Keresés
Close this search box.

Több tízezer forint bérkiegészítés a szociális ágazatban dolgozóknak

A szociális ágazat mintegy 63 ezer dolgozója kapta meg a napokban a kormány által július elsejétől biztosított bérkiegészítést, amelyet az itt foglalkoztatottak kiegészítő pótlék formájában e hónapban kapnak meg először.

A szociális ágazat mintegy 63 ezer dolgozója kapta meg a napokban a kormány által július elsejétől biztosított bérkiegészítést, amelyet az itt foglalkoztatottak kiegészítő pótlék formájában e hónapban kapnak meg először. A kiegészítés mértéke havi bruttó 1650 és 68 722 forint között változik.

A 7,6 milliárd forint összegű pótlék a 2014 januárjában bevezetett szociális ágazati pótlékot egészíti ki, mely éves szinten 12 milliárd forintot jelent a munkavállalóknak. Így az idei költségvetésben a bérpótlék és a bérkiegészítés közel 20 milliárd forintot tesz ki. A szociális ügyekért felelős államtitkárság tájékoztatása szerint a mostani kiegészítő bérpótlék a szociális szférában dolgozó 90 ezer munkavállaló kétharmadát érinti, mely a szakmai és technikai-ügyviteli dolgozókra egyaránt kiterjed. A bérkiegészítéshez nem jutó dolgozókat a garantált bérminimum-emelés az elmúlt években folyamatosan érintette, ezért ezek a források az ebből kimaradó kategóriákban jelentek meg. Ebből következően a bérkiegészítés fókuszában elsősorban a közép- és felsőfokú végzettséggel rendelkező, valamint a többéves tapasztalattal, gyakorlati múlttal bíró szociális dolgozók állnak. Ők azok, akik a társágazatok hasonló munkakörben dolgozó munkavállalóihoz képest bérhátrányba kerültek az elmúlt években.

14898.jpg

A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény által biztosított bér, a szociális ágazati pótlék és a kiegészítő bérpótlék együttes hatásaként a szociális ágazatban elérhető fizetés – végzettségtől és a területen eltöltött évektől függően – 105 ezer és 318 ezer forint között mozog.

Az ágazatért tett intézkedésekről Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár korábban elmondta: 2014-ben már elkezdődött egy olyan bérrendezés, amelyik első körben egy 6–17 ezer forintos ágazati pótlékkal próbálta meg a béreket javítani. Ehhez jön hozzá az idei, július 1-jét követően bevezetett kiegészítő támogatás. A kiegészítő pótlékból kimarad ugyan néhány fizetési kategória, de inkább azoké, akik a minimálbér-emeléssel évről évre az inflációt meghaladó mértékben tudtak béremelkedést maguk mögött. Ismertetése szerint a kormány azok számára szeretett volna jóval kézzelfoghatóbb, akár harminc-negyven-ötvenezer forintos kiegészítő pótlékot nyújtó rendszert bevezetni, akik hátukon viszik a rendszert, valamilyen szakmai képesítéssel, diplomával rendelkeznek és már jó néhány éve bizonyítottak a területen.

Papp Krisztina, a budapesti II. kerületi családsegítő és gyermekjóléti szolgálat vezetője lapunk érdeklődésére közölte: a szolgálat munkatársai már kézhez kapták az első bérkiegészítést, amiből kitűnik, a kormány két területet emelt ki. Egyfelől a pályakezdő, felsőfokú végzettségű fiatalokat, másrészt a nyugdíj előtt álló, több évtizedes tapasztalattal rendelkezők munkáját ismerte el. – A fiatalok jelentős, 30–45 ezer forintos kiegészítést kaptak, és további segítség számukra, hogy a gyermekek után járó családi adókedvezményt itt is érvényesíteni lehet – fejtette ki a vezető, aki arra is felhívta a figyelmet, a kormány ígéretet tett az ágazat dolgozóinak arra, hogy a decemberig járó kiegészítő támogatást jövőre beemelik az alapilletménybe. 

Forrás: http://www.napigazdasag.hu/cikk/52890/

Kapcsolódó hír: http://szef.hu/hirek/szocialis_potlek_bddsz_tablak

 

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület klub beszámoló

2024.11.05.-én képviseltem a SZEF-et az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület klub délutánján, ahova nagyon sokféle területről érkeztek a résztvevők. Volt, aki csak saját munkakörülményeinek javításán szeretne dolgozni, voltak, akik munkáltatóként szeretnének tenni

Munkaképesség-vizsgálat kiértékelő műhelymunka

2024. november 22-én értékeltük ki a SZEF munkaképesség-vizsgálat mérését, amely projektet még áprilisban kezdtünk meg tagszervezeteinek aktív bevonásával. A közös munka sikerét mi sem jelzi jobban, mint hogy május végére

Szakszervezeti V4 tanácskozás Budapesten

2024. november 21-22-én Magyarországon tanácskoztak a V4 országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – szakszervezeti konföderációi. A “Visegrádi Négyek” budapesti szakszervezeti találkozója a magyar EU soros elnökség apropóján került

Másodszor műhelymunkáztunk a zöld átment témájában

2024. november 21-én másodszor nyílt arra lehetőség, hogy a közszolgáltatások szakszervezeteiben aktív tagok megvizsgálják, hogyan kezeljük a klíma átmenet kérdését a szervezeteinkkel. A nyitó eseményhez hasonlóan most is nagyon különböző