Keresés
Close this search box.

Dolgozói szegénység szeminárium beszámoló

2021. december 2-án és 3-án került megrendezésre a SZEF Dolgozói szegénység című szemináriuma, amelyet az Európai Szakszervezeti Intézet (ETUI) finanszírozott.

A pandémia miatt erősen korlátozott létszámban és hibrid technológia közbeiktatásával igyekeztük áthidalni a nehézségeket és minél több embert bekapcsolni a közös gondolkodásba.

Az első nap délelőttjén a szokásos ismerkedést követően két előadással kezdődött a munka felvezetése. Lukas Lechner az Oxfordi Egyetem kutatója nemzetközi statisztikákra, a térségre és Magyarországra fókuszálva igyekezett megvilágítani a témát és kiemelni azokat a társadalmi csoportokat, akik a leginkább érintettek a dolgozói szegénységet illetően.

Meszmann Tibor a CELSI kutatója a magyar helyzet aspektusait, történelmi változásait, megközelítését mutatta be, valamint emelt be kevésbé ismert faktorokat a gondolkodásba. Prezentációjában felhívta a figyelmet a szervezési feladatokra, a szakszervezeti kultúra építésére, kiterjesztése, valamint eddig kevésbé fókuszban lévő témák, mint a reproduktív munka fontos tényezőjére. Az előadások visszahallgathatóak ezen a linken.

A délutáni munka során 4 szakértő segítségével csoportbontásban gondolták végig a helyszínen résztvevők a társadalmi egyenlőtlenségek meglétét és mibenlétét (Éber Márk Áron), lakhatási szegénység enyhítését (Pósfai Zsuzsanna), az európai szociális pillér szerepét (Gyenes Zoltán), valamint a szociális párbeszéd intézményét (Szatmári Lajos), amelyek mind szerepet játszhatnak a dolgozói szegénység enyhítésében. (Képek a közös munkáról.)

A második nap az értékelést követően kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelyet a Mérce munkatársa moderált. Itt a szeminárium szakértői Csóti Csabával, a SZEF elnökével közösen beszélték át a konklúziókat, illetve azt, hogy merre kell lépni az adott kérdésekben. A beszélgetés visszatekinthető.

A SZEF az elmúlt két évben progresszív társadalmi ügyek támogatása mellett igyekszik minél több olyan kutatóval, civil szervezettel kooperálni, akiknek a tudása, tapasztalata, hozzáállása az érdekérvényesítő munka szolgálatába állítható. Sikerült olyan eseményt szervezni, ahol több szövetségesünkkel nagyobb térben, komplexebben gondolkodhattunk és tervezhettünk a jövőt illetően.

Tekintse meg képgalériánkat az eseményről:

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

SZEFIT stratégiaépítés

2024.11.25-én és 26-án tartotta a júniusban megválasztott SZEFIT elnöksége és a munkában résztvevő tagszervezetek delegáltjainak első személyes találkozóját Budapesten. Csordás Anett vezetésével az első napon a résztvevők részletesen megismerhették a

Beszámoló az ESZSZ (VB) és CETUN ülésekről Brüsszelből

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Végrehajtó Bizottsága (VB) 2024. december 10-11-i, Brüsszelben tartott üléséről és az ahhoz kapcsolódó CETUN rendezvényről December 10-én, az ülés első napján munkaebéd keretében került

A Kutatók munkakörülményei konferencia Rómában

A kutatók munkakörülményeiről tartott konferenciát az Eurocadres 2024. november 21-22-én Rómában. Miközben az Európai Unió sürgeti a kutatás-fejlesztési beruházásokat (például a Draghi jelentés nyomán), a kutatók bérezése és munkakörülményei nem

Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület klub beszámoló

2024.11.05.-én képviseltem a SZEF-et az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület klub délutánján, ahova nagyon sokféle területről érkeztek a résztvevők. Volt, aki csak saját munkakörülményeinek javításán szeretne dolgozni, voltak, akik munkáltatóként szeretnének tenni