Érdemi tárgyalásokat és fizetésemelést követelünk a kormánytól! Nem csak a tagjaink, de a kistelepülési lakosság érdekében is.
Az MKKSZ is ünnepel a helyi önkormányzatok napján
Ez a nap, szeptember 30. 2000 óta, az akkori Országgyűlés döntése alapján lett a Helyi Önkormányzatok Napja! Eredetileg úgy volt, hogy sokunknak Ünnepnap! A helyi társadalom és a települési tisztviselők, a helyi társadalom felemelkedésének ünnepe.
Mert „az önszerveződő község körül érdekek, szenvedélyek, kötelességek és jogok csoportosulnak”– mondta közel háromszáz éve egy francia klasszikus (Tocqueville). A demokrácia és a társadalmi egyenlőség kérdése mindenkor itt dől el. A község a legalapvetőbb egysége a társadalomnak. A község az egyetlen egyesülés, ahol az emberek a maguk természetességével összegyűlnek, s életük terében önkormányzásra szövetkeznek…
Az ünnep -az évforduló, az emléknap, az évnap,ahogy a régiek mondták –azért jön el évente, hogy rendszeresen szembenézzünk a múló idővel.
Mi most nyolc évet látunk egyszerre
Sorstársaink, a 37 ezer önkormányzati dolgozó, éskülönösen annak a 27 ezer dolgozónak a nevében, akiknek a bére most már nyolc éve nem emelkedett,a Helyi Önkormányzatok Napján tisztelgünk a helyi lakosság velünk szolidáris tagjai előtt. Köszönjük mindazok kiállását, akik béremelési követeléseink mellé álltak.
Sztrájkjaink sikeresek voltak, de még eredménytelenek.Szakszervezetünk az önkormányzati polgármesteri hivatalok működőképességéért, az ott dolgozók megtartásáért, a térségi társadalom tagjaiért is küzd, amikor 30 % általános béremelést követel az ott dolgozó tisztviselőknek.Látható, hogy követelésünk határidejét ehhez a mai ünnephez igazítottuk! Ám a Kormány nekünk még nem adott okot az ünnepre.
Ezen a napon – minden évben szeptember 30-án – az első önkormányzati választásra emlékezünk. 1990 szeptemberében ekkor volt az önkormányzati választások első fordulója. Ekkor születtek meg a magyar nép valódi önkormányzatai, vagyonnal, saját iskolával, orvosi rendelővel, művelődési intézményekkel, adóbevételekkel, és az összes fontos jogkörrel, amelyek a helyi társadalom életviszonyait meghatározzák. Ezt ünnepelte, ezt örökítette meg a 2000-ben elrendelt ünnep.
Ezek természetesen olyan értékek,
amelyek megérdemlik az ünneplést
„A szabad község a hazafiságnak és a szabadságnak elemi iskolája mindenütt.” –foglalja össze a lényeget Szegfű Gyula!” Mert „a szabad községi rendszer az első láncszem, mely a család után az embert az államhoz köti!” – mutat rá szintén Ő.
Hisszük, amikor szeptember 30-a a Helyi Önkormányzatok Napja lett, akkor mindenki tudta; a község működésképtelen a saját tisztviselői nélkül. Mindez tizenhat éve történt.
De mára sok minden megváltozott. A vagyon, a jogkör, a bevétel erősen megfogyatkozott az önkormányzatokban, a választásokon sincs már második forduló, és a kollégáinknak nyolc éve változatlan a bére. A helyi társadalom, a lakosság legközvetlenebb ügyei és érdekei kerülnek veszélybe, ha a maradék feladataikkal működésképtelenné válnak az önkormányzatok hivatalai.
Az MKKSZ a Helyi Önkormányzatok Napján ünnepel és fizetésemelést, korrekt életpálya szabályozást követel az önkormányzati tisztségviselőknek. De nem csak rólunk van szó! Az alábbiakra is szeretnénk felhívni az ünneplők figyelmét:
Az állam felelősséget visel a szegény, a hátrányos helyzetű települések sorsáért, az ottani lakossági szolgáltatások minőségéért.
Emlékeztetnünk kell a tényre; a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájáról szóló, eredetileg 1985. október 15-én kelt nyilatkozat magyar szövegét a Magyar Köztársaság megerősítő nyilatkozatával 1994. március 21-én helyezték letétbe az Európa Tanács Főtitkáránál, s később törvényben is kihírdették.
A Charta szövege annak leszögezésével indul, hogy – „a helyi önkormányzatok minden demokratikus rendszer egyik alapintézményét képezik!”
– továbbá;„csak tényleges feladatkörrel bíró helyi önkormányzatok biztosíthatnak egyszerre hatékony és az állampolgárokhoz közelálló igazgatást,”
– valamint;„az állampolgárok közügyekben való részvételének joga egyike az Európa Tanács valamennyi tagállama által elfogadott demokratikus elveknek, /…/ s e jog legközvetlenebbül helyi szinten gyakorolható,”
Magasztos, és szép célok, de megvalósításukhoz erőforrások, költségvetési pénz kell:
Erről – az önkormányzatok alkotmányban garantálandó jogainak felsorolása után – akövetkezőket mondja a Helyi Önkormányzatok Európai Chartája:
„ A pénzügyileg gyengébb helyi önkormányzatok védelme szükségessé teszi olyan pénzügyi kiegyenlítési eljárások, illetőleg ezekkel egyenértékű intézkedések intézményesítését, amelyek célja a számításba jövő pénzügyi források egyenlőtlen eloszlása, valamint a teljesítendő pénzügyi terhek által okozott hatások korrekciója. /…/
…az ilyen eljárások, intézkedések nem csökkenthetik a helyi önkormányzatoknak a saját feladatkörüket illető döntési szabadságát.”
Magyarul mindez azt jelenti, hogy 2017-ben15-22 milliárd forint közötti költségvetési forrást, 30 % béremelést igénylünk, arra célra, hogy 2500 helyi települési önkormányzat működőképes maradjon.
Az MKKSZ részletes, törvényszövegből és indoklásból álló törvényjavaslatot készített az önkormányzati tisztviselők helyzetének szabályozására; a képesítésre, az előmenetelre és a javadalmazásra. Ezt már hónapokkal ezelőtt átadtuk a Kormánynak.
( Ez a törvényjavaslat olvasható http://www.mkksz.org.hu/html/main/2016/2016ktv.pdf )
Az MKKSZ nem csak érdekvédelmi, de szakmai szervezet is.
Fellépésünket ez a kettős felelősség indokolja! Érdemi tárgyalásokat és fizetésemelést követelünk a Kormánytól! Nem csak a tagjaink, de a kistelepülési lakosság érdekében is.
A mai napon legyen ez a mi ünneplésünk üzenete.
Budapest,2016. szeptember 30.
Boros Péterné
elnök