Keresés
Close this search box.

Szervezőmunka a szakszervezetben: a válságtól a megújult kezdeményezőkészségig

Beszámoló az ETUI 2015. március 25-27. közötti workshopjáról.

Antoine Cochet (ETUI szervező): Általános tájékoztatást adott a két és fél nap munkájáról és az adminisztrációs teendőinkről. A workshopot az alábbi 6 főbb témaköré szerveztük:

1.)ETUC szempontjai, 2.) Szakszervezeti modellek, 3.) a jelen kihívásai, 4.) csoportmunkák, 5.) Fúziók, átszervezések, 6.) Elemzések áttekintése (Új stratégia kidolgozása)

Ulisses Garrido (ETUI Oktatási osztályának vezetője): Elmondja, hogy Európában a nagy kihívások időszakét éljük. Nem csak a válság, hanem egy aktív ideológiai harcban élünk, mely korlátozza a szervezést, a tagtoborzást, a szakszervezeti munkát. Úgy véli a jelenlegi politikai és gazdasági kontextuson nem tudunk változtatni, de a szakszervezeti szervezettségen igen! Véleménye szerint ki kell alakítani egy új kultúrát. Változnak az értékek.

Cél: a munkavállalók aktív szerepet vállaljanak a szolidaritásban, a szakszervezeti értékekben.

Kérdés: Van-e bátorságunk szembenézni a kérdésekkel?

Sokszor megoldás nélkül maradnak a nehézségek. Sokszor beleragadunk saját elégedetlenségünkbe. Ez nem jó. Bátorság kell ahhoz, hogy kijavítsuk a hibákat. A kollektív bölcsességben és tudásban hiszünk.

Bernadett Segol (ETUC főtitkár): elmondja, hogy kifejezetten az ő kérésére került megszervezésre a workshop. Úgy gondolja, hogy a tagszervezés ma a legalapvetőbb kérdés és legfontosabb feladat. ha ezt nem vesszük komolyan, komoly következményei lesznek!

Az ETUC szemüvegén keresztül úgy látja, hogy komoly probléma van a tagszervezésben. Az Európai jelenlétünk erősebbe kell, hogy éreztesse magát. Összehasonlító ábrákat ismertetett az egyes országok szakszervezeti szervezettségéről a kollektív szerződésekkel való lefedettségről 2010-2013 viszonylatában. Megállapításai:

Mindegyik EU országban csökken a szervezettség. Két ország kivételével, az az ok, hogy a munkavállalók száma is csökken (Spanyolország, Olaszország).

Továbbra is a skandináv országokban a legnagyobb a lefedettség. Belgium stabil. Magyarországon nagyon aggasztó a helyzet.

Franciaországé és Észtországé 8-9 %-os szervezettségű.

Kollektív Szerződés lefedettség: Általánosan csökken.

Franciaország az utolsó előtti a szervezettségben, de Angliát is megelőzi a a KSZ lefedettségben. A franciáknál, ahol van KSZ, az minden munkavállalóra vonatkozik.

Milyen kapacitás van arra, hogy megvédjük a dolgozókat? A szakszervezetek nem lehetnek elégedettek ilyen szervezettségi mértékekkel.

Lengyelországban: 2000-ben 48 %, most 18 % körüli a lefedettség.

Ezek a példák azt jelentik, hogy a szakszervezeti mozgalom kudarcot vall. Mindemellett folyik a tárgyalások decentralizációja, ami az ágazatok közötti tárgyalásokra is igaz. A tárgyalások szétforgácsolódnak és nem fednek le több ágazatot.

A tárgyalások a piaci verseny áldozatai.

Csökken az ágazati, illetve a vállalati szintű megállapodások száma.

Az ETUC 10-ra vetített tagságára kalkulálva végeztek számításokat, melynek eredménye a következő, ha ez a taglétszám csökkenő tendencia így folytatódik, akkor 2 generáció belül elvész a tagság.

Ezért kérte, hogy tartsunk szemináriumot és beszéljünk a problémákról és kitörési lehetőségekről, tudva, hogy az ETUC-nak korlátozott a tagszervezési kapacitása.

  1. Különösen érzékeny a taglétszám vesztés az ETUC-nak abban az időszakában, amikor az ETUC-hoz fordulás felfelé ívelő pályán van. Az ETUC elérte, hogy egyeztetnek vele a gazdaságpolitikai irányokról. tagszervezeteivel is egyeztetnek, mielőtt a tagállami ajánlások megfogalmazódnak. Fontos tőkéje van az ETUC.nak, de ha nem tudjuk biztosítani a szervezet struktúráját, akkor nem vesznek minket komolyan. ( Negatív példát említ: Ezen szeminárium felhívásra 28 országból 13-an nem is válaszoltak. Pedig a téma lényeges kérdést taglal.)
  2. Európai szinten egyre többször említik a társadalmi párbeszédet. Politikusok már felmérték, ha nincs egyeztetés, akkor a szakpolitika kudarcra van ítélve. Pl.: Görögország)
  3. Más a helyzet nemzeti szinteken. Fontos kérdés, hogy hol áll nemzeti szinten a társadalmi párbeszéd ügye.
  4. Bérek, fizetések ügye: nagy a nyomás a bércsökkentés felé. Kérdés: Lehet-e? Tudják-e konszolidálni a bérek alakulását? ma már legtöbbször vállalati szinteken tárgyalják a béreket, egyre ritkábban zajlik ágazati szinten.
  5. ETUC bérajánlási „képlet” = Infláció + produktivitás mértéke; Sajnos nem lehet mindig érvényesíteni. Az ETUC alapelveket egy deflációs környezetben, már nagyon körültekintően kell kezelni. Tehát fontos, hogy a bérnövelést ne csak az infláció-növekedéshez kössük.
  6. Mik az okok? A válasz országonként változó. Jó dolog-e az, hogy a szakszervezeteknek követeléseik vannak?
  7. A Skandináv szakszervezetek kialakítottak egy új attitűdöt. Nincs politikai elkötelezettségük, mint pl.: az olaszoknak. A Francia szakszervezeteknél viszont megfigyelhető egy erősebb politikai vonal. Kérdés melyik irányba kell fejleszteni a mozgalmat?
  8. Közép és KEU országok szakszervezeteit megbélyegzik a régi rendszer képviselésével, amikor annak idején szabadidőt szerveztek a munkavállalóknak. Ez egy történelmi megbélyegzés.

Sokak szerint új váltás kell.

  1. Margaret Thatcer szerint: csak individuum van, melynek következménye, hogy a társadalom nem létezik csak az egyének.
  2. Korábban könnyebb volt a nagyvállalatoknál szakszervezetet építeni, mint pl. ma a KKV-k nél.
  3. Egyre ingatagabbak a munkahelyek, hamis státuszok.

Ezért is nehéz a taglétszám növelés.

A társadalom sok helyen szakszervezet ellenes. Pl.: egy állásinterjún nem szabad megmondani, hogy az illető szakszervezeti tag.

Kérdések:

–          Jó-e a jelenlegi szerkezet? Struktúra nélkül nincs folytonosság. De ha a struktúra megakadályozza a változást, akkor az már probléma.

–          Jó-e a sok szakszervezeti szövetség?

–          UK-ben a több összeolvadás jó-e vagy sem?

–          A sok szakszervezettel megosztjuk-e a mozgalmat?

–          Fontos, hogy komolyan szembenézzünk a problémákkal.

–          Az eltérő országokban ugyanazok-e a problémák? Véleménye szerint: NEM, mert mások az országok, más a mozgalom, illetve annak története, de sok a közös vonás.

–          Milyen típusú szakszervezeti munka kecsegtet a jövőben?

–          Mit tehet a szakszervezeti szövetség a szervezés érdekében?

–          Az ETUC soka nem szervezett. Nem tud elmenni pl.: Magyarországra, nem beszéli pl. a nyelvet, stb.., Nincs financiális háttere a feladatra.

–          Mit tud tenni? Hogy pl.: ilyen workshop-okat szervez.

Az ETUC EU-i szinten jelen van. A tagnak el tudjuk mondani, hogy EU-s szinten is meg tud jelenni és meg is jelenik a véleménye.

A szakszervezet szerves része a demokráciának. Ha elveszítjük a reprezentativitásunkat, nem kapunk szerepet. Ma már nem csak az egyéni jogok megvédéséről van szó.

Azokban az országokban ahol gyengék a szakszervezetek, ott van a legnagyobb egyenlőtlenség és szegénység!

Hozzászólások:

Kewin Rowan (UK- TUC) Ma a fiatal munkavállalók kérdése a legfontosabb kihívás. Optimizmust szeretne sugározni. Nem helyes azt gondolni, hogy a fiatalok nem akarnak szakszervezeti munkát végezni.  TUC kutatás: Ha van szakszervezet, akkor van szándék a csatlakozásra a fiataloknak is. Ha van szervezett munkahely, akkor az a kérdés hogyan érjük el a fiatalokat. Modernizálni kel a kommunikációs technikákat. A tagtoborzásban/szervezésben más metodikákat kell alkalmazni.

Adam Rogalewski (PL – OPPZ): Új megközelítést ajánl: A fiatal munkavállaló nem kihívás, hanem lehetőség! A legfontosabb a motiváció és a szolidaritás. A szervezetet is ebből az aspektusból kell megközelíteni. Az ETUC-ot is meg kellene reformálni, hogy ne lobby szervezet legyen.

Mózes Tibor (HU – LIGA): Iskolapadban meg kell szólítani a fiatalokat. 2014 ősze óta oktatják Mo-gon a szakszervezet-történetet + munkajogot. A politikai kampányoknál az érzelmekre apellálnak, szerinte a szakszervezeteknek is ezt az utat kellene követniük.

Szűcs Viktória (HU – SZEF): Mo-gon pl: az új Mt.-nél, leginkább csak azokat a rossz szabályokat sikerült módosítatni, amelyeket EU-s irányelvek, direktívák, ILO szabályokat sértettek. De sajnos azokat sem mindet. Ezért különösen fontosnak véli a hazai valós érdekegyeztetés kialakításának kikényszerítésén túl, az EU-i szociális párbeszédet is és az azokba történő tagországi szakszervezeti vélemények becsatornázását.

Fontosnak véli a kommunikáció megújítását, de be kell azt is látni, hogy a Facebook-on készen kapott információtól nem válik az egyén szakszervezeti taggá. A tagszervezésnél az új technikák alkalmazása mellett továbbra is fontosnak tartja a hagyományos módszereket, az egyéni kapcsolattartást, a személyes meggyőzést, illetve az érzelmekre hatást a „potyautas” effektus hangsúlyozásával. Egyetért azzal, hogy a sok szakszervezet megosztja a potenciális tagokat és a társadalmat.

Bernadett Segol: válaszában osztja azt a véleményt, hogy a közösségi oldalak inkább jók a kapcsolattartásra, de nem alkalmasak tagtoborzásra. Véleménye szerint is a személyes kapcsolat a meghatározó.

Kinyilatkoztatja, hogy az ETUC funkciója és természete alapján azt teszi, amit a tagszervezetei kérnek tőlük. Megpróbálják követni a tagországi fejleményeket, de a véleményük kialakításában szükséges meghallgatni a tagszervezetek véleményét is. Az ETUC együttműködik a civilekkel, ez az egyik erőssége, a másik a demokratikus döntéshozatal. De a nemzetek (egyéni) tagságával már kommunikációt nem folytat, az a nemzeti tagszervezetek feladata, el kell mondani hogy mi történik a EU-s szintű szociális párbeszédben, hogy értsék és befolyásolják a dolgozók a folyamatokat.

Rebecca Gumbrell Mc Cormick (kutató) szakszervezeti szakterület a témája, a londoni egyetemen tanít felnőttképzésben. Nemzetközi kapcsolatokkal és az egyenlőség kérdésével is foglalkozik.

Téma: Mennyire egészséges és hasznos a szakszervezeti pluralizmus?

Az olaszok jól tudnak együttműködni.

Különbség az ágazati megoszlás. Sokszor más és más konföderációkhoz tartozik a köz-, és a versenyszféra. Pl.: Írországban egy konföderáció van és feszültség van a köz és a versenyszféra között. Észtországban 100 %-ról 10 %-ra csökkent a szervezettség 30 év alatt.

Készítettek Richard kollégájával egy kiadványt minderről „Nehéz idők nehéz döntések” címmel.

Belgiumban kicsit nőtt a tagság, ugyanez Norvégiánál is megfigyelhető.

Egyre több a külső kihívás. Az, hogy egy szakszervezetben mikor történt a csökkenés fontos kérdés. Fontos a regionális szint és a területi szerveződés.

Richard Hyman: Úgy véli, hogy a szakszervezeteknek el kell érni egy mélypontot, hogy komolyan vegyék a tagság kihívását.

–          A válság erőteljesen sújtotta a tagországok tagságát és az attól is függ, hogy milyen a politikai környezet. Bizonyos intézkedésekre miként reagálnak.

–          A szakszervezeti demokrácia nagyon komplikált, néha kevésbé érvényesül a gyakorlatban, mint ahogyan azt az alapszabály leírja.

–          Ismerni szükséges a szakszervezeti döntéshozatali folyamatokat, hogy azokat befolyásolni tudjuk.

–          A szervezés és a tagmegtartás felé kell az erőforrásokat mozgósítani.

–          Kérdés, hogy lehet-e kohézión alapuló szakszervezetet létrehozni?

–          Eltérő kontextusokat tapasztal a nemzeteken belül.

Csoportmunka és az eredmények ismertetése utáni szakértői reakciók:

Rebecca Gumbrell Mc Cormick:

–          A tagszervezéshez használt Macedón ékszer alapú megközelítés (nőnapra egy ezüst karperecet adnak és ennek tagszervező hatása van) meglepte.

–          3 kérdést tesz fel: Mit jelet a szakszervezeti mozgalom?  Mi a célja a toborzásnak? Miért jó ötlet toborozni?

–          Ha ajándékkal vesszük meg a tagokat, soha nem fognak eljönni egyetlen rendezvényre sem. (Csináljunk forradalmat! OK, de mit kapok érte?)

–          Mi a célja a tagszervezésnek?: nem csak egy nézőpont van és stratégia.

–          Azzal különböztetjük meg magunkat a civil szervezettől, hogy mi képviselünk. Ez adja a hatalmát a szakszervezetnek. Ha lecsökken a tagság, a politikusok nem foglalkoznak velünk.

–          A harcos szakszervezet védelmezőjének érzi magát, s persze tudja, hogy szolgáltatásokkal sok mindent elérhetünk. A tagdíjból nyerjük az erőforrásainkat, mert pénz nélkül nincs szakszervezet. Sajnos az ETUC is EU-s forrásoktól függ és nem független.

UK – TUC (Angol példa): Szakszervezeti akadémia van. 14 éve alapították. Cél a szervezésre való nagy hangsúly fektetése. Évente 20 szakszervezeti vezetőt képeznek: stratégiai döntésre, változás managementre készítenek fel.

Külön képzik a szervezőket, elmondják, hogy hogyan kell szervezni. + a szakszervezeti alkalmazottakat is képzik. Ennek hatására is vélhetően állt meg a tagság csökkenése Angliában.

Külön foglalkoznak a migráns munkavállalókkal. Kidolgozták, hogy hogyan szólítják meg őket.

A fiatalok úgy vélik, hogy visszaélnek kiszolgáltatottságukkal. Ezért kampányt csinálnak arról, hogy hogyan érzik magukat a fiatalok a munkahelyeken. (McDonalds, stb.).

2. nap.

Richard Hyman: Fúziók és átszervezések

Richard Hyman: Előadásában bemutatta azokat az ismérveket, amelyek mentén szerveződnek a szakszervezetek Európában. Általában ideológiai, politikai, vallási rendszerek mentén strukturálódnak. A tisztán ágazati struktúra nem jellemző. Osztrákoknál a cél az ágazati felépítés volt, de megmaradt a szellemi munkavállalók csoportja is.

Egyes országok külön szervezik a fizikai, ill. a szellemi munkásokat. Vagy külön szerveződik a köz és a versenyszféra.

A legtöbb országban (nem a konföderációk, hanem) a szakszervezetek végzik a KSZ tárgyalásokat. A szakszervezetek döntik el, hogy a szövetségnek mekkora hatáskört adnak át.

Kérdés: Mit csinál az a konföderáció, ahol a tagszervezetek mindent megcsinálnak? Kiszolgálja a kis szakszervezeteit? Pl.: oktatással?

A legtöbb fúzió az ágazati szakszervezetek között történik. Általában vannak, helyi struktúrái a szakszervezeteknek.

A legnagyobb kérdés: Hová kerül a tagdíj? Konföderációhoz? Tagszervezetekhez?

A briteknél a taglétszám csökkenés okozta a fúziót (helyi szinten).

Hány szakszervezet legyen? Kivételes eset, ha csak egy van.

Ausztriában 1 konföderációba tömörül 7 szakszervezet. Nagy-Britanniában 150 szakszervezet van.

Minél több szakszervezet van egy országban, annál nagyobb az esély az összeolvadásra. A szakszervezeti pluralizmus jó, de a túlzott az már nem jó!

Milyen okok vezetnek a fúzióhoz? Kérdés: megoldja-e az eredeti problémát a fúzió?

–          pénzügyi problémák

–          alkupozíció gyengülése

–          foglalkoztatási struktúrák megváltoztatása

–          reprezentativitással kapcsolatos szabályok szigorodása

Milyen az igazi szakszervezeti struktúra? Nincs egyetlen jó megoldás!

–          Nincs zökkenőmentes összeolvadás

–          Az ágazati szakszervezetek nem szeretik, ha a szövetségek átveszik a szerepeket.

Kérdések:

–          Hogyan lehet az új szakszervezeten belül együtt dolgozni?

–          Növekszik-e a hatékonyság?

–          Mi az oka a fúziónak?

–          Ami nagy, szükségképpen szép is-e?

A fúzió pozitív hozadékai:

 

–          Nő az erőforrás (humán, anyagi)

–          Innovációs kapacitás

–          Erősebb tárgyalási pozíció a munkáltatókkal szemben

–          Nő a szakszervezeti lefedettség, sűrűség

 

A fúzió negatív hozadékai:

 

–          eltérő kultúra

–          személyes nehézségek

–          kevésbé felismerhető az új szervezet

–          következmények előreláthatatlanok

Ha fúzióról születik döntés, akkor az egészet meg kell pontosan tervezni:

  1. A cél meghatározása
  2. Folyamat előkészítése (Ismerni kell a csapdákat!)
  3. Folyamat véghezvitele

Fontos! Nem szabad sürgetni. A felkészülésre/előkészítésre, és a folyamat végig vitelére időt kell adni.

Az eltérő kultúra miatt sok helyen szervezetpszichológusokat is bevonnak a folyamatba, hogy segítsen rendezni az eltérő kultúrát.

A folyamat végzetvitele során, általában a tárgyalások feladják a leckét. Sok esetben a tisztségviselők blokkolják a folyamatot (Ez a legtöbb fúzió kudarcának az oka!)

Mi van akkor, ha nem megy a fúzió? – Kooperatív pluralizmus.

Fontos, hogy meg kell vizsgálni a fúzió előtt a másik lehetőségeke/utakat is.

A legoptimálisabb fúziós lépések, kulcskérdések:

  1. Fel kell készülni.
  2. „Nyílt kártyákkal kell játszani!”
  3. Nem szabad a nehézségektől elbátorodni.
  4. Ha a fúzió a legjobb döntés, akkor meg kell csinálni!
  5. Kell egy politikai döntés → Új szervezet lesz.
  6. Az „A” és a „B” szervezet létrehoz egy újat (NEW), az átmeneti időszak (első pár év) míg A” és a „B” szervezet régi vezetője hivatalban van an NEW-ban.
  7. Ha eddig eljutottunk! Már nem szabad elbátorodni!

Nem tudjuk, mi lett volna „ha”?! Az összeolvadás sokszor azért jön létre, mert abban a pillanatban az tűnik a legoptimálisabb és legjobb megoldásnak.

Nehézség: Az új szervezetben sokszor nehéz fenntartani a demokratikus működést.

Rebecca Gumbrell Mc Cormick: Nemzetközi kitekintés

2 formája van a tagságnak:

  1. nemzeti szakszervezeti központok, konföderációk
  2. szektoriális szakszervezetek.

Ezeknek változatos arca/formája van:

– Informális

– Reprezentativitás

– Akció kampányok

– Szolidaritási fellépés, oktatás

A nemzetközi szakszervezetek létrejöttének oka, hogy megoldják azokat a problémákat, amelyeket nemzeti szinten nem lehet. ha nemzeti szinten meg lehetne oldani minden problémát, akkor nem lenne szükség nemzetközi szakszervezetre.

Azonosságok – különbségek (Dunlop írta le először)

Szereplők: nemzeti szintnél egy lépéssel tovább tartanak.

ETUC nagy támogatást kap a bizottságtól, ami nagy megkötöttség.

ITUC-nál projektfinanszírozás van, ami a gazdag szervezetektől függ

Nincs valós nemzetközi kormány.

Limitáltan legalizáltak az kormányközi intézmények (pl.. ENSZ)

Nézetkülönbségek a különböző kontinensek között.

A nemzetközi szervezetek, akciókat, kampányokat szerveznek.

Ágazati szervezetek és a nemzeti ágazati központok munkája eltérő.

Erős Európára és szociális párbeszédre van szükség, enélkül az ILO elveszítené a legitimitását.

Legfontosabb külső/belső kihívások:

külső kihívások:

–          nemzetközi gazdaság szerepe

–          pénzügyi válság

–          informális gazdaság nő

–          bizonytalan munkahelyek

–          környezeti válság, fenntarthatóság

belső kihívások:

–          hogyan szervezzük a fiatalokat, migránsokat, nőket?

–          ILO sokszor kerül a munkáltatók befolyása alá

–          taglétszám csökenés

 

Kihívások/feladatok:

–          meg kell védeni az alapvető jogokat mindenki számára

–          aktívabb szerepet a KSZ tárgyalásokban

–          Részt venni a törvényhozásban

–          Segíteni szolidaritást + együttműködést

–          demokratikus jogok szabadsága/ igazságosság

–          Az ágazati szakszervezetek teszik le a voksot, hogy bértárgyalást folytatnak, végig kell vinni a tárgyalásokat.

Fő kihívások:

  1. MINŐSÉG (tagság) és MENNYISÉG (tagság, értékek!)
  2. Szakszervezeti szabadság (a szakszervezeteknek függetlennek kell lenni a politikai partnerektől) Politikai nyilatkozatok!
  3. Kampány (online – offline!)
  4. Eszközök
  5. Források

A fiatalokat be kell vonni a szervezésbe. Definiálni, egy új tudatos stratégiát.

BIZALOM!!!!

kapcsolatépítés, támogatás, elkötelezettség, aktivizmus. Olyan tagokra van szükség, akik nem félnek mások nevében fellépni.

A kezdeményezőkészség visszaszerzése

(csoportmunka)

(Nincs egyetlen, mindenhol alkalmazható jó recept, ezért egy stratégia alapján metodikát állítottunk fel) 

  1. ISMERET – Tudatosság létrehozása (iskolákba, egyetemekre, munkahelyekre elmenni, megismertetni a szsz-ek szerepét és a szsz-i munkát.)

A szakszervezetek menjenek ki a munkahelyekre az irodáikból. találkozzanak a fiatalokkal és a potenciális tagokkal az egyetemeken, a munkahelyeken, szabadidős eseményeken.

  1. TUDÁS – (képzés biztosítása a tisztségviselőknek és a tagoknak a jogaikról, külön spec. képzés a vezetők számára)

útmutatók, kézikönyvek, brosúrák, web site (nyilvános és korlátozott résszel), képzés, képzés, képzés

  1. BIZALOMÉPÍTÉS – a bizalom kiépítése, megerősítése:

(A legnehezebb!) Folyamatos kommunikáció, (m. vállalók és a szakszervezetek felől), két csatornás kommunikáció (be kell vonni a tagokat a döntéshozatali folyamatokba!), őszintének kell lenni, átlátható, szabályok alapján történő demokratikus működés/gazdálkodás.

  • kommunikáció
  • tájékoztatás
  • átláthatóság biztosítása
  • demokratizmus
  • soha ne hazudjunk!
  1. ELKÖTELEZETTSÉG – tegyük aktívvá a tagokat (eltérő kulturális környezetben más- és más a megoldás, nincs egységes recept, amit mindenki tudna alkalmazni!)
  • képzések szervezése (legyenek ők a nagyköveteink!)
  • tájékoztatás
  • segítsük az események megértését
  • online konzultáció

Bármilyen új stratégiát alkalmazunk, fontos a projektben-menedzsmentben csináljuk!

3.nap 

Philiph Pochet (ETUI igazgató): Stratégia, jövőkép

Az ETUC következő kongresszusának előkészítése közben készítettek egy kalkulációt, melynek az eredménye, hogy 100 év múlva meghal az utolsó szakszervezeti tag is. 2056-ban a jelenleg legifjabb szakszervezeti tag is eltűnik… Ezért komoly veszély fenyegeti a szakszervezeteket.

Kérdés: hogyan lehet megtartani a tagokat. Stratégiai gondolkodásra van szükség, melynek az a következménye, hogy több tagot fogunk tudni beszervezni. Összehasonlította a politikai párokat a szakszervezetetekkel. Megjegyezte, hogy ma is van olyan párt, akinek kevesebb a tagja, mint egy szakszervezetnek, mégsem fenyegeti az eltűnés veszélye.

Úgy véli, hogy a szakszervezetek támogatottságának mérését újra kellene gondolni pl. a Facebook like-okat kellene számolni nem a fizető tagokat. (A Like-számlálásos elképzelést nem mindenki osztotta.)

Nem hisznek ma a szakszervezetbe a fiatalok. (Ismertet egy erről szóló tanulmányt, mely szerint a fiatalok azt mondják, hogy a szakszervezeteknek a munkafeltételeket és a béreket kell kiharcolniuk).

–          Ismerteti Bernadett Segol által is felvázolt taglétszám csökkenést. Illetve szól a tagság korösszetételéről: A szakszervezeti tagság életkora 50 felett van.

–          Mi a megoldás?Ha nincs meg az intézményrendszer katasztrófa lesz az EU-ban.

–          Mit csináljanak a szakszervezetek, ha nem kapnak pénzt a politikától? (A hagyományos baloldal sem biztos, hogy ad. Ki támogatja a szakszervezetek követeléseit?)

–          Ideje átgondolni, mi az EU szintű szakszervezetek feladata? Integrálódni kell-e a globalizáció idején? A szociális Európa lassan halad, de még is csak halad!

–          Ma a válság óta nincs jövőkép. Az EU megpróbált deregulálni a szoc. védelem esetében.

–          Meg kell menteni Európát, de ennek az ára a változás.

–          A szociális párbeszédről is szomorúan tud nyilatkozni. Miért érdeke a munkáltatónak a szociális párbeszéd? A szakszervezeteknek mik az alapfeladataik? – Ezekhez a kérdésekhez vissza kell térni!

–          Magyarország, Csehország, Románia nincs rajta a „térképen”. – Vissza kell térniük a térképre!

nem szabad visszanézni és keseregni, hanem a jövő felé kell tekinteni, mit hozhat a jövő?

–          Az éghajlatváltozás mivel járhat? – Változtatni kell a fogyasztási szokásainkon.

–          Gondolkodni kell, hogy mi a szakszervezeti mozgalom jövőképe?

–          Gondolkodni kell a globalizációval kapcsolatban (kínai minimálbér rohamosan nő! 3 év múlva 7-9 x magasabb lesz kb.: 500-600 euró/hó). A globalizáció nem a múlt globalizációja, hanem a jövőjé!

–          Növekedni fog a migráció. Afrika népessége tovább nő → nő a bevándorlás → szélsőjobb oldalára hajtja a vizet.

Növelni kell a szakszervezetek súlyát: proaktívnak kell lenni. meg kell találni hol vannak a trendek, hogyan és hol csináljunk offenzívát. Fontos! Ne a múlton keseregjünk, hanem a jövőn dolgozzunk.

Kérdések:

–          Mivel lehetne mérni a taglétszám erejét, ha nem a tagok számával?

–          Hogyan lehetne a csatlakozás számolni? A FB„like” jó mérőszám?

–          Az emberek nem bíznak a szakszervezetekben. Mitől sikeres egy szakszervezet? Igent kell mondani a változásra.

–          Mi a szakszervezetek jövője? (közösen kell gondolkodni, közös program kell). Ez az az új dinamizmus, stratégia amin gondolkodni kell. Új szövetségeket kell kötni.

 

Szűcs Viktória

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

Munkaképesség-vizsgálat kiértékelő műhelymunka

2024. november 22-én értékeltük ki a SZEF munkaképesség-vizsgálat mérését, amely projektet még áprilisban kezdtünk meg tagszervezeteinek aktív bevonásával. A közös munka sikerét mi sem jelzi jobban, mint hogy május végére

Szakszervezeti V4 tanácskozás Budapesten

2024. november 21-22-én Magyarországon tanácskoztak a V4 országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – szakszervezeti konföderációi. A “Visegrádi Négyek” budapesti szakszervezeti találkozója a magyar EU soros elnökség apropóján került

Másodszor műhelymunkáztunk a zöld átment témájában

2024. november 21-én másodszor nyílt arra lehetőség, hogy a közszolgáltatások szakszervezeteiben aktív tagok megvizsgálják, hogyan kezeljük a klíma átmenet kérdését a szervezeteinkkel. A nyitó eseményhez hasonlóan most is nagyon különböző

Fiatal szakszervezeti vezetők találkozója Zágrábban

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Ifjúsági Bizottságának találkozója Zágrábban Az ESZSZ Ifjúsági Bizottságának találkozójára 2024. október 27. és 29. között került megrendezésre a Friedrich Ebert Alapítvány közreműködésével és támogatásával.