Keresés
Close this search box.

A munkavédelem kritikus helyzete

Minden évben elkészül egy munkavédelmi jelentés, amelyet a munkavállalói oldal is írásba foglal. Idén sem volt ez másképp. A hivatalos, főosztályvezetőnek címzett levél tartalmát kivonatoltuk, amelyet Dr Dudás Katalin az Országos Munkavédelmi Bizottság Munkavállalói Oldalának ügyvivője jegyzett, aki egyben a SZEF delegáltja is a testületben.

 

A szakszervezetek munkavédelmi érdekvédelmi tevékenysége, a munkavédelmi érdekegyeztetés helyzete – A kormányzat ignorálja a munkavállalókat!

A társadalmi és szociális párbeszéd puszta létezése – az együttműködés, partnerség látszatát kelti ugyan – de önmagában nem bír pozitív hatásokkal a munkavédelmi helyzet tekintetében, ha a résztvevők (munkáltatói és a szakszervezeti oldal) véleményei, javaslatai nem jelennek, nem jelenhetnek meg a munkavédelmi normákban.

A szakszervezetek tapasztalata ugyanis az volt, hogy az egyeztetések formális síkon zajlottak.

Érdemi egyeztetés nélküliek voltak különösen a munkavédelmi oktatás megtartásának és a munkaköri alkalmassági vizsgálat kötelezettsége enyhítésével összefüggő törvénymódosítások. A kormányzati oldal a változtatásokat koncepció nélkül terjesztette elő, ezeket a munkavédelmi előírásokat egyszerűen adminisztratív jellegűnek minősítette és hatályon kívül helyezte őket. Ezt a szakszervezetek, és ahogy a munkavédelmi szakma is, elfogadhatatlannak tartotta, az alapjogi, irányelvi és nemzetközi szerződésbe ütköző kifogásaira érdemi választ nem kapott. A szakszervezetek és szakértőik tapasztalata szerint a jogszabálymódosítás károsító hatása elmérhetetlen, ugyanis a munkáltatók többsége úgy értelmezi a változást, hogy a munkavédelmi oktatást, illetve munkaköri alkalmassági vizsgálat elrendelése már nem jogszabályi kötelessége, hanem saját döntése.

A jövőre nézve a szakszervezetek elvárása az, hogy a kormányzat a munkavédelemmel kapcsolatos módosításokat koncepcionális alapokra helyezze és tekintsen el az ad hoc jellegű jogalkotástól. Az un. deregulációs jogszabálymódosítási javaslatok előkészítésébe ne csak a munkáltatói szempontokat vegye figyelembe, hanem már az előkészítés fázisába vonja be a munkavállalói érdekképviseletek szakértőit is.

 

A szakszervezetek munkahelyek munkavédelmi helyzetével kapcsolatos tapasztalatai – Forrást kell biztosítani a képzésekre!

A szakszervezeti szövetségek, konföderációk tapasztalata szerint a munkahelyek munkavédelmi helyzetében lényeges változás nem következett be. A munkabalesetek számát tekintve meglehetősen nagy a látencia.

Továbbra is érzékelhető, hogy a munkavédelem állami irányítása alapvetően a hatósági ellenőrzéstől (lásd bírság összeg növelése) és a munkavédelmi feladatok szaktevékenységnek minősítésétől várja el a szabályok betartását.

A hatóság honlapján megjelenő számos tájékoztató anyag önmagában alkalmatlan a munkavállalói egészségtudatos magatartás kialakítására és a munkáltatói szabálykövetés kiváltására.

A szakszervezeti konföderációk ezt a helyzetet kiértékelve egyre nagyobb hangsúllyal kezelik a munkavédelmi kérdéseket a kollektív szerződéses tárgyalásaik során. Ezen túlmenően egyre többet foglalkoznak a munkavállalói edukáció kérdésével. Különös gondot fordítanak ma már szakszervezeti tisztségviselőik munkavédelmi tartalmú képzésére, továbbá szervezett tagjainak egészség és biztonságtudatosságára.

Ezeket a képzéseket, akciókat – korlátozott anyagi erőforrások mellett – szervezik meg és bonyolítják le, juttatják el a munkavédelmi tartalmú információkat tagságukhoz.

A munkavédelmi irányítási rendszerből jelenleg kevés hangsúly helyeződik a prevencióra. Ezért a szakszervezeti konföderációk továbbra is azt a határozott álláspontot képviselik, hogy a munkáltató prevencióra irányuló gazdasági érdekeltségének megteremtése továbbra sem történt meg. Az un. adminisztratív munkavédelmi tárgyú előírások egyszerűsítése ezzel teljesen ellentétes állami szemléletet tükröz.

A közszférában szervezkedő szakszervezetek tapasztalata szerint az állam, mint munkáltató munkavédelmi tevékenysége számos kivetnivalót hagy maga után. Úgy tűnik, hogy az állam vagy az önkormányzat által finanszírozott költségvetési szerveknél a prevenció, a munkáltató által biztosítandó személyi és tárgyi feltételek hiánya tartósan fennáll.

A kivonatot Dvorácskó Balázs, a SZEF szervezési titkára készítette.

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

Munkaképesség-vizsgálat kiértékelő műhelymunka

2024. november 22-én értékeltük ki a SZEF munkaképesség-vizsgálat mérését, amely projektet még áprilisban kezdtünk meg tagszervezeteinek aktív bevonásával. A közös munka sikerét mi sem jelzi jobban, mint hogy május végére

Szakszervezeti V4 tanácskozás Budapesten

2024. november 21-22-én Magyarországon tanácskoztak a V4 országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – szakszervezeti konföderációi. A “Visegrádi Négyek” budapesti szakszervezeti találkozója a magyar EU soros elnökség apropóján került

Másodszor műhelymunkáztunk a zöld átment témájában

2024. november 21-én másodszor nyílt arra lehetőség, hogy a közszolgáltatások szakszervezeteiben aktív tagok megvizsgálják, hogyan kezeljük a klíma átmenet kérdését a szervezeteinkkel. A nyitó eseményhez hasonlóan most is nagyon különböző

Fiatal szakszervezeti vezetők találkozója Zágrábban

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Ifjúsági Bizottságának találkozója Zágrábban Az ESZSZ Ifjúsági Bizottságának találkozójára 2024. október 27. és 29. között került megrendezésre a Friedrich Ebert Alapítvány közreműködésével és támogatásával.