céljuk, hogy Lázár vonja vissza a „bújtatott” bölcsődei csoportlétszám emelésről szóló javaslatát, s tegyek javaslatot a normatív finanszírozás rendezésére.

A BDDSZ levélben fordult Lázár Jánoshoz, hogy vonja vissza „bújtatott” bölcsődei csoportlétszám emelésről szóló javaslatát, továbbá felkérték, hogy biztosítva az önkormányzatok bölcsőde fenntartási
képességét, a normatív finanszírozás rendezésére tegyen javaslatot.

Lázár János T/7287 sz. javaslata nem fogja meghozni a tőle remélt normatíva rendező hatást, csak újabb „toldozás” lesz, a kisgyermekek és a dolgozók rovására. A magas csoportlétszám, gyakoribb gyermekkori megbetegedésekhez vezet, mely a bölcsődéből hiányzott napok számát növeli, ez a szülők munkából való kiesését vonzza maga után, ami legvégül a TB kiadások növekedését is fogja
eredményezni.

A bölcsődei fenntartási bajokra nem az a megoldás, hogy a 2010-ben már lezajlott minimum 20 %-os csoportlétszám emelés után (melyet az akkor ellenzékben levő FIDESZ erőteljesen kifogásolt!), újabb +10 %-os túltöltöttséget engedjen meg a jogszabály, hanem a rossz logikájú normatívalehívást kell rendezni!

Alapprobléma: a bölcsődék a költségvetési törvényben meghatározott számítási módszerrel nem a férőhely, nem a felvett, hanem a naponta jelenlévő gyermekek után kapják a normatívát, ez közel 30 %-os normatíva vesztést jelent. Emiatt a bölcsődék fenntartási terheinek jelentős része hárul az önkormányzatokra – mint azt korábban jeleztük – az esetenként bevezetett, apolitikus döntéssel meghozott gondozási díj sem segít!

A jelenlegi 12, illetve a kétévesek körében: 14-es maximum csoport-létszámokra megengedhetetlen további gyermekek felvétele. A javaslat szerint országosan 35 450 férőhelyre fel lehet majd venni 38 995 gyermeket. A KSH adatok alapján 2011-ben 36 685 volt a felvett gyermekek száma.

Tehát, az újabb +10 %-os “feltölthetőség miatt”, a 2011-ben felvettekhez képest több mint 2300-al több gyermeket látnának el országosan a bölcsődékben (s mindezt változatlan dolgozói létszám mellett)!!!

A 2008-óta béremelésben nem részesülő dolgozók tűrőképessége elfogyott! Ágazatunk a legutolsó helyen áll a kereseti statisztikákban. Közel 70 %-uk szakmunkás bérminimumon foglalkoztatott, függetlenül a közalkalmazotti viszonyának idejétől. 2012-től a kompenzáció ellenére sokuknak csökkent a nettó keresete, és az új Mt. délutáni pótlék (műszakpótlék) elemének megszűntetése miatt – ha pótlék ágazati megtartására vonatkozó javaslatunk nem kerül be a Gyvt-be – júliustól további nettó keresetcsökkenést fognak elszenvedni a bölcsődei alkalmazottak, cserébe naponta plusz 10 %-al több gyerekkel dolgozhatnak…

Budapest, 2012. május 30.

a BDDSZ Ügyvivő Testülete nevében:
Szűcs Viktória elnök

A közlemény teljes terjedelmében a csatolmányban olvasható.

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

Nyílt levél a foglalkoztatáspolitikáért

Nyílt levél A foglalkoztatáspolitika hosszabb távon nem maradhat önálló, felelős kormányzati képviselet nélkül   A Munkástanácsok Országos Szövetsége (Munkástanácsok) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) aggodalommal vették tudomásul, hogy az

Beszámoló SZEF munkavédelmi képzésről

Nagy érdeklődés mellett, sikeresen zajlott le szervezetünk legutóbbi oktatási eseménye, a 2026. május 18-án megrendezett munkavédelmi képviselő képzés. A rendezvény kiemelt jelentőséggel bírt, mivel ez volt az első olyan tematikus

35 éves a SZEF! Ünnepség és kiáltvány

2026. május 15-én lezajlott a SZEF éves munka kongresszusa, melyet a szervezet alapításának 35. évfordulós ünnepsége követett. Az éves munka kongresszus a kötelező feladatokon kívül elfogadta az új kormány és

Beszámoló Hatékonyságnövelés műhelymunkáról

2026. áprilisában három alkalmas műhelymunka keretében ismerkedhettek meg a SZEF szervezésében szakszervezeti tagok a hatékonyságnövelés eszközeivel, módszereivel. A képzés célja az volt, hogy a szervezeti folyamatok, optimalizálás, időgazdálkodás- és hatékonyság

Visegrádi partnerség – ČMKOS Kongresszus

2026. április 24-én, eleget téve V4 partnerünk, a Cseh-Morva Szakszervezetek Szövetsége (ČMKOS) kérésének, Csóti Csaba SZEF elnök és Szűcs Viktória, a SZEF nemzetközi ügyekért felelős alelnöke részt vett a szervezet