Tegnap a Parlament elfogadta a jogszabályt, amelyből a köztársasági elnök aggályai ellenére sem került ki az a passzus, hogy indoklás nélkül bárkit el lehet küldeni a közigazgatásból…
Mind az ellenzéki pártok, mind a szakszervezetek hevesen ellenezték a törvény azon részét, amely szerint a jövőben két hónapos határidővel, indoklás nélkül fel lehet mondani bármely kormánytisztviselőnek. Ráadásul az elfogadott jogszabály az eredeti javaslathoz képest a közigazgatási és a helyettes államtitkárral még bővítette is az érintettek körét.
Bárdos Judit, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének főtitkára szerint hidegzuhanyként érte az érdekvédőket a javaslat, s az elmúlt 20 év történetében példátlannak nevezte, hogy egy ilyen döntést a szakszervezetekkel való előzetes egyeztetés nélkül hozzanak meg. Véleménye szerint nem lenne szabad elfelejteni, hogy a közigazgatás egy szakma, amit lassan lehet csak megtanulni, s nem biztos, hogy az elbocsátottak helyére felvett fiatalok egyből meg tudják oldani a rájuk háruló feladatokat.
Árva János, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke nem hiszi, hogy a jogalkotó célja a törvénnyel a teljes kormánytisztviselői gárda lecserélése lenne, az viszont biztos, hogy a törvény életbe lépése után a lehető legkönyebben lehet majd bárkitől megszabadulni. Rengeteg tisztázatlan kérdés maradt még, így például, hogy a rendelkezés csak a vezetői szintet érinti-e, vagy azt a közel hatvanezer embert, aki a közigazgatásban az alsó szinteken dolgozik. Az elnök szerint a törvény rendkívül szigorú, ami azért is érinti rosszul az államigazgatásban dolgozó köztisztviselőket, mivel „már évek óta csapkodják a köztisztviselők hátát különböző megszorításokkal, éppen elég félelem van mindenkiben. Ha ez így marad, talán nem is munkával fognak törődni, hanem a félelemmel, hogy bekerülnek-e a rostába, vagy sem”.
A szakszervezetek és a SZEF is korábban már kilátásba helyezték: ha a parlament ebben a formában fogadja el a törvényt, akkor az Alkotmánybírósághoz fordulnak, s az sem kizárt, hogy nemzetközi szervezetek segítségét kérik.
Korábbi, ehhez kapcsolódó híreink:
Marad az indoklás nélküli elbocsátás?, 2010. június 21.
Sólyom László levele Schmitt Pálnak, 2010. június 15.
Nem írta alá a köztársasági elnök a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényt, 2010. június 14.
A köztársasági elnökhöz fordul a SZEF, 2010. június 2.
Tiltakozunk, 2010. május 27.
Tovább küzdenek a szakszervezetek az új szabályozás ellen, 2010. május 27.
Kiszolgáltatottá teszi a köztisztviselőket az új törvény, 2010. május 26.
A SZEF egyeztetésre szólítja fel a kormányt, 2010. május 21.