Keresés
Close this search box.

Koszorúzás és gyertyagyújtás a munkabalesetben megrokkantak és elhunytak emléknapja alkalmából.

A munkabalesetben elhunyt és megsérült munkavállalók nemzetközi emléknapja – mely minden év április 28-án van – alkalmából szervezett eseményen helyezett el koszorút és gyújtotta meg az emlékezés mécseseit a SZEF képviseletében Szatmári Lajos, a SZEF alelnöke és Szabóné Würth Boglárka az OBM MVO SZEF delegáltja.

67 ember, apa, anya gyermek, nagyszülő, 67 munkavállaló, aki reggel, felkelt, majd elindult dolgozni, de már sohasem tér haza. A statisztika nem javul, 2022-ben 68 volt ez a szám, eggyel kevesebb, de már egy is sok, túl sok. Ráadásul a statisztikákat elemezve látható az is, hogy ugyan a halálos kimenetelű balesetek száma csökkent, addig a súlyos, a csonkolásos és életveszélyes sérülést okozó balesetek száma a másfélszeresére emelkedett.

 

Összes munkabaleset és a halálos kimenetelű
munkabalesetek alakulása 2019-2023 

ÉvÖsszes munkabaleset számaHalálos munkabalesetek száma
20192405583
20202036664
20212159184
20222117368
20232065867

A cél, hogy egy munkavállaló se veszítse életét munkavégzés közben. Ennek érdekében a szakszervezetek folyamatosan felhívják a figyelmet az ellenőrzések fontosságára és mennyiségének jelentős mértékű növelésére.

De úgy tűnik hiába, a kormány nem foglalkozik az érvekkel és a javaslatokkal, sőt érdemi egyeztetés nélkül és érthetetlen, ismeretlen célok elérése érdekében 2023 folyamán olyan szabályozásokat hozott, mely jelentősen lazított a munkavédelmi oktatások rendszerén, valamint törvényben módosította azt a kötelezettséget is, mely a munkaköri alkalmassági vizsgálatokra vonatkozott. Tette mindezt úgy, hogy a véleményük szerint ezek a módosítások csak „adminisztratív” jellegű módosítások. 67 ember, 67 család számára ez biztosan nem „csak” adminisztratív módosítási esemény.

A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma ezúton is szeretné felhívni a figyelmet a munkavédelem fontosságára, arra, hogy a megfelelő ellenőrzés, a hatóságok létszámának növelése, valamint a munkavédelmi oktatások, és a megfelelő minőségű ellenőrzött munkavédelmi eszközök biztosítása segíthet elérni a balesetek számának csökkenését. Emellett a SZEF oktatási programjának és tisztségviselői képzésének részeként is beszélünk erről a témáról és képezzük ez irányba is a szakszervezeti vezetőket.

A célok elérése azonban csak háromoldalú összefogással lehetséges a munkáltatók, a hatóságok és a munkavállalók közös akarata hozhat igazi áttörést és eredményt.

A beszámolót Szatmári Lajos, a SZEF alelnöke készítette.

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

SZEFIT stratégiaépítés

2024.11.25-én és 26-án tartotta a júniusban megválasztott SZEFIT elnöksége és a munkában résztvevő tagszervezetek delegáltjainak első személyes találkozóját Budapesten. Csordás Anett vezetésével az első napon a résztvevők részletesen megismerhették a

Beszámoló az ESZSZ (VB) és CETUN ülésekről Brüsszelből

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Végrehajtó Bizottsága (VB) 2024. december 10-11-i, Brüsszelben tartott üléséről és az ahhoz kapcsolódó CETUN rendezvényről December 10-én, az ülés első napján munkaebéd keretében került

A Kutatók munkakörülményei konferencia Rómában

A kutatók munkakörülményeiről tartott konferenciát az Eurocadres 2024. november 21-22-én Rómában. Miközben az Európai Unió sürgeti a kutatás-fejlesztési beruházásokat (például a Draghi jelentés nyomán), a kutatók bérezése és munkakörülményei nem

Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület klub beszámoló

2024.11.05.-én képviseltem a SZEF-et az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület klub délutánján, ahova nagyon sokféle területről érkeztek a résztvevők. Volt, aki csak saját munkakörülményeinek javításán szeretne dolgozni, voltak, akik munkáltatóként szeretnének tenni