EGSZB vélemény: Foglalkoztatási lehetőségek a gazdaságilag inaktív személyek számára

 

Az Európai Gazdasági Szociális Bizottság egy nagyon érdekes véleményt fogadott el a szervezet márciusi Plenáris ülésén, melynek címe “Foglalkoztatási lehetőségek a gazdaságilag inaktív személyek számára”.

Ez a saját kezdeményezésű vélemény a gazdaságilag inaktív személyek helyzetét kívánta megvizsgálni, ugyanis ebbe a csoportba tartozik számos olyan személy is, aki képes lenne beilleszkedni a munkaerőpiacra.

A vélemény lényegi tartalma

 Az EGSZB

Megjegyzi, hogy még mindig van egy számottevő népességcsoport, amely nem dolgozik, és nem jelenik meg a munkanélküliségre vonatkozó statisztikákban, ám jelentős foglalkoztathatósági és értékteremtési potenciállal rendelkezik. Felkéri az Európai Bizottságot és a tagállamokat, hogy alakítsanak ki egy olyan stratégiát, amelynek célja, hogy foglalkozzon a gazdaságilag inaktív helyzetben levő személyek nagy számával kapcsolatos problémával

Fontosnak tartja, hogy az Európai Bizottság és a tagállamok is arra koncentrálják fellépéseiket, hogy reaktivációs politikákat és más, olyan politikákat alakítsanak ki, amelyek foglalkoztatási lehetőségeket teremtenek mindenki, de elsősorban a munkaerőpiacról leginkább kiszorult, ám dolgozni kívánó és arra képes csoportok számára;

Azt ajánlja, hogy az Európai Bizottság mérje fel az elért eredményeket, és szükség esetén fogadjon el egy új, átfogó stratégiát, amelyet a tagállamoknak címzett, a gazdaságilag inaktív személyek egyes alcsoportjaira vonatkozó cselekvési tervek és célkitűzések kísérnek;

Azt ajánlja az Európai Bizottságnak, hogy ösztönözze a tagállamokat aktív munkaerő-piaci politikájuk hatékonyabbá tételére, valamint annak biztosítására, hogy az állami munkaügyi hivatalok képesek legyenek célzottabb támogatást nyújtani a munkaerőpiacon részt venni kívánók számára, szem előtt tartva képességeiket és ambícióikat;

Létfontosságúnak tartja, hogy a politikai döntéshozók minden tagállamban alaposan ismerjék és megértsék ezeket az akadályokat és az egyes alcsoportok sajátosságait, szem előtt tartva a nemek közötti egyenlőség kérdését is az állami politikák és/vagy más kezdeményezések kialakításakor;

Azt ajánlja, hogy a tagállamok szükség esetén a helyi közszolgálat (önkormányzatok) keretében hozzanak létre olyan sajátos tevékenységeket, amelyek révén fejleszthetőek és naprakésszé tehetőek a gazdaságilag inaktív és más, a munkaerőpiacról kiszorult népesség képességei és készségei;

Arra buzdítja az Európai Bizottságot és a tagállamokat, hogy hozzanak létre sajátos és pozitív ösztönzőket a vállalkozások számára az ilyen gazdaságilag inaktív személyek foglalkoztatása érdekében. Ugyanakkor az is alapvető fontosságú, hogy az Európai Unió ösztönözze a tagállamokat vonzó munkakörülmények, tisztességes bérek és olyan szociális biztonsági rendszerek kialakításának előmozdítására, amelyek ösztönzik az inaktív népességet a munkaerőpiacon való részvételre, valamint a jólét és a gazdasági, társadalmi és környezeti jóllét megteremtésére;

Javasolja a heti munkaidő csökkentését, kezdve a közszolgálatokkal, hogy ezáltal több munkalehetőség jöjjön létre.

 Előadó: José CUSTÓDIO LEIRIÃO, Portugália, a munkacsoport elnöke Koller Erika, Magyarország

 

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

Nyílt levél a foglalkoztatáspolitikáért

Nyílt levél A foglalkoztatáspolitika hosszabb távon nem maradhat önálló, felelős kormányzati képviselet nélkül   A Munkástanácsok Országos Szövetsége (Munkástanácsok) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) aggodalommal vették tudomásul, hogy az

Beszámoló SZEF munkavédelmi képzésről

Nagy érdeklődés mellett, sikeresen zajlott le szervezetünk legutóbbi oktatási eseménye, a 2026. május 18-án megrendezett munkavédelmi képviselő képzés. A rendezvény kiemelt jelentőséggel bírt, mivel ez volt az első olyan tematikus

35 éves a SZEF! Ünnepség és kiáltvány

2026. május 15-én lezajlott a SZEF éves munka kongresszusa, melyet a szervezet alapításának 35. évfordulós ünnepsége követett. Az éves munka kongresszus a kötelező feladatokon kívül elfogadta az új kormány és

Beszámoló Hatékonyságnövelés műhelymunkáról

2026. áprilisában három alkalmas műhelymunka keretében ismerkedhettek meg a SZEF szervezésében szakszervezeti tagok a hatékonyságnövelés eszközeivel, módszereivel. A képzés célja az volt, hogy a szervezeti folyamatok, optimalizálás, időgazdálkodás- és hatékonyság

Visegrádi partnerség – ČMKOS Kongresszus

2026. április 24-én, eleget téve V4 partnerünk, a Cseh-Morva Szakszervezetek Szövetsége (ČMKOS) kérésének, Csóti Csaba SZEF elnök és Szűcs Viktória, a SZEF nemzetközi ügyekért felelős alelnöke részt vett a szervezet