Nem írta alá a köztársasági elnök a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényt

Sólyom László visszaküldte a parlamentnek az államigazgatásban dolgozó tisztviselők indoklás nélküli elbocsátását lehetővé tevő törvényt, mivel véleménye szerint a jogszabály veszélyezteti a közigazgatás semlegességét…

Visszaküldte a parlamentnek Sólyom László köztársasági elnök a kormánytisztviselők jogállásáról szóló, múlt hét kedden elfogadott törvényt, amely lehetővé tenné a köztisztviselők 2 hónapos felmondási idővel, indoklás nélküli elbocsátását az államigazgatásban. A köztársasági elnök szerint az indokolás nélküli felmondás bevezetése veszélyezteti a közigazgatás semleges és szakmai szempontokat szem előtt tartó működését, és szemben áll európai uniós szabályokkal is. Az államfő kifogásolja azt is, hogy az elfogadott jogszabály szerint a felettese utasítását szakmai megfontolások alapján vitató kormánytisztviselőt is bármikor elbocsáthatnák.

Sólyom a vétót indokoló, a parlament elnökéhez címzett levelében utal arra az ellentmondásra is, hogy amíg a minisztériumok teljes közigazgatási kara indokolás nélkül elbocsátható lesz, addig a helyettes államtitkárokra továbbra is a köztisztviselői törvény szigorú felmentési szabályai irányadók.

Emlékezetes: a tervezet ellen hevesen tiltakozott tagszervezeteivel és más társszervezetekkel együtt a SZEF is. Ezt látva a Fidesz a végszavazás előtt módosítani kívánta a törvénytervezetet, beiktatva a javaslat szövegébe, hogy csak a kormánytisztviselő képességeivel, magatartásával és a munkáltató működésével kapcsolatos problémák lehetnek a felmondás indokai. Horváth Zsolt fideszes képviselő módosító javaslatában lehetővé tette volna, hogy vita esetén a munkáltatónak kelljen bizonyítania a felmondás indokának valódiságát, a képviselő azonban a végszavazás előtt visszavonta a javaslatát.

Sólyom László köztársasági elnök Schmitt Pál házelnöknek küldött levele az alábbi oldalon olvasható: http://www.szef.hu/hirek/solyom-schmitt-level

Korábbi, ehhez kapcsolódó híreink:
A köztársasági elnökhöz fordul a SZEF, 2010. június 2.
Tiltakozunk, 2010. május 27.
Tovább küzdenek a szakszervezetek az új szabályozás ellen, 2010. május 27.
Kiszolgáltatottá teszi a köztisztviselőket az új törvény, 2010. május 26.
A SZEF egyeztetésre szólítja fel a kormányt, 2010. május 21.

MEGOSZTÁS:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nyomtatás

EZEKET OLVASTA MÁR?

EU bővítési konzultáció

Az EU bővítési folyamatának előmozdítása címmel társadalmi konzultációt tartott civil szervezetek és szakszervezetek részvételével 2023. november 24-én az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete Budapesten, az