A SZEF támogatásával ” Egy Lépéssel Közelebb” címmel indított kampányt az Amnesty International a nemek közti bérkülönbségek megszüntetése érdekében.
Az EU egyik alapértéke, hogy a nők és a férfiak egyenlők egymással. Ennek ellenére a nők még napjainkban is két hónapig lényegében ingyen dolgoznak férfi kollégáikhoz képest, ami elfogadhatatlan.
Az Amnesty International Magyarország egy olyan jogszabály-módosítást szeretne kezdeményezni, amely kötelezi a munkáltatókat, hogy évente nyilvánosságra hozzák a nemek közötti bérszakadékra vonatkozó adataikat egy olyan központi honlapon, ahol ezek az adatok mindenki számára kereshetőek és összehasonlíthatóak.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2019 első felében a férfiaknak átlagosan bruttó 68 ezer forinttal volt magasabb havonta a keresete, mint a nőknek – hívja fel a figyelmet az Amnesty International Magyarország. Ráadásul ezek a bérkülönbségek az életkor előre haladtával tovább növekednek, ami nyugdíjszakadékhoz is vezethet. Egy kutatás szerint, ha ebben a tempóban haladunk tovább, akkor Magyarországon 2102 körül számíthatunk a bérszakadék megszűnésére. A bérszakadék mögött több tényező húzódik meg: a nők gyakrabban dolgoznak részmunkaidőben, nehezebben kerülnek vezető vállalati pozíciókba, olyan ágazatokban dolgoznak, ahol alacsonyabbak a fizetések, és gyakran rájuk hárulnak a családtagok gondozásával és a házimunkával járó feladatok. Ezek azok a tényezők, amelyek szerepét csökkenteni lehet a munka és a magánélet közötti egyensúly javításával.
Az AI a pozitív példa reményében több céget és önkormányzatot is megkeresett, akik vállalták, hogy legkésőbb 2021. március 8-ig közzé teszik a bérszakadékra vonatkozó adataikat.
A kampány sajtómegjelenései:
https://www.amnesty.hu/news/2675/egylepesselkozelebb-kampany-az-egyenlo-berekert-magyarorszagon