Levélváltás Semjén Zsolttal

A költségvetési szerveknél foglalkoztatottak 2012. évi bérkompenzációjáról

2011. december 19-én a következő levelet küldtük dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek:

Dr. Semjén Zsolt úrnak,
a Magyar Köztársaság miniszterelnök-helyettese

Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr!

Az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) 2011. december 16-án konzultációt folytatott a költségvetési szerveknél és az egyházak közcélú tevékenységet folytató intézményeinél foglalkoztatottak 2012. évi kompenzációjáról. A kompenzáció célja az, hogy ne legyen olyan keresetsáv, amely a 2012. évre elfogadott adóváltozások miatt az érintett munkavállalóknál nettókereset-csökkenést eredményez.
A kormányzati szándékkal az OKÉT munkavállalói oldala egyetért. Ugyanakkor megdöbbenve tapasztaltuk, hogy a versenyszféra számára hasonló célt szolgáló elvárt béremelés mértékéről szóló – a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács 2011. december 12-ei konzultációján megismert – rendelettervezethez képest az OKÉT-on tárgyalt rendelettervezet két ponton is súlyosan diszkriminálja a költségvetési szerveknél és az érintett egyházi intézményeknél foglalkoztatottakat.

1. A béremelés elvárt mértékéről szóló kormányrendelet az érintett munkavállalók bérének emeléséről szól, azaz megnöveli az érintett munkavállalók alapilletményét, ezzel adott esetben növekszik az alapbérből, alapilletményből számolt egyéb keresetelem is. A költségvetési szervekre és egyházi intézményekre vonatkozó kormányrendelet a szükséges kompenzációt önálló kereset-kiegészítésként határozza meg, így az alapilletmény nem nő. A munkavállalói oldal képviselői a közszolgálati illetmények negyedik éve tartó befagyasztását elfogadhatatlannak tartják.

2. A versenyszférára vonatkozó elvárt béremelésről szóló kormányrendelet-tervezet a béremelés szempontjából – megítélésünk szerint helyesen – figyelmen kívül hagyja a gyermekkedvezményből fakadó esetleges nettókereset-emelkedést és a bruttó bér mértékében sávosan határozza meg a szükséges béremelést. A költségvetési szervekre és az egyházak érintett intézményeire vonatkozó kormányrendelet-tervezet a keresetsávok tekintetében szintén meghatározza a minimális kompenzációt, de az esetleges gyermekkedvezmény nettókereset-növelő hatását a kiszámításakor figyelembe kell venni. Megítélésünk szerint ez nincs összhangban a kormány szándékaival, a többször is deklarált családbarát jelleggel. Az Ön által vezetett Keresztény Demokrata Néppárt kiemelt társadalompolitikai céljai közé sorolja az ország demográfiai helyzetének megváltoztatását, a gyermeket vállaló családok adórendszeren keresztüli támogatását. A költségvetési szerveknél és az egyházak közcélú tevékenységet folytató intézményeinél foglalkoztatottak 2012. évi kompenzációja a kormányrendelet-tervezet szerint ezt a célt nem fogja tudni teljesíteni.

Az OKÉT munkavállalói oldalát alkotó szakszervezetek és az általuk képviselt munkavállalók nevében tisztelettel kérjük Önt, hogy azon a kormányülésen, amelyen a kompenzációról szóló kormányrendeletet tárgyalják, tegyen meg mindent a KDNP és a kormány politikai céljaival ellentétes, az érintett munkavállalókat diszkrimináló helyzet megszüntetéséért.

Budapest, 2011. december 19.

Tisztelettel:

Fehér József s.k.
OKÉT munkavállalói oldal
ügyvivő

Varga László s.k.
Szakszervezetek Együttműködési Fóruma
elnök

Levelünkre a következő válasz érkezett 2011. december 20-án Sejmén Zsolt titkárságvezetőjétől:

Tisztelt Elnök Úr!

Miniszterelnök-helyettes Úr köszöni a tájékoztatást.

Kérésére jelzem, hogy természetesen mindent megtesz a családokért és az egyházi intézményekben dolgozó, közfeladatot ellátó emberekért.

Miniszterelnök-helyettes Úr nevében is tisztelettel köszöntöm:

Kókai Mária
titkárságvezető

Lásd még: Szakszervezetek.hu

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

Nyílt levél a foglalkoztatáspolitikáért

Nyílt levél A foglalkoztatáspolitika hosszabb távon nem maradhat önálló, felelős kormányzati képviselet nélkül   A Munkástanácsok Országos Szövetsége (Munkástanácsok) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) aggodalommal vették tudomásul, hogy az

Beszámoló SZEF munkavédelmi képzésről

Nagy érdeklődés mellett, sikeresen zajlott le szervezetünk legutóbbi oktatási eseménye, a 2026. május 18-án megrendezett munkavédelmi képviselő képzés. A rendezvény kiemelt jelentőséggel bírt, mivel ez volt az első olyan tematikus

35 éves a SZEF! Ünnepség és kiáltvány

2026. május 15-én lezajlott a SZEF éves munka kongresszusa, melyet a szervezet alapításának 35. évfordulós ünnepsége követett. Az éves munka kongresszus a kötelező feladatokon kívül elfogadta az új kormány és

Beszámoló Hatékonyságnövelés műhelymunkáról

2026. áprilisában három alkalmas műhelymunka keretében ismerkedhettek meg a SZEF szervezésében szakszervezeti tagok a hatékonyságnövelés eszközeivel, módszereivel. A képzés célja az volt, hogy a szervezeti folyamatok, optimalizálás, időgazdálkodás- és hatékonyság

Visegrádi partnerség – ČMKOS Kongresszus

2026. április 24-én, eleget téve V4 partnerünk, a Cseh-Morva Szakszervezetek Szövetsége (ČMKOS) kérésének, Csóti Csaba SZEF elnök és Szűcs Viktória, a SZEF nemzetközi ügyekért felelős alelnöke részt vett a szervezet