„Meg kellene haladni az utcai demonstrációk szintjét” – A sztrájk lesz a következő lépés; Érlelődik a pedagógusok sztrájkja; Hivatalból kizsigerelt köztisztviselők; Nyugdíj: mikor kérhető hatósági bizonyítvány a szolgálati időről?; Idén már nem óvónőként kezdtem a szeptembert; Ki jogosult a garantált bérminimumra?
„Meg kellene haladni az utcai demonstrációk szintjét” – A sztrájk lesz a következő lépés
Több ezren demonstráltak Budapesten a Pedagógusok Szakszervezete felhívására. A szervezők szerint most a kormány oldalán pattog a labda. Elégedett a hétvégén megtartott tanártüntetéssel a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, Szabó Zsuzsa. Szerint elegen mentek el ahhoz, hogy megmutassák: komolyan kell venni a pedagógusok jelzéseit. A Népszava írása.
Érlelődik a pedagógusok sztrájkja
A hétvégi tüntetések nem mutattak nagy erőt, de a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint néhány hónapon belül megmozdul valami. A Pedagógusok Szakszervezete egy komolyabb sztrájkot is tervez, ehhez a PDSZ is csatlakozni fog. A Klubrádió információi itt érhetők el.
Hivatalból kizsigerelt köztisztviselők
Megszűnt a közigazgatási létszámstop, de a terület folyamatos átszervezései egyre rosszabb helyzetbe hozzák a hivatalnokokat. A Népszava cikke.
Nyugdíj: mikor kérhető hatósági bizonyítvány a szolgálati időről?
Sokszor szükség lehet igazolásra a szolgálati időről, munkában töltött időszakról. De előfordulhat az is, hogy egyszerűen csak meg akarunk bizonyosodni arról, hogy a munkáltató rendben teljesítette bejelentési kötelezettségét foglalkoztatásunkkal kapcsolatban. De az is lehet, hogy tervezzük későbbi életszakaszunkat, és egészen biztosan szeretnénk ismerni az ehhez szükséges adatainkat. Az ado.hu szakértőjének írása.
Idén már nem óvónőként kezdtem a szeptembert
Az óvónők egyre kevésbé bírják a szakemberhiány miatt rájuk szakadó munkamennyiséget, miközben egyre kevesebb fejlesztő munkát tudnak végezni a gyerekekkel. Az egyik pályaelhagyó óvónő minden nap csak a szerencsében bízott, hogy ne történjen nagyobb baj, miközben egyedül volt 25 gyerekkel. Sokaknak az elmúlt években megnőtt, felesleges adminisztrációs terhekből lett elege, illetve abból, hogy pályakezdőként szinte lehetetlen megélni a fizetésből. Szabadságuk szinte csak papíron létezik, a túlórák pedig még azon sem, az már csak hab a tortán, hogy még lázasan is dolgozniuk kell, mert nincs, aki helyettesítsen. Mindezekért cserébe pedig úgy érzik, hogy egyáltalán nincsenek megbecsülve. Az Abcúg riportja itt olvasható.
Ki jogosult a garantált bérminimumra?
Az év végi – év eleji időszakban rendszerint központi téma a minimálbér és a garantált bérminimum, hiszen az új év beköszöntével ezek összegében gyakran történik változás. Ez várható 2020-ban is, hiszen az előrejelzések legalább 8%-os növekedést várnak a minimum bérek terén. A minimálbér és a garantált bérminimum összege közötti különbség nem elhanyagolható mértékű. Jogos hát a kérdés: Ki jogosult a magasabb garantált bérminimumra? A hrportal.hu írása.