A KSZSZ kezdeményezi a KÉF (Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum) azonnali összehívását
Dr. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter 2016. január 21-én, a Kormányinfo 37 nevű sajtótájékoztatón bejelentette, hogy több mint 70 állami, országos háttérintézmény, költségvetési szerv átszervezését, illetve megszüntetését tervezi a kormány. E döntés mintegy 50 ezer munkavállalót érint. Ugyanitt bejelentette, hogy nem lesz egységes közszolgálati életpálya modell.
A közszolgálati tisztviselőkról szóló 2011. évi CXCIX. törvény 198. § alapján kezdeményezzük a KÉF (Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum) azonnali összehívását!
Előzmények
1., A kormányzat kezdeményezésére 2014. augusztusában indult meg a közszolgálati életpálya modellek kidolgozása, melynek eredményeként 2015. július 1-jén életbe lépett a fegyveres és rendvédelmi dolgozók új életpálya törvénye, 30 %-os béremeléssel egybekötve. Az előkészítő munkálatok koordinálására dr. Bakondi György miniszteri biztost jelölték ki.
2., A közszolgálat egyéb területén dolgozók életpálya modellje (kormánytisztviselők, NAV dolgozók, köztisztviselők) a kormány ígérete szerint 2016. január 1-jén lépett volna, illetve 2016. július 1-jén lépne hatályba.
3., A KÉF 2015. március 21-ei ülésén Lázár János tájékoztatást adott arról a kormányzati tervről, miszerint a közszolgálati tisztviselők életpálya modellje 2016. július 1-jén lépne életbe, melynek eredményeként a kormánytisztviselők átlagosan 30 %-os nettó keresetnöveléssel számolhatnának.
4., Lázár János szerint „addig sem lehet várni a mintegy 27 ezer fő kormánytisztviselő esetében, akiknek a havi nettó keresete a 78 ezer Ft-ot sem éri el.”
5., Szakszervezeteink ezeket a terveket helyeselték és vártuk, hogy az Országgyűlés 2015. második félévi munkatervében szereplő törvénytervezet a KÉF fórumára, illetve a Parlament számára benyújtásra kerüljön. Ez sajnos a mai napig nem történt meg.
6., Derült égből jövő villámcsapásként értesültünk – mintegy „karácsonyi ajándékként” – arról, hogy a Kormány az 1961/2015. (XII. 23.) Korm. határozatában hatályon kívül helyezte a közszolgálati életpálya bevezetéséről szóló 1846/2014 (XII. 30.) Korm. határozatát.
7., A KÉF az életpálya modell elvetéséről előzetesen nem tárgyalt, a Kormány megsértette a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény idevágó előírását.
8., A KÉF 2016. január 14-én tartott ülésén szerepelt az „Állami Tisztviselői Karral kapcsolatos koncepció megvitatása” Lázár János miniszter előadásában, valamint a „A KÉF munkatervének elfogadása”. Sem az előzetesen megküldött háttáranyagban, sem pedig az ülésen nem került szóba a költségvetési szféra radikális átszervezése, vagy a közszolgálati életpálya törlése.
9., Jelenleg a Kormány saját tisztviselői számára az életpályának még az illúzióját sem tartja fenn. Így ez a munkavállalói kör 8 éven keresztül nem részesülne bérfejlesztésben, ami példátlan, az ígéretekkel ellentétes, indokolatlanul leértékelné a tisztviselői pályát, ezért teljes mértékben elfogadhatatlan.
10., 2016. január 15-én levélben kértük Lázár János miniszter útól, hogy „a közszolgálati tisztviselők tervezett életpálya modelljéről szíveskedjen tájékoztatást adni, vagy egy személyes megbeszélés keretében tekintsük át a kormányzat elképzeléseit. Az érintett közel 70 ezer munkavállaló 2008. óta tanúsított önmérséklete 2016-ban e témakör megtárgyalását halaszthatatlanná teszi. A KÉF 2016. január 14-ei ülése számunkra eredménytelenül végződött. Bízunk abban, hogy a Kormánnyal folytatandó tárgyalás a közeljövőben eredményre vezethet.”
11., Az egy hete elküdött levelünkre nem kaptunk választ. Az a „válasz”, ami a Kormányinfo 37 sajtótájékoztatón elhangzott, számunkra érthetetelen és elfogadhatatlan.
Fentiek alapján – a magyar, az Európai Unió és az ILO vonatkozó jogszabályai figyelembe vételével – az érintett munkavállalói érdekképviseletekkel az érdemi szociális párbeszédet azonnal meg kell kezdeni.
Nem csupán 70 költségvetési intézményről, 50 ezer munkavállalóról, hanem – az összes állampolgárt és vállalkozást is érintő – a magyar közigazgatási rendszer egészének működőképességéről van szó!
Budapest, 2016. január 22.
Dr. Agg Géza
elnök