73 év lehet a nyugdíjkorhatár?
A férfiak 73 évesen, a nők 71 évesen mennek majd nyugdíjba – erre számítanak a mai 25–34 évesek Magyarországon. Az aktív évek meghosszabbítását a jelenlegi nyugdíjrendszer finanszírozhatatlanságának tudatában látják kényszerűen bekövetkező lehetőségnek a fiatalok, akiknek csupán az egytizede tartja ezt elfogadható megoldásnak a problémák orvoslására, 90 százalékuk viszont ellenzi. (Népszabadság)
Orbán: egység és harc
Március 15-i beszédében ezúttal nem ostorozta Orbán Viktor Brüsszelt, pláne nem Moszkvát, inkább a rezsiharccal igyekezett egységbe fogni a választások előtt híveit, akik amúgy lezsidózták és lebuzizták a tömegben Orbán-Putyin molinóval demonstráló Együtt-PM-es aktivistákat. Az uniót idén Lázár János osztotta ki, Kövér László házelnök pedig magához képest jámbor plüssmackó volt. (Népszava, Népszabadság, Magyar Hírlap, Magyar Nemzet)
A nagygyűlés elmaradt, de kormányváltás lesz
A rendezvény a vihar miatt elmarad. A kormányváltás nem – ígérte az MSZP a Facebookon szombaton azután, hogy a viharos szél miatt a kormányváltó ellenzéki erők a Szabad sajtó útjára meghirdetett délutáni nagygyűlésük elhalasztásáról döntöttek. A rendezvény lefújása ellenére Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölt, Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc és Szabó Tímea csatlakozott a Petőfi szobornál tartott liberális megemlékezéshez – a széllel, csepergő esővel dacolókhoz. (Népszava, Magyar Hírlap, MNO)
Nem áll ki a kormányfő
Személyes válaszra sem méltatta kihívóját, Mesterházy Attilát a kormányfő, csak a Fidesz tért ki közleményben Orbán Viktor nevében a miniszterelnök-jelölti vita elől. Pedig egykor Orbán volt az, aki úgy vélte: “soha többé ne legyen olyan kormányfője Magyarországnak, aki nyugodtan kijelentheti: rajta kívül nincs más alternatíva”. Eddig három alkalommal állt ki nyilvános vitára Orbán: kétszer – 2002-ben és 2006-ban – elveszítette a választást, 1998-ban kormányt alakíthatott. (Népszava, Magyar Hírlap, MNO)
Mi is a Fidesz valódi programja?
A baloldali összefogás pártjainak véleménye szerint a Fidesznek még mindig nincsen valódi programja – erről Demeter Márta, az MSZP elnökségi tagja, Kormos Kata, a szocialisták szóvivője, Szabó Rebeka, a Párbeszéd Magyarországért színeiben politizáló független országgyűlési képviselő és Arató Gergely, a DK országos tanácsának elnöke beszélt a kormánypárt székháza előtt vasárnap tartott sajtótájékoztatón. A politikusok ezután arról szóltak, hogy elképzeléseik szerint milyen programot folytat majd a jelenlegi kormánypárt, ha megnyeri a választást. (Népszabadság)
Devizahitelek: Ma megtudjuk az Ab döntését
A kormány devizahitelekkel kapcsolatos indítványa konkrétan három ponton kéri az alaptörvény értelmezését. Ma délelőtt az Alkotmánybíróság (Ab) nyilvános határozathirdetésen ismerteti a kormány devizahiteles indítványával kapcsolatos döntését. (Magyar Hírlap, Népszabadság)
Nagy magyar tehetetlenség
Nagy bajban lennénk, ha az elmúlt évtizedekben nem zajlott volna le az oktatásban az a bővülés, amelyet most vissza akarnak fordítani. Az érettségizők aránya 45 százalékról 70-re nőtt. Ezt próbálják most 40-re leszorítani. Ha így megy tovább, a következő generáció igen nagy része szakképzettség nélkül vagy semmilyen munkaerő-piaci esélyt, továbblépési lehetőséget nem adó iskolán keresztül áramlik ki az életbe. A mai oktatáspolitika többszörösen megbukott elképzeléseket újít fel. Ilyen az „elkülönített felzárkóztatás” kísérlete is. (Népszabadság)
Kiderült, miért vállalunk gyereket
Jó párkapcsolat, a gyerekekkel otthon nem maradó szülő magasabb jövedelme, valamint a gyes, gyed utáni biztos munkahely – ezek szükségesek ahhoz, hogy a magyarok újabb gyermek vállalására adják a fejüket. (MNO)