Amennyiben a Parlament elfogadja azt a törvénymódosítást, amely révén az önkormányzati köztisztviselőket is indoklás nélkül lehetne elbocsátani, a SZEF Alkotmánybíróságon támadja majd meg a rendelkezést…
A jövő évi költségvetés sarokszámainak ismertetése után nyilvánvalóvá vált: 25-30 ezer, de akár 50 ezer közszférában dolgozó szakembertől is megválna jövőre a kormány. Ráadásul Kósa Lajos, Tarlós István és Kovács Zoltán önálló képviselői indítványként benyújtott javaslata arra is lehetőséget teremt, hogy jövőre nemcsak a központi államigazgatásban, hanem az önkormányzatoknál is indoklás nélkül bocsássák el a köztisztviselőket.
Emellett a jövőben el kellene bocsátani mindenkit, akinek a munkahelye jogutód nélkül megszűnik, s menesztenék azt a vezetőt is, akinek a vezetői megbízatását visszavonták, és foglalkoztatására más köztisztviselői munkakörben nincs lehetőség.
De törölnék azokat a törvényi passzusokat is, amely szerint a csoportos leépítés előtt egyeztetni kell az érdekképviseletekkel, s a nagyobb arányú létszámcsökkentésről az érintetteket legalább harminc nappal előbb kötelező tájékoztatni, miként a foglalkoztatási hatóságot – a munkaügyi központot – is. A módosítás következményeként még azokat is rapid módon meneszthetnék, akik amúgy felmentési tilalom hatálya alatt állnak, mert például betegszabadságon vannak.
A három fideszes politikus a közalkalmazotti törvényt is módosítaná, mivel az szerintük jelenleg indokolatlanul tesz különbséget az egyes – megbízott, illetve kinevezett – vezetői posztok között. Egyben javasolják, hogy a vezetői kinevezések minden esetben határozott időre, legfeljebb öt évre szóljanak.
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma azonnal jelezte: az Alkotmánybírósághoz fordul, ha a parlament elfogadja az indoklás nélküli elbocsátást bővítő fideszes indítványt.
Varga László, a SZEF elnöke szerint a törvénymódosítás célja, hogy ha egy köztisztviselőt politikailag vállalhatatlannak tartanak – szakmai munkájától függetlenül –, minél egyszerűbben, gyorsabban és a lehető legkisebb költséggel elbocsáthassák.
Véleménye szerint az elbocsátásra váró kollégák többségénél nincs szakmai indoka az elbocsátásnak, azonban a törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy az érintettek a kirúgás után ne fordulhassanak jogorvoslatért a munkaügyi bírósághoz.
A SZEF a törvénymódosítás napvilágra kerülésének napján közleményben is tiltakozott a tervezett intézkedések ellen. A közlemény itt olvasható: http://www.szef.hu/hirek/kozlemeny-20101030.
Az elnök úr a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által bejelentett 25-35 ezres létszámleépítéssel kapcsolatban pénteken nyilatkozott a Magyar Televízió Híradójának is, amelynek elmondta: mindenképpen beszélni, egyeztetni kellene az ellátandó feladatokról és egy, nem a költségvetési kényszerekből fakadó államreformról. (A videó megtekinthető az alábbi linken: http://videotar.mtv.hu/Videok/2010/10/30/19/Benyujtotta_a_kormany_a_koltsegvetest.aspx)
Az indoklás nélküli elbocsátás önkormányzati köztisztviselőkre való kiterjesztéséről a vasárnapi MTV Híradó kérdezte Varga Lászlót, aki itt jelentette be: elfogadása esetén Alkotmánybíróságon támadják majd meg a rendelkezést. (A videó megtekinthető az alábbi linken: http://videotar.mtv.hu/Videok/2010/10/31/19/Nem_mindig_kellene_indoklas_az_elbocsatasokhoz.aspx)
A tv2 ma reggeli műsorában, a Mokkában pedig megerősítette: a kormánytisztviselői törvényben foglalt, indoklás nélküli elbocsátást lehetővé tevő passzus miatt már beadványt nyújtottak be az Alkotmánybírósághoz, és a Köztisztviselők jogállásáról szóló törvény ilyen módosítása esetén szintén ehhez az eszközhöz nyúlnak, mivel a Magyarország által is aláírt nemzetközi szerződések tiltják ezt. Úgy látja: komoly ellentmondás van a rendszerben, mivel a jogszabályok által előírt feladatok évek óta nőnek, miközben a közszolgálatban dolgozók számát és a feladatok ellátására fordítható forrásokat folyamatosan csökkentik.
Ezért szerinte az átalakítások legnagyobb vesztesei a közszolgáltatásokat igénybevevő állampolgárok lesznek. (A videó megtekinthető az alábbi linken: http://tv2.hu/mokka/video/35-ezer-ember-kerulhet-az-utcara)
Fehér József, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének főtitkára a Népszabadságnak nyilatkozva elmondta: nem érti, miért üldözi ilyen hihetetlen elszántsággal a saját apparátusát a Fidesz-kormány. Szerinte mindez egy jól felépített folyamat része, ami a közszolgálat „leszalámizását” szolgálja. Úgy látja: paradigmaváltás tanúi lehetünk, és az üzenet mindenkinek szól: a Fidesznek nem jól képzett, ugyanakkor a mindenkori kormány iránti kötelező lojalitást tanúsító közszolgákra, hanem pártkatonákra van szüksége.
Forrás: MTI, MTV Híradó, tv2, Népszabadság, Népszava
Korábbi, ehhez kapcsolódó hírünk:
Kiterjesztik az indoklás nélküli felmondást?, 2010. október 30.
Tovább fogyókúráztatja magát az állam, 2010. október 25.
Lesz leépítés jövőre a közszolgálatban, 2010. október 22.
Nem lehet tovább fogyókúráztatni a közszférát, 2010. október 14.
Elfogadhatatlan a további közszolgálati létszámcsökkentés, 2010. október 13.
5-10 százalékos közszolgálati leépítés várható jövőre?, 2010. október 12.