Az Eötvös téren az addig történteket összefoglaló “Szakmai felkelés” hangsúlyozása idővel egyre több aktualitást nyer.
Szakmai felkelés
Nem csak a munkavállalói problémák miatt folyik a sztrájk.
A Pedagógus Sztrájkbizottság és a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság követeléseit rövidesen ismertetjük. Ezek az oktatási, a szociális, a bölcsődei dolgozók munkafeltételeinek javításáért emelnek szót. A munkakörülményekre vonatkozó követelések azért kerültek előtérbe, mert ma már csak ezekért lehet szabályosan sztrájkolni. Csak konkrétan megnevezett munkavállalói szociális, vagy gazdasági kérdésben tartható sztrájk. Az emberért nem lehet sztrájkolni, a jövőért nem lehet sztrájkolni, a szabadságért sem lehet – és általában véve a rossz politika ellen sem lehet.
Az iskoláról van szó. Képes-e a XXI század követelményeinek megfelelően, magas szinten ellátni a feladatait a közoktatás? Nem csak a pedagógusokról, hanem gyermekeink és az ország jövőjéről van szó.
A bölcsődékről van szó. A legkisebb gyermekek szakszerű és jó ellátásáért szüntetik be ma a munkát a kisgyermeknevelő kollégáink. A nyiladozó emberi értelem gondozásáról van szó.
A szociális gondoskodásról van szó. Arról, hogy a rendkívüli mértékben csökkentett szociális ellátások, az előnytelen jogszabályi előírások között nem képesek ellátni megfelelően a feladataikat a rosszul fizetett szociális munkások. S ha nem képesek, akkor nincs szociális biztonság Magyarországon. Nem adatik meg mindenkinek, hogy az egészséges élet feltételeiről gondosodjon, vagy ehhez a szakemberektől megkapja a segítséget.
De nem csak az iskoláról, a bölcsődéről és a szociális ellátásról van szó, hanem, mindezen rendkívül fontos ügyek mellett arról is, hogy elég volt abból a kormányzati magatartásból, ami semmibe veszi a szakértelmet.
Átnyúlnak a fejünk felett, szakmai előkészítés, konzultáció, szakszervezeti egyeztetés, hatástanulmányok nélkül alakítanak át hatalmas, kiterjedt és bonyolult rendszereket – és többnyire rosszul. Ez nem csak a közoktatásban és a szociális területen történik így, hanem minden közszolgálati területen, a közigazgatásban, a kultúrában, de még a kéményseprés területén is.
Ebből volt elég.
A pedagógusok és a bölcsődei dolgozók az élen járnak, hogy ezt kifejezzék, de következnek más ágazatok is. Szakmai felkelés zajlik. A szakértelem visszaköveteli a jogait, hogy megfelelő kompetenciával szolgálja mindannyiunkat.
A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete megalakította a sztrájkbizottságot, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete megkezdte a sztrájkhajlandóság felmérését.
Elég volt a semmibevételből!
Éljen a szolidaritás!
Eötvös tér, 2016. 04. 20. – Földiák András, SZEF elnök
(Az azóta is ismétlődő szakmai megmozdulások közül néhány: taxisok, bp-i biciklisták, tejtermelő gazdák, „vs.hu” újságírói, tervezik a (kockás) tanévzáró pikniket, stb.)