2011. december 22.
Újabb hitelminősítő sorolta bóvliba Magyarországot
A nemzetközi hitelminősítő szerda este Londonban bejelentette, hogy egy fokozattal, az eddigi “BBB mínusz/A-3”-ról egy fokozattal “BB plusz/B”-re módosította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság besorolását, amelyre további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott. (Népszava, Magyar Hírlap, Népszabadság)
Kapcsolódó cikk a SZEF honlapon: „Ajándék” a Standard & Poor’s-tól
Elfojtja a kritikus hangokat a Fidesz
A bíróságon folytatódhat a Klubrádió elhallgattatásának ügye, amelynek jogosságát a médiahatóság magyarázni próbálja. Az adó budapesti frekvenciájának elvétele hatalmas felháborodást váltott ki nemcsak itthon, hanem külföldön is. A Klubrádió cinikusnak és álcának tartja a frekvenciapályázatot, az MSZP szerint Orbán Viktor keze van a dologban, és a döntéssel szíven szúrták a sajtószabadságot. Pénteken tüntetést is tartanak a magyar sajtó szabadsága védelmében. (Népszava, Magyar Hírlap, Népszabadság)
Kapcsolódó cikk a SZEF honlapon: Évzáró a független médiában?
“Az ellenzék nem éppen a nemzetért politizál”
Termékeny vita alakulhatna ki az euróválság kapcsán, ha az MSZP, az LMP és a Jobbik feladná hídfőállásait, és a nemzet érdekében politizálna – erről beszélt a Magyar Hírlapnak Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter. Az ellenzéki erők az európai uniós csúcs kapcsán hangoztatott megnyilvánulásaiból azt a következtetést vonta le, hogy bár együtt kell működni velük, nem tudja, lehet-e.
2011. december 21.
Rátelepszenek a településekre?
Paradigmaváltás következik be a helyi hatalom gyakorlásának rendszerében: hétfő este elfogadta a parlament a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvényt. Ezzel a rendszerváltozás egyik emblematikus jogszabályát dobják sutba, és mostantól valami egészen másra kell felkészülni. (Népszabadság)
Megújulóban a köznevelés
Az új köznevelési törvény egyik legfőbb célja, hogy értékké váljon a rendszerezett tudás – hangoztatta Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, miután a parlament 252 igen és 62 nem szavazattal elfogadta a közoktatás megreformálásáról szóló jogszabályt. Mostantól az állam iskolafenntartóvá válik, de a működtetést megosztja az önkormányzatokkal. Hoffmann Rózsa államtitkár szerint a törvény a társadalom megújulását szolgálja, az új Nemzeti Alaptanterv pedig egységes műveltséget biztosít minden gyermek számára. (Magyar Hírlap)
Csak az elv tűnik szépnek
Egyetértünk az elvvel, hogy minél több gyerek járjon óvodába, a rosszízű kötelezővé tétellel viszont nem. Ennek sem a személyi, sem a tárgyi feltételei nem adottak – mondja Fábián Katalin, a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke a tegnap hajnalban elfogadott köznevelési törvény óvodákat érintő rendelkezéséről. (Népszabadság)
Nyomás alá helyezte a világ Orbán Viktort
Lassan elviselhetetlen nyomás nehezedik a magyar kormányra, személyesen Orbán Viktorra, mivel Brüsszelből, az EU tagállamok fővárosaiból és Washingtonból összehangoltnak látszó kemény kritikákat fogalmaznak meg a parlament törvényhozó tevékenységével szemben, és mára már eljutottak oda, hogy konkrét követeléseket is megfogalmaznak. (Népszava, Magyar Hírlap)
Navracsics pótolja Fellegit
A közigazgatási és igazságügyi minisztert bízta meg a nemzeti fejlesztési miniszter hatáskörének gyakorlásával Orbán Viktor. A miniszterelnöki rendelet a Magyar Közlöny keddi számában jelent meg. (MNO)
Törvényt sért a büdzsé
Viharos, szinte háborús hónapok után fogadta el kedd hajnalban 4 óra 15 perckor a parlament a 2012. évi költségvetést. Többszörös törvénysértés után lett az országnak büdzséje, amely az elmúlt évek legdurvább megszorításait tartalmazza 1500 milliárd forint értékben. A törvény sok sebből vérzik, s megvalósítására szakértők szerint vajmi kevés az esély. (Népszava, Magyar Hírlap, Világgazdaság)
Uniós eljárás alatt maradhatunk
Könnyen elképzelhető, hogy mégsem kerülünk ki az uniós túlzottdeï¬cit-eljárás alól, mert jövőre három százalék fölé kúszhat az államháztartás hiánya – mondta lapunknak Oszkó Péter volt pénzügyminiszter a 2012-es költségvetés parlamenti megszavazását követően. (Népszabadság)