Keresés
Close this search box.

Két újabb koporsószög

A KKDSZ állásfoglalása a kulturális alapellátásról.

A könyvtárak, levéltárak, múzeumok, művelődési házak dolgozói már régen nem tudják elképzelni, hogy még további csapások is sújthatják a kulturális alapellátást.

Hat éve:

–        semmiféle bérrendezés nem történt,

–        elvették a tizenharmadik havi fizetést,

–        megszüntették a továbbképzési támogatást,

–        elvették a dokumentumvásárlási hozzájárulást,

–        számos intézménynek lényegesen csökkent a költségvetési támogatása.

–        20 %-os létszámleépítés zajlott a legjelentősebb intézményekben,

–        jelentős könyvtárak évek óta semmilyen napilapra nem tudnak előfizetni,

–        a múzeumoknak az alapvető állagmegőrzési munkájához hiányoznak az eszközeik, és az elemi gondok felsorolását hosszan lehetne sorolni.

Ám úgy látszik, hogy van még út lefelé.          
A tervezett adótörvények két újabb súlyos kárt okoznak ezeknek az ellátó rendszereknek és dolgozóiknak:

–         Amennyiben a tervezett mértékben emelik a cafetéria juttatások adóját, azt egyetlen egy közgyűjteményi és közművelődési intézmény sem tudja kigazdálkodni, ezért meg fogja szüntetni a maradék, szerény cafetéria juttatását is. Ennek révén az állam nem több bevételre fog szert tenni, hanem semmire sem. Ugyanakkor az igazi vesztesek lesznek azok a kollégáink, akik több évtizedes munkaviszonnyal és szakmai képesítéssel rendelkezve a létminimumnál is kevesebbet keresnek (a nyugdíjtörvény és a bértábla közötti ellentmondás következtében) most elvesztik ezt a legutolsó jövedelemkiegészítő kedvezményt is.

–        Mindezen gondokat tetézi a tervezett internetadó, amely egyszerre okoz megoldhatatlan problémát az intézményeknek és munkavállalóiknak. Olyan bérszínvonalon állnak a kultúráért dolgozó szakemberek, hogy igenis jelentős gondot okoz néhány száz forint újabb teher is. Hasonló módon az intézményeknek, amelyekben mind a dolgozók, mind a látogatók sok giga tartalmat használnak az internetről. A látogatók egy része, általában a szegényebb rétegek tagja, aki otthon eddig sem tudott géphez és hálózathoz jutni, kifejezetten emiatt jár(t) könyvtárba, művelődési házba. Most már lehet, hogy ott sem lesz internet, az is csak a gazdagok kiváltsága lesz.

Ez a rendelkezés egyszerre okoz hátrányt a kulturális intézményeknek, a dolgozóiknak, a használóiknak, miközben újabb szöget ver a kultúra koporsójába is.

A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete határozottan tiltakozik mindkét tervezett intézkedés ellen, és elvárja az Országgyűléstől, hogy ne növelje tovább a kulturális és társadalmi szakadékot, hanem annak az áthidalására alakítson ki programot. 

Budapest, 2014. október 29.                               

Földiák András

elnök

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

SZEFIT stratégiaépítés

2024.11.25-én és 26-án tartotta a júniusban megválasztott SZEFIT elnöksége és a munkában résztvevő tagszervezetek delegáltjainak első személyes találkozóját Budapesten. Csordás Anett vezetésével az első napon a résztvevők részletesen megismerhették a

Beszámoló az ESZSZ (VB) és CETUN ülésekről Brüsszelből

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Végrehajtó Bizottsága (VB) 2024. december 10-11-i, Brüsszelben tartott üléséről és az ahhoz kapcsolódó CETUN rendezvényről December 10-én, az ülés első napján munkaebéd keretében került

A Kutatók munkakörülményei konferencia Rómában

A kutatók munkakörülményeiről tartott konferenciát az Eurocadres 2024. november 21-22-én Rómában. Miközben az Európai Unió sürgeti a kutatás-fejlesztési beruházásokat (például a Draghi jelentés nyomán), a kutatók bérezése és munkakörülményei nem

Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület klub beszámoló

2024.11.05.-én képviseltem a SZEF-et az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület klub délutánján, ahova nagyon sokféle területről érkeztek a résztvevők. Volt, aki csak saját munkakörülményeinek javításán szeretne dolgozni, voltak, akik munkáltatóként szeretnének tenni