Keresés
Close this search box.

ILO Memorandum

A Nemzetközi Munkaügyi Iroda memoranduma technikai észrevételekről a magyar Munka Törvénykönyvvel kapcsolatban

A NEMZETKÖZI MUNKAÜGYI HIVATAL (ILO) SZAKVÉLEMÉNYE A MAGYAR MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVÉRŐL

A Nemzetközi Munkaügyi Hivatal (ILO) kiadott egy szakvéleményt a magyar Munka Törvénykönyve tervezetéről 2011. november 9-én. A Hivatal a nemzetközi munkaügyi normák valamint az összehasonlító munkajog és gyakorlat tükrében vizsgálta a Munka Törvénykönyvének tervezetét a hat magyar szakszervezeti konföderáció (ASZSZ, ÉSZT, Liga, MSZOSZ, MOSZ és SZEF) kérésére.

Az ILO észrevételei a Hivatal által a törvény tervezetének 2011. szeptember 26-i állapota alapján készült angol fordítást figyelembe véve születtek. A Hivatalt úgy tájékoztatták, hogy ez a tervezet tükrözi a kormány, a munkaadói szervezetek és szakszervezetek közt 2011. szeptemberében lezajlott konzultációk eredményét. Az ILO tisztában van azzal, hogy a törvényjavaslatban további változások keletkezhettek a kormány és a szociális partnerek közti későbbi tárgyalások eredményeként.

Az ILO észrevételek azzal a céllal készültek, hogy segítsék a szociális párbeszéd folyamatát az 1976. évi 144. számú Egyezmény a tripartit tanácskozásokról (nemzetközi munkaügyi normák) szellemében, melyet Magyarország 1994-ben ratifikált.

Az ILO memorandum elsősorban azokhoz a rendelkezésekhez fűz megjegyzéseket, amelyek esetében a Hivatal változtatásokat javasol annak érdekében, hogy teljes mértékben megfeleljenek a ratifikált Nemzetközi Munkaügyi Egyezményeknek. Az észrevételek készítésekor a Hivatal az ILO Felügyeleti szerveinek (Egyezmények és Ajánlások Alkalmazását Vizsgáló Szakértői Bizottság, valamint az ILO Szervezkedési Szabadság Bizottsága) mérvadó joggyakorlatára hivatkozott, amelyek azt vizsgálják, hogy az ILO tagállamai miként alkalmazzák az általuk ratifikált Nemzetközi Munkaügyi Egyezményeket törvényeikben és a gyakorlatban.

Magyarország összesen 72 ILO Egyezményt ratifikált, beleértve a nyolc alapvető Nemzetközi Munkaügyi Egyezményt, amelyek a munka világára vonatkozó alapvető elveket és jogokat rögzítik: szervezkedés szabadsága, a kollektív alku jogának hatékony elismerése, a kényszermunka és a kötelező munka valamennyi formájának felszámolása, a gyermekmunka hatékony eltörlése, valamint a megkülönböztetés felszámolása a foglalkoztatás és a szakmák körében.

Az ILO továbbra is készen áll, hogy minden támogatást megadjon, amire tripartit tagjainak szükségük lehet Magyarországon.

További információkhoz kérjük forduljon Horváth Edithez horvathd@ilo.org, tel: +36-1-473-2656

A csatolmányban a magyar nyelvű gyorsfordítás olvasható.

Az eredeti angol nyelvű dokumentum megtekintéséhez kattintson ide: ILO Memorandum eredeti angol nyelven

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

A SZEF karácsonyi támogatása

A hagyományokat követve a SZEF Ügyvivő Testülete 2024-ben is úgy döntött, hogy a különösen hátrányos helyzetű társadalmi csoporthoz tartozó személyek számára elkészítendő adomány csomagok finanszírozása céljából 400.000 Ft egyszeri karácsonyi

SZEFIT stratégiaépítés

2024.11.25-én és 26-án tartotta a júniusban megválasztott SZEFIT elnöksége és a munkában résztvevő tagszervezetek delegáltjainak első személyes találkozóját Budapesten. Csordás Anett vezetésével az első napon a résztvevők részletesen megismerhették a

Beszámoló az ESZSZ (VB) és CETUN ülésekről Brüsszelből

Beszámoló az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Végrehajtó Bizottsága (VB) 2024. december 10-11-i, Brüsszelben tartott üléséről és az ahhoz kapcsolódó CETUN rendezvényről December 10-én, az ülés első napján munkaebéd keretében került

A Kutatók munkakörülményei konferencia Rómában

A kutatók munkakörülményeiről tartott konferenciát az Eurocadres 2024. november 21-22-én Rómában. Miközben az Európai Unió sürgeti a kutatás-fejlesztési beruházásokat (például a Draghi jelentés nyomán), a kutatók bérezése és munkakörülményei nem