Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) 14. Kongresszusáról

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) 14. Kongresszusáról

 

Az Európai Szakszervezeti Szövetség 14. Kongresszusa 2019. május 21-24. között került megrendezésre Bécsben.

A korábbiakhoz hasonlóan ez a kongresszus is nagyon nagyszabású esemény volt, az ETUC tagszervezeteinek összesen 38 ország 90 nemzeti konföderációjából és az európai ágazati szervezetekből érkező több mint 600 küldötte és a szakszervezeti világ prominens képviselői mellett magas rangú vendégek is jelen voltak. Ők vagy csak a kongresszust üdvözölték, így pl. Alexander Van der Bellen, Ausztria köztársasági elnöke és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, míg mások valamelyik panelbeszélgetésben vettek részt, többek között Antonio Costa, portugál miniszterelnök, Enrico Letta volt olasz miniszterelnök, Joseph Stiglitz, Nobel-díjas közgazdász, Guy Ryder az ILO főigazgatója, Sharan Burrow az ITUC főtitkára.

A kongresszust a SZEFIT és az ETUC Ifjúsági Bizottságának elnöke, Papp-Nagy Viktória nyitotta meg, majd az előző négy évről szóló kongresszusi beszámoló következett, majd az „ETUC jövője” című dokumentum került megvitatásra.

A legfontosabb a következő négy évre szóló munkaprogramvitája volt, melynek címe „Igazságosabb Európát a munkavállalóknak!”

A kongresszus előtt komoly előkészítő munka folyt, a kongresszusi anyagok 99%-a már az ETUC Végrehajtó Bizottsága által elfogadásra került, így csak néhány módosító indítványról kellett szavazni, ezért volt idő arra, hogy lényegében inkább egy eszmecsere alakuljon ki a kongresszusi dokumentumról, mely összesen 6 fejezetből áll.

Az első fejezet címe „Demokrácia és egy jobb európai jövő kialakítása a munkavállalók számára”, mely a szociális párbeszéddel és a demokrácia jövőjével foglalkozik. A második fejezet a gazdaság témáját járja körül, mint a makrogazdaság és a gazdasági kormányzás, az Európai szemeszter, az EU költségvetés és a szociális kohézió, a harmadik a kollektív tárgyalások, a bérpolitika, munkajog, egészség, biztonság, emberi és szakszervezeti jogok és az esélyegyenlőség. A negyedik fejezet címe „Az igazságos átmenet, igazságosabb digitalizáció, erősebb iparpolitika és nemek közötti egyenlőség szorgalmazása” ezen belül a témák az iparpolitika, a digitalizáció, platformgazdaság, a fenntartható fejlődés, klímaváltozás, energiapolitika, a belső piac, a közszolgáltatások és a szabványosítás. Az ötödik fejezet „Az európai társadalmi modell megerősítése” címet viseli, melynek a Szociális Jogok EU Pillére, a munkaerőpiac és foglalkoztatáspolitika, a nem szokványos foglalkoztatás, az oktatás és a képzés, az ifjúság, szociális védelem, igazságos mobilitás, és regionális politika az alpontjai. Az utolsó fejezet a migráció, esélyegyenlőség, nemzetközi kapcsolatok, kereskedelem, ENSZ 2030 program és a fejlesztési együttműködés témáit öleli fel.

A kongresszus elfogadott egy Nyilatkozatot is a 2019-2023. közötti időszakra, mely a honlapunkon már korábban olvasható volt.

Új tisztségviselőket is választottunk, a főtitkár továbbra is Luca Visentini, a főtitkárhelyettesek Esther Lynch és and Per Hilmersson, a konföderációs titkárok pedig Liina Carr, Isabelle Schömann and Ludovic Voet.

A kongresszus első alkalommal választott alelnököket, azaz a korábbi gyakorlattal ellentétben az alelnökök személye már nem fog rotálni a VB tagjai között.  Az ETUC elnöke Laurent Berger, az alelnökök pedig José María Álvarez, Miranda Ulens, Bente Sorgenfrey, és Josef Středula.

A titkárságban Liina Car (Észtország, EAKL), az alelnökök között pedig Josef Stredula (Csehország, CMKOS) képviseli a közép-kelet-európai régiót. Ez a korábbiakkal ellentétben egy plusz helyet jelent a régiónknak.

A SZEF-et a Kongresszuson Földiák András elnök, és Koller Erika nemzetközi titkár képviselte, valamint az ETUC Ifjúsági Bizottságának a képviseletében Papp-Nagy Viktória, a Nyugdíjasok Szövetsége, a  FERPA képviseletében pedig Mayer Lajos volt jelen.

A kongresszusi Cselekvési Tervet a csatolmányból meg lehet nyitni, a munkaprogram vitáinak videóit innen lehet letölteni:

https://www.conference-streaming.at/etuc2019/downloads/

Koller Erika

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

SZEF Oktatás Debrecen 1. ciklus 1. nap

“Örülök neki, hogy nagyon sok mindenben megerősített ez az alkalom. Nagyon sok probléma van, amit meg kell oldani, és az a fajta szemlélet, amit ma képviseltetek, az megerősített, hogy jó

Tisztes Munka Világnapja esemény

Nem csak az augusztusi életveszélyes kormányzati tervezet, hanem a közszolgáltatások ágazatait érintő évek óta tartó folyamatos átalakításnak nevezett rombolások, amelyek veszélyeztetik a biztonságos és színvonalas munkavégzést. Ezért Dr. Dudás Katalin

Nem létező szociális párbeszéd

Mára semmi látszata sem maradt annak, hogy a magyar kormány partnerként tekint a szakszervezetekre. Teljesen ignorálják a szociális párbeszéd intézményét. Mind a hat szakszervezeti konföderáció csatlakozott a közös nyilatkozathoz az

Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetével egyeztettünk

Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezete (ILO) 3 konföderáció képviselőivel egyeztetett a hazai szociális párbeszéd kérdéseiről 2023. szeptember 26-án, Budapesten. A tanácskozáson kiemelt téma volt az állam és a szakszervezetek kapcsolata,