Az ENSZ-közgyűlés 2005. november 1-jén nyilvánította a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává január 27-ét.
Az ENSZ-közgyűlés 2005. november 1-jén nyilvánította a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává január 27-ét. Az egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozza „az emlékezés és a tanítás kötelességét”, hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, túlnyomórészt zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét.
Az auschwitz-birkenaui haláltábort 1945. január 27-én szabadították felaz első ukrán front katonái. Az Egyesült Nemzetek Szervezete e napot a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította. Auschwitz, bár sok száz kilométerre van hazánktól, mégis a magyar törtelem része. Ez a haláltábor közel félmillió honfitársunk embertelen gyötrelmeinek, megaláztatásának és halálának helyszíne volt.
Ezért ezen a napon jusson eszünkbe, hogy a holokauszt szörnyűsége megtörtént, hogy megtörténhetett, s bár 69 évvel ezelőtt véget ért, sosem szabad elfelejtenünk – azoknak sem, akik akkor még nem éltek, s csak a történelemkönyvekből ismerték meg a történteket – hogy mire képes az elvakultság, a hamis eszmék hajszolása, a szolgalelkűség és a megalkuvás.
Radnóti Miklós Töredék című versével emlékezzünk az áldozatokra:
TÖREDÉK Oly korban éltem én e földön, Oly korban éltem én e földön, Oly korban éltem én e földön, Oly korban éltem én e földön, Oly korban éltem én e földön, 1944. május 19.
|