Közös 5 konföderációs közlemény
Miután a KSH vezetősége egy szakértői konzultáció keretében tájékoztatta a szakszervezetek Országos Statisztikai Tanácsba delegált képviselőjét a létminimum számítással kapcsolatos szakmai problémákról és arról, hogy a KSH az évente megjelenő Létminimum kiadvány publikálásának beszüntetését tervezi, a szakszervezetek kezdeményezésére magas szintű egyeztetésre került sor a kérdésről.
A szakszervezeti vezetők a konzultáción a KSH szakembereitől tájékoztatást kaptak a jelenlegi létminimum számítás hiányosságairól.
Azonban ezt követően is fenntartják azt a véleményüket, hogy a mai létminimum számítás fontos, hiánypótló információkat tartalmaz, és mindaddig, ameddig nem születik megállapodás az új létminimum számítás módjáról, addig ennek sem megszüntetésével, sem felfüggesztésével nem értenek egyet.
A jelenlegi létminimum számítás kiemelkedő érdeme, hogy a minimálisan elvárható élelmiszerfogyasztási normából kiindulva a megélhetés egyéb (lakhatási, ruházkodási, stb.) feltételeit is számba vevő fogyasztási és ehhez kapcsolódó jövedelmi normát határoz meg egyéni és családi szinten. Így a mutató a bérek kívánatos nagyságával kapcsolatos szakszervezeti törekvések (elsősorban a minimálbérek alakításával kapcsolatos bérstratégia) számára könnyen érthető és jól használható fogódzót jelent.
A konzultáció végén a felek arról állapodtak meg, hogy ez év novemberében, amikor az uniós módszertan szerinti alacsony jövedelmű és fogyasztású háztartások felmérése és az adatok feldolgozása (az ún. AROPE statisztikák) elkészülnek, a fogyasztási szintekre és szerkezetre vonatkozó adatokat összevetik a hazai létminimum számítás adataival. Az összevetés alapján tesz a KSH új javaslatot a létminimum számítás jövőbeli kezelésére, amelyet – mások mellett – a szakszervezetekkel ismételten megvitatnak. A szakszervezeti vezetők a kérdés ilyen módon történő további tárgyalását elfogadható megoldásnak tartják, mert azt úgy értelmezik, hogy a jelenlegi számítási módszertan korszerűsítésére társadalmi konszenzussal, mások mellett a szakszervezetek véleményének a figyelembe vételével kerül sor.
A mostani KSH kiadvány végén azonban előrehozott döntés került bejelentésre, nevezetesen az, hogy a jövőben a Hivatal a létminimum számítás egy célját tekintve más, szegénységi mutatóval tervezi felváltani. Ez a megfogalmazás olyan irányváltást jelent, amely mögött nem jött, nem is jöhetett létre a KSH által is szükségesnek tartott társadalmi konszenzus, hiszen nem indult még meg erről az ígért társadalmi párbeszéd.
Bízunk benne, hogy az egyeztetés 2015 novemberében érdemi módon valóban lezajlik, és a végleges döntés a létminimum számítás jövőjéről csak ezt követően születik meg.
Budapest, 2015. 07. 07.
Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés
Liga Szakszervezetek
Magyar Szakszervezeti Szövetség
Munkástanácsok Országos Szövetsége
Szakszervezetek Együttműködési Fóruma