Májusi 12 pont – A május elsejei demonstráció kapcsán megfogalmazott követelések.
Májusi 12 pont
Mi, a magyar munkavállalók érdekképviseletei az alábbiakat követeljük Magyarország kormányától.
1. Kívánjuk a munka szabadságát, új Munka törvénykönyvet. A Parlament olyan törvényeket alkosson, amelyek biztonságot, megélhetést, kiszámítható jövőt és foglalkoztatást garantálnak a dolgozóknak.
2. Valódi párbeszédet, felelős, nyilvános törvényhozási munkát BudaPesten. Elég volt a titkosan készült egyéni képviselői indítványokban vagy salátatörvényekben elrejtett, senkivel nem egyeztetett, a munkavállalók milliót hátrányosan érintõ döntésekből!
3. Teljes körű, rendszeres konzultációt a szakszervezetekkel. Egy kormány se tehesse meg, hogy legitim érdekképviseleteket kizárjon a konzultációkból. Elég a színlelt tárgyalásokból!
4. Törvény előtti egyenlőséget: korlátozás nélküli sztrájkjogot. A sztrájktörvény olyan módosítását akarjuk, ami minden munkavállalónak és szakszervezeteiknek biztosítja alkotmányos joguk tényleges gyakorlását, ha már más eszköz nem marad jogos érdekeik érvényesítésére.
5. Kívánjuk a közszolgálatban dolgozók elismerését, megbecsülését. Legyen vége a közszférában dolgozók megfélemlítésének, belátható, megnyugtató, biztató életpályát az orvosoknak, pedagógusok, rendőröknek, a köz valamennyi dolgozójának.
6. Közös teherviselést, igazságos közterheket. A tehetőseket segítő egykulcsos adórendszer helyett igazságos közteherviselést és bérrendezést követelünk.
7. Úrbéri viszonyok megszüntetését, a szakszervezeti támogatás tervezhetõvé és átláthatóvá tételét. Legyen vége annak, hogy előre eldöntött milliárdos pályázatokkal jutalmazzák azokat, akik kiszolgálói a kormánynak.
8. Képviseletet egyenlőség alapján, az intézmények vezetésében kapjanak helyet a szakemberek. Elég a hozzá nem értő, gyakorlattal nem rendelkező, a szakma által nem támogatott intézményi vezetőkből.
9. Ifjúsági garanciát, piacképes szakképzést, nyitott oktatást. Az állam adjon tanulási és elhelyezkedési ajánlatot a 25 év alatti munkanélkülieknek. Adják vissza a tanulás és a tanítás szabadságát.
10. Tisztességes és fenntartható nyugdíjrendszert. Legyen fontos szempont a nyugdíj megállapításánál a végzett munka egészségkárosító jellege, a családi életet nehezítő, több műszakos munkavégzés, a veszélyes munkakörülmények!
11. A szakszervezetek szabadon bocsátassanak, a pártpolitika engedje szabadon azokat. Elítélünk minden olyan magatartást, amely az érdekképviseleteket kormányzati vagy pártkampányok szolgálatába akarja állítani. A szakszervezet nem eladó!
12. Uniót – összefogást. Mindenkit, aki a céljainkkal egyetért, várunk sorainkba. Mondjunk együtt nemet a kevesek kiváltságait erősítő, a dolgozókat megnyomorító politikára!
Budapest, 2013. május 1.