Az ILO felszólítja a magyar kormányt, hogy az egészségügyi dolgozók kollektív jogainak helyreállítása érdekében vizsgálja felül a vonatkozó törvényt
2021 január 13-án az öt magyar szakszervezeti konföderáció – köztük a SZEF – panaszt nyújtott be a Nemzetközi Munkaügyi Szervezethez az egészségügyi dolgozókat ért sérelmek miatt, melyek a kollektív tárgyalások tilalmára és a sztrájkjog korlátozására vonatkoztak. Az ILO-nál 3399-es sorszámot kapó panaszt a LIGA Szakszervezetek koordinálta. A 2021. december 2-án kelt válaszlevél többek között arra hívja fel a magyar kormányt, hogy az egészségügyi dolgozók kollektív jogainak helyreállítása érdekében vizsgálja felül a vonatkozó törvényt.
Az ILO válasza és ajánlásai a csatolt levél linkjein keresztül vagy közvetlenül a következő ide kattintva érhetőek el.
Az ILO ajánlásai közül a következőket emelnénk ki a jelentés végéről, amely ránk nézve pozitívan bírálják el az ügyet:
– A bizottság felkéri a kormányt, hogy az érintett munkavállalói és munkáltató szervezetekkel egyeztetve vizsgálja felül a 2020 évi C. törvényt annak érdekében, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személyeknek joguk legyen kollektív tárgyalás lefolytatására a munkafeltételeiket illetően.
– Tekintettel az egészségügyi szolgálati jogviszonyban állók új jogállására és a korábban megkötött kollektív szerződés felmondására, a bizottság felkéri a kormányt, hogy az érintett munkavállalói és munkaadói érdekképviseleti szervezetekkel lépjen kapcsolatba a munkavégzés feltételeinek közös megállapítása érdekében, s amennyiben ez nem lehetséges, akkor biztosítsa, hogy a függőben lévő ügyeket az érintett felek bizalmával rendelkező választottbírósági testület felülvizsgálja.
– A bizottság felkéri a kormányt, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személyek sztrájkjogával kapcsolatos megállapodásokról folyamatosan tájékoztassa, és az érintett munkavállalói és munkaadói érdekképviseleti szervezetekkel folytatott egyeztetést követően vizsgálja felül a 2020 évi C. törvény 15. § (1) bekezdését annak biztosítása érdekében, hogy független testület határozhassa meg a szervezett fellépés minimális szolgáltatását, amennyiben a felek nem jutnak megállapodásra. A szó szoros értelmében alapvető szolgáltatást nyújtónak tekintett személyek számára a bizottság felkéri a kormányt, hogy biztosítsa a megfelelő, pártatlan és gyors egyeztetési és választottbírósági eljárást arra az esetre, ha nem folyamodhatnak szervezett fellépéshez.
– Végül a bizottság bízik abban, hogy a kormány az érintett munkavállalói érdekképviseleti szervezetekkel konzultálva felülvizsgálja az egészségügyi dolgozókat érintő intézkedéseket, továbbá megteszi a szükséges intézkedéseket a munkavállalói és munkaadói érdekképviseleti szervezetekkel való egyeztetés elvének maradéktalan tiszteletben tartása érdekében, bármely további intézkedést érintően.
Az ILO fenti döntése kapcsán a konföderációk tárgyalásokra hívják fel az érintett minisztériumokat az egészségügyi dolgozókra vonatkozó törvény megváltoztatása érdekében.
A fejleményekről folyamatosan tájékoztatást nyújtunk honlapunkon.