Az EU 8 tagállamban a munkavállalók bérei reálértéken átlagban alacsonyabbak – (az inflációval kiigazítva) – mint tíz évvel ezelőtt.
Az Európai Szakszervezeti Intézet (ETUI) új tanulmánya azt mutatja, hogy az az átlagbérek az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Spanyolországban, Görögországban, Portugáliában, Magyarországon, Horvátországban és Cipruson alacsonyabbak voltak 2018-ban, mint 2009-ben. Azt is mutatja, hogy a reálbérek ugyanabban az időszakban Belgiumban és Finnországban változatlanok maradtak, azaz nulla növekedés történt.
Az adatok azt mutatják, hogy az inflációval korrigált átlagbér 2009 és 2019 között
Görögországban 23, Horvátországban11, Cipruson7, Portugáliában 4, Spanyolországban 3, Olaszországban 2, Magyarországon és az Egyesült Királyságban1-1% -kal csökkent, míg Belgiumban és Finnországban változatlan maradt.
„Ez bizonyíték arra, hogy a válság nem ért véget minden országban, és hogy még van is gazdasági fellendülés, a munkavállalók akkor sem részesülnek a haszonból. Ennek oka az olyan megszorító intézkedésekben található, amelyek lebontották a minimálbéreket és a kollektív tárgyalási rendszereket, és rendkívül megnövekedett az egyenlőtlenség.
Az EU-nak sürgősen fel kell lépnie a bérek növelése érdekében – elsősorban a munkáltatók és a szakszervezetek közötti kollektív tárgyalások ösztönzésével és lehetővé tételével”- mondta Luca Visentini, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára.